2019-03-22 09:30:46

Finał III Wojewódzkiego Przeglądu Form Artystycznych w Szczecinie

W dniach 19 – 20.03.2019 r. w Ośrodku Teatralnym „KANA” w Szczecinie odbył się finał III Wojewódzkiego Przeglądu Form Artystycznych o tematyce profilaktycznej w zakresie przeciwdziałania używaniu wszystkich znanych substancji psychoaktywnych. Organizatorem przeglądu był Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji, pod patronatem Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

W Finale III Wojewódzkiego Przeglądu Form Artystycznych wzięły udział także reprezentanci powiatu myśliborskiego, którzy zostali wyłonieni podczas etapu powiatowego, który odbył się 20 lutego 2019 w Myśliborskim Ośrodku Kultury. Etap powiatowy organizowany był przez: Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Myśliborzu, Starostwo Powiatowe w Myśliborzu oraz Komendę Powiatową Policji w Myśliborzu.

Celem przedsięwzięcia było to, by uczniowie o problemie „dopalaczy”, alkoholu, powszechnej nikotyny opowiedzieli własnym językiem. Dla promotorów zdrowia to ważny i cenny przekaz. Spektakle zaprezentowane przez młodzież zwracały między innymi uwagę na rozpad więzi rodzinnych, brak kontaktu z rodzicami, rozmów, uwagi, na gonitwę życia. Często bywa tak, że młody człowiek nie znajduje oparcia w rodzinie, rodzice są bardzo zajęci swoimi sprawami, a czas, zainteresowanie i wyjście z problemów daje mu ktoś inny, kto proponuje na pozór proste rozwiązanie i szybką ulgę. Konsekwencje bywają bardzo dramatyczne. Prezentowane spektakle pokazywały nie tylko smutne scenariusze, ale również to jak powinno się postępować, z jakich wzorców czerpać, jak funkcjonować, jakie są alternatywy.

Swój punkt widzenia na scenie Teatru KANA w Szczecinie zaprezentowało 18 zespołów, w sumie 170 uczniów, z województwa zachodniopomorskiego, a wśród nich byli także reprezentanci powiatu myśliborskiego:

Grupa teatralna „TAKA PAKA” ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Dąbrowskiego w Dębnie zagrała spektakl pt. „Sekret”, wyreżyserowany przez opiekuna grupy p. Joannę Symeniuk. Przedstawienie to oczarowało zarówno Jury jak i zgromadzoną publiczność. Młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Dębna zdobyli I miejsce oraz nagrodę publiczności.

Przedstawienie skierowane było nie tylko do dzieci i młodzieży, ale i do rodziców. Przestrzegało przed jednym ze sposobów wychowania, gdzie rodzice nieświadomie przyczyniają się do sięgania przez ich dzieci po narkotyki. Spektakl uczył, że narkotyki nie są sposobem radzenia sobie ze stresem i nie są właściwą drogą rozwiązywania problemów, ale są początkiem KOŃCA. Młodzi aktorzy pokazali proces upadku moralnego, rujnowania swojej przyszłości. Jednak widzowie mogli zobaczyć, że pojawia się nadzieja, poznali „sekret”, jak nie zmarnować swojego życia.

Grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Barlinku zagrała spektakl „ Who Cares- kogo to obchodzi? Wyreżyserowany przez opiekuna grupy p. Monikę Goryńską. Spektakl został poświęcony zjawiskom społecznie nieakceptowanym. Poruszał problem uzależnień, przemocy, relacji międzyludzkich oraz rodziny. Przedstawiał sytuacje spotykane przez uczniów na co dzień, niestety nie wszyscy chcą je zauważyć i zrozumieć. Występ uczniów z Barlinka także zdobył uznania Jury, które przyznało im III miejsce.

Powiat myśliborski reprezentowała również grupa uczniów z Zespołu Szkół w Boleszkowicach. Zaprezentowali oni spektakl pt.” Planety Nadziei” wyreżyserowany prze opiekuna grupy p. Karolinę Kwiatkowska. Przedstawienie opowiadało o problemach współczesnego młodego człowieka. Bohater odkrywając niebezpieczeństwa związane z sięganiem po narkotyki i alkohol, poznawał tajniki prawdziwej przyjaźni, szacunku i miłości wobec bliźniego.

Laureaci I miejsca i nagrody Publiczności „ Taka Paka” SP 3 Dębno

Laureaci III miejsca Grupa teatralna z SP 1 w Barlinku