OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH – informacja o przetwarzaniu danych osobowych osób fizycznych w Starostwie Powiatowym w Myśliborzu   Z dniem 25 maja 2018 r. we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej zaczęło...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2019-07-09 07:49:43

Cyberprzestępstwo oraz ochrona danych w czasie wakacji

Sezon urlopowy w pełni, a wraz z wystartowaniem wakacji rozpoczęli łowy oszuści, naciągacze i złodzieje. Rozwój nowych technologii oraz zmiana naszych nawyków spowodowała, że pojawiły się nowe zagrożenia i formy kradzieży, których ofiarą łatwo paść podczas urlopu. Pragnąc ustrzec Państwa od nieprzyjemnych sytuacji w trakcie urlopu, prezentujemy listę środków ostrożności, które pozwolą uniknąć zbędnych trosk w czasie, w którym głównym problemem powinien być ewentualny nadmiar promieni słonecznych.

Wakacyjne wypady to mnóstwo sytuacji, w których proszeni jesteśmy o okazanie dokumentu tożsamości. I o ile na okazaniu i spisaniu podstawowych danych się kończy to nie ma problemu. Wynika to chociażby z obowiązku meldunkowego ciążącego na hotelach. Niestety często zdarza się, że właściciele apartamentów, hoteli lub wypożyczalni sprzętu sportowego wykonują kopie naszych dokumentów. Zdecydowanie nie powinniśmy się na to godzić. Wielokrotnie już dochodziło do sytuacji, gdzie dokumenty takie były później przypadkowo upubliczniane. Pamiętajmy, że zdjęcie dokumentu tożsamości wystarczy by na daną osobę dokonać np. jakiegoś zamówienia, zakupu ratalnego lub nawet zaciągnąć pożyczkę. O ile to tylko możliwe unikajmy więc skanowania, fotografowania oraz przesyłania dokumentów mailem. Właścicielowi obiektu powinno wystarczyć okazanie i spisanie danych z dokumentu tożsamości. Jeżeli już nie mamy wyjścia i musimy skorzystać z usług firmy, która kategorycznie żąda kopii dokumentu rozwiązaniem kompromisowym może być przekreślona kserokopia. Warto też skorzystać z praw, które przysługują nam na mocy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO), gdzie na mocy artykułu 17 możemy zażądać od administratora usunięcia danych osobowych, które zostały zebrane nadmiarowo i nie są niezbędne do realizacji danej usługi. O ile oczywiście administrator ten podlega prawu Unii Europejskiej.

Kradzieże smartfonów z torebek, kieszeni marynarek czy kawiarnianych stolików to często spotykany problem. To samo tyczy się laptopów pozostawianych w bagażnikach samochodów, szatniach lub innych słabo chronionych miejscach. Warto pamiętać, że złodzieje w ten sposób oprócz samego łupu w postaci wartości urządzenia zyskują często dostęp do poufnych treści i jednocześnie pozbawiają nas cennych dla nas danych.

Co robić by uchronić się przed konsekwencjami tego typu kradzieży?

 • Jeżeli już musicie Państwo zabierać na wakacje laptopa zróbcie przed wyjazdem kopię wszystkich danych, które na nim trzymacie;
 • Upewnijcie się, że wszystkie urządzenia mobilne macie pozabezpieczane silnymi i trudnymi do odgadnięcia hasłami, ewentualnie symbolami w przypadku smartfona;
 • Jeżeli do wyjazdu macie jeszcze trochę czasu postarajcie się włączyć w swoim systemie szyfrowanie dysku;
 • Pamiętajcie, że ukrycie urządzenia przed wzrokiem złodzieja to za mało. Można wskazać  kilka przypadków, gdy na wakacjach okradziono samochód z laptopa, aparatu fotograficznego i innych cennych przedmiotów, pomimo iż były dobrze schowane i niewidoczne dla przechodnia.

Jednym z problemów podczas korzystania z Internetu za granicą są wysokie koszty transmisji danych w roamingu. Dlatego też często i chętnie podczas wyjazdów korzystamy z dostępu do bezpłatnych, publicznych sieci bezprzewodowych bądź kafejek internetowych. Tutaj pojawia się zagrożenie w postaci ataków typu „man in the middle” czyli m.in. podsłuchiwania naszej komunikacji i przechwytywania haseł. Warto pamiętać, iż uruchomienie sieci wifi nie wymaga wcale zaawansowanej wiedzy ani narzędzi. Sieć o nazwie „hotel” albo „airport” może równie dobrze być siecią uruchomioną przez dany obiekt, jak i przez naszego sąsiada z pokoju obok lub kawiarni. Nawet jeżeli jest to rzeczywiście sieć właściciela obiektu to warto pamiętać, że niekontrolowany dostęp do niej mogą mieć setki a czasem tysiące osób. Hakerzy też jeżdżą na wakacje i czasami się na nich nudzą.

O czym zatem warto pamiętać?

 • Łącząc się przez publiczną sieć wifi zawsze należy korzystać z komunikacji szyfrowanej (protokół https i kłódeczka). Jednak nawet to nie daje 100% pewności. Przestępcy są w stanie sfałszować komunikację DNS i przekierować na stronę, która tylko wygląda jak strona serwisu, do którego chcesz się Państwo zalogować. W przypadku instytucji finansowych (banki, pośrednicy płatności) obok symbolu zielonej kłódki zawsze musi wystąpić informacja o nazwie operatora danej strony:
 • Należy zwracać szczególną uwagę na komunikaty błędów dotyczące certyfikatów. Każde takie ostrzeżenie to sygnał, że ktoś może próbować podsłuchać Państwa komunikację i przejąć hasła.
 • Pamiętajmy, że przeglądarka www to nie jedyna aplikacja komunikująca się z Internetem. Na komputerach i telefonach często skonfigurowanych jest dużo usług, które w tle łączą się z serwerami i wymieniają dane (np. poczta e-mail). Warto zatem zawczasu zatroszczyć się o to, aby i one komunikowały się w bezpieczny sposób. Często jeszcze spotyka się programy pocztowe, które odbierają i wysyłają pocztę kanałem nie szyfrowanym.
 • Zawczasu należy włączyć tam gdzie się tylko da uwierzytelnianie dwuskładnikowe (wymagające np. poza loginem i hasłem dodatkowego kodu z SMS-a bądź aplikacji). Przynajmniej na swoich kontach w Google i Facebooku.

Kradzież pieniędzy to chyba najsmutniejsze co nas może spotkać na wakacjach. Niestety dojść do tego może w różnych okolicznościach. Kolejnym zagrożeniem, z którym mogą się Państwo spotkać jest skimming, czyli stosowane przez złodziei nakładki na bankomaty, których zadaniem jest zeskanowanie danych z naszej karty i przechwycenie lub nagranie kodu pin wprowadzanego z klawiatury. Aby lepiej uzmysłowić Państwu o czym mowa proszę spojrzeć na poniższe nagranie:

https://www.youtube.com/watch?v=ll4f0Wim4pM&feature=youtu.be

Warto stosować pewne minimalne środki ostrożności:

 • Należy chronić wizerunek swojej karty: zasłaniać ją ręką w trakcie płacenia, uważać aby ktoś niepostrzeżenie jej nie sfotografował lub nie sfilmował.
 • Nigdy nie powinno się podawać danych z karty w mailu ani przez telefon. Niestety niektórzy właściciele obiektów wakacyjnych żądają podania danych karty w ten sposób w celu dokonania rezerwacji. Możliwości późniejszego wycieku tego typu danych jest aż nadto.
 • Nie należy pozwalać nikomu na oddalanie się z kartą w celu dokonania płatności (np. kelnerowi w kawiarni)
 • Wypłacając pieniądze z bankomatu przed transakcją próbują Państwo pociągnąć ręką za wystające elementy czytnika w celu sprawdzenia czy nie zainstalowano na nim nakładki (tak jak to zrobił człowiek na filmie powyżej).
 • Ustawienie na swojej karcie limitów uniemożliwi potencjalnemu oszustowi na jednorazowe wypłacenie dużej ilości gotówki lub dokonanie płatności na duże kwoty. Warto też pamiętać jak się takie limity zmienia aby w sytuacji awaryjnej móc dokonać ewentualnej modyfikacji.
 • W telefonie musimy posiadać aktualny numer infolinii swojego banku aby w razie zgubienia lub kradzieży karty móc natychmiast dokonać jej zastrzeżenia. Z tego też powodu warto jest zawsze na wakacjach mieć więcej niż jedną kartę.


 

eURZĄD

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Październik 2019  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia