KOMUNIKAT STAROSTY MYŚLIBORSKIEGO Starosta Myśliborski, działając na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2019-10-24 14:41:33

20 lat Powiatu Myśliborskiego

11 października 2019 roku Powiat Myśliborski świętował 20-lecie powstania. Spotkanie jubileuszowe rozpoczęło się od mszy świętej odprawionej w kościele p.w. Św. Krzyża w Myśliborzu. Część oficjalna obchodów odbyła się w sali Myśliborskiego Ośrodka Kultury. Zaproszono na nią wszystkich wcześniejszych włodarzy powiatu, radnych, przedstawicieli; inspekcji i straży, instytucji, jednostek organizacyjnych powiatu, a także kadrę kierowniczą Starostwa Powiatowego w Myśliborzu.

Podczas uroczystości powiat gościł m.in. Posłankę na Sejm RP Panią Magdalenę Kochan, Posła na Sejm RP Pana Norberta Obryckiego, Wiceprzewodniczącego  Sejmiku Woj. Zachodniopomorskiego  Pana  Zbigniewa Chojeckiego, Konsula Honorowego Republiki Litewskiej w Szczecinie Pana Wiesława Wierzchosia, Burmistrzów, Wójtów, Przewodniczących Rad Gmin Powiatu Myśliborskiego.

Część oficjalna rozpoczęła się od uroczystej sesji Rady Powiatu w Myśliborzu, podczas której Rada Powiatu podjęła uchwałę upamiętniającą Jubileusz 20-lecia Powiatu Myśliborskiego. „Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim samorządowcom kolejnych kadencji za to, że swoją pracę  traktowali jako zaszczytne powołanie, służbę i swoistą misję, którą należało wypełniać w sposób uczciwy i odpowiedzialny. Również za to, że przez cały ten okres byli z ludźmi i dla ludzi. Wyrażam wdzięczność za włożony trud, za ciężką i wymagającą pracę, której często towarzyszył stres, a czasem i niesprawiedliwe oceny prowadzonej działalności – podkreślił w swoim wystąpieniu Przewodniczący Rady Pan Robert Dudek.

Jubileusz 20-lecia to idealny moment do podsumowania działalności Powiatu, którą przedstawił Starosta Myśliborski Andrzej Potyra: „Istotą reformy roku 1998, było przywrócenie wspólnotom powiatowym należnego im prawa do samodzielnego decydowania o sposobie zaspokajania swoich zbiorowych potrzeb. Powiat dostał zadania najtrudniejsze - zdewastowane szpitale, narastające bezrobocie, zniszczone drogi, niedofinansowaną oświatę. Od początku funkcjonował w warunkach permanentnego niedoszacowania potrzebnych środków finansowych. 

Pierwszy powiatowy budżet nie pozwalał na realizację dalekosiężnych planów i zamierzeń, a jedynie umożliwiał bieżące funkcjonowanie. Rolą zarządu było więc skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację rosnących oczekiwań społeczności lokalnych. Zaniedbane szkoły, szpital oraz dom pomocy społecznej wymagały inwestycji. Stan dróg odbiegał od wymagań użytkowników. Żeby sprostać tym oczekiwaniom należało budować partnerstwa finansowe, by móc – poprzez zwiększenie środków – skutecznie zaspokajać potrzeby mieszkańców.

W ciągu minionych lat powiatowy budżet wzrósł z 35 milionów do ponad 80 milionów  w roku 2018. Możliwości realizowania inwestycji zwiększyły się z kwoty nieco ponad 854 tyś. zł do prawie 8 mln w 2018 r. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia ze strony partnerów samorządowych oraz wykorzystania wszystkich dostępnych źródeł finansowych, zarówno krajowych, jak i unijnych.

Moje osobiste doświadczenia w pracy samorządowej jednoznacznie wskazują, że bez współpracy na poziomie gmin, powiatu czy województwa realizacja nałożonych na powiat zadań, byłaby mocno ograniczona”.

Podczas uroczystości głos zabrał Starosta pierwszej kadencji Rady Powiatu w Myśliborzu Pan Jan Baranowicz: „…początki Powiatu Myśliborskiego były bardzo trudne, właśnie ze względu no to z jakich gmin on się złoży. Dwie siedziby poprzednie powiatu z wszystkimi jednostkami powiatowymi jakie były w Myśliborzu i w Dębnie powodowały to, że w spadku po poprzednim układzie otrzymaliśmy wszystkiego po dwa, a czasem nawet po trzy: dwa szpitale, dwa domy dziecka, dwie komendy policji, dwie komendy straży pożarnej, sanepid i trzy poradnie ….”.

Podczas uroczystości nie zabrakło życzeń i gratulacji, które zostały złożone na ręce włodarzy powiatu.  

Poseł na Sejm RP Pani Magdalena Kochan w swoim wystąpieniu podkreśliła „ obywatel – Powiat Myśliborski, który urodził się 1 stycznia 1999 roku, dzisiaj byłby już na I roku studiów, bo maturę zrobił w ubiegłym roku, jako 19-latek. I myślę sobie, że to obywatel Powiat Myśliborski winien studiować na uniwersytecie zgodę oraz przyjaźń. Bo wszyscy Państwo pamiętacie i odnosicie się do tego jak ważne były, jak trudne, nie łatwe, sprzed 20 lat początki życia tegoż Obywatela i jak trudno było zerwać z tym co niby już ponad 20 lat nie działało, a jednak pamiętane było z wcześniejszych lat miedzy 1945 a 1976 rokiem. Ta tożsamość i więzi zrywa się bardzo łatwo, ale odbudowuje strasznie trudno i z mozołem.
Ale ja jestem przekonana, że jak w każdym kawałku  naszego ukochanego Pomorza Zachodniego tak i w tym zgoda, przyjaźń, wzajemne zrozumienie zapanuje i będzie panowało wbrew temu co nam czasem dziś łaskawie panujący rządzący fundują. Wobec tego, patrząc na obecność wszystkich samorządowców, gmin które składają się na powiat myśliborski patrzę
w przyszłość z wielkim optymizmem. Po prostu poczucia tego, że ważne rzeczy dla naszego kawałka połogi, dla naszego kawałek kraju, dla naszej małej ojczyzny robimy wspólnie i ku wspólnemu pożytkowi, Państwu i sobie życzę na następne 200 lat.”

Burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski przekazując gratulacje Staroście Myśliborskiemu w imieniu Burmistrzów i Wójtów Powiatu Myśliborskiego  zaznaczył „…utworzenie Konwentu Wójtów, Burmistrzów, Starosty Powiatu Myśliborskiego to rzecz bardzo ważna. Taka, na którą rzeczywiście czekaliśmy, która pozwala nam wreszcie skoordynować, zintegrować nasze działania, która pozwala nam również wspólnie promować te wartości, które wytwarzamy charakterystyczne  dla każdego z nas jako gminy, przedsięwzięć, produktów regionalnych. Przede wszystkim, tak nam się wydaje, pozwala nam tworzyć taką płaszczyznę platformy, w której możemy liczyć na wzajemną pomoc, wtedy kiedy po prostu tego potrzebujemy. Na szybką zorganizowaną pomoc, wsparcie z każdej strony. To pozwala zwiększyć nam dynamikę rozwoju naszych gmin, a przez to Powiat Myśliborski i cały ten region jakim jest południe Pomorza Zachodniego. Bardzo się z tego cieszymy. Gratulujemy pięknego jubileuszu...”

GALERIA GRATULACJI

Starosta Myśliborski i Przewodniczący Rady Powiatu w Myśliborzu wręczyli okolicznościowe pamiątki radnym wszystkich kadencji Rady Powiatu w Myśliborzu, zaproszonym gościom, przyjaciołom i współpracownikom.

Nie zabrakło również podziękowań Starosty Myśliborskiego pracownikom Starostwa Powiatowego w Myśliborzu, pracownikom jednostek organizacyjnych, inspekcjom, służbom,  straży oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozwoju powiatu.

Jubileusz uświetnił występ w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Myśliborzu pod kierownictwem  Pani Agaty Myszak – Dyrektora Szkoły Muzycznej w Myśliborzu.

Podsumowując spotkanie Starosta Myśliborski podkreślił: „Od samego początku istotą samorządu  jest to, by być jak najbliżej obywatela. Bo nie ma wolności bez samorządności. To obywatele muszą decydować o sobie. Któż lepiej wie jakie są najważniejsze problemy lokalnych społeczności? Jednym z założeń reformy administracyjnej kraju było właśnie przybliżenie urzędu do obywatela. I to się udało! Naszych ważnych przedsięwzięć nie udałoby się zrealizować, gdyby nie zaangażowanie wielu ludzi. Mam tu na myśli mieszkańców gmin Powiatu Myśliborskiego, wszystkich samorządowców, radnych Powiatu Myśliborskiego oraz pracowników Starostwa Powiatowego w Myśliborzu. Ich wiedza, umiejętności decydowały i decydują o kształcie naszej małej ojczyzny. Życzę wszystkim Państwu, mieszkańcom oraz gościom Powiatu Myśliborskiego niewyczerpanej satysfakcji ze współtworzenia wspólnoty, która w niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej jest naszą małą ojczyzną i naszym wspólnym miejscem na ziemi”. 

GALERIA CZ. 1

GALERIA CZ. 2

 

J.S.

„Administrator, informuje, że w razie powstania roszczenia w zakresie przetwarzania danych osobowych poprzez udostępnienie fotografii na stronie internetowej Powiatu, należy zgłosić się do Administratora danych osobowych Powiatu Myśliborskiego” 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Czerwiec 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia