2009-10-07 10:14:44

KONKURS EKOLOGICZNY "Obszary NATURA 2000 bogactwem regionu".

Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wlkp. już po raz ósmy zorganizowała konferencję dotyczącą ochrony przyrody w województwie lubuskim.
Konferencja odbyła się w dniu 1 października 2009 r. (czwartek) w godz. 10.00-14.00 w auli Wyższej Szkoły Biznesu przy ulicy Myśliborskiej 30 w Gorzowie Wlkp. Adresowana była do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem było zaangażowanie młodych osób do dyskusji nad ochroną naturalnych zasobów naszego regionu. Honorowy patronat nad konferencją objął Rektor Wyższej Szkoły Biznesu – prof. WSB, dr Maria Wójtowicz oraz Wojewoda Lubuski  - Helena Hatka.
Na tegoroczną konferencję zostali zaproszeni goście – naukowcy, przedstawiciele samorządów lokalnych, instytucji i organizacji dbających o przyrodę województwa lubuskiego, w tym Ligi Ochrony Przyrody. Zaprezentowali oni swój punkt widzenia oraz podzielili się doświadczeniami z uczestnikami konferencji. Podczas konferencji ogłoszone zostały wyniki konkursu ekologicznego. Nagrodzona młodzież współredagowała konferencję poprzez prezentowanie swoich prac w ramach określonego zadania:
  • referat na temat: „Obszary NATURA 2000 bogactwem regionu";
  • fotografie pt.:„Utrwal wyjątkowość miejsc”;
  • konkurs plastyczny pt.: „Cuda przyrody w moim regionie”;
  • film pt.: „Przyjaźni środowisku”.
Spośród przysłanych referatów Rada Naukowa konferencji wybrała i nagrodziła najciekawsze prace, które zostaną opublikowane w materiałach pokonferencyjnych. Projekt współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
W tym roku po raz pierwszy udział w konkursie wzięli uczniowie z naszej szkoły:
·        referat na temat: „Obszary NATURA 2000 bogactwem regionu" – przygotowała
Karolina Pieniawska klasa 2 b LO
·        w konkursie plastycznym „Cuda przyrody w moim regionie” udział wzięła
Magdalena Wilczyńska klasa 3 b LO „ Bocian biały jako obraz natury w moim otoczeniu”
·        w konkursie fotograficznym „Utrwal wyjątkowość miejsc” swoje prace przygotowali:
Iwona Żwirko klasa 2 c LO
Wojciech Lewandowski klasa 2 b LO
Łukasz Stanisławczyk klasa 2 b LO
Opiekunem merytorycznym była nauczycielka biologii Joanna Misiewicz.
W poprzednich latach jak i w bieżącym roku na konferencję nadesłano wiele prac młodzieży. Prace prezentowały wysoki poziom merytoryczny. Komisja Naukowa wielokrotnie zaskakiwana była pomysłowością młodych osób. W tym roku na uwagę zasłużyła praca Karoliny Pieniawskiej, która została zaproszona jako prelegentka konferencji zajmując III miejsce w konkursie. Jest to duże wyróżnienie. Karolina przygotowała streszczenie swojej pracy w postaci prezentacji multimedialnej. Jej prezentacja spotkała się z niemałym podziwem ze strony pani rektor oraz goszczących prelegentów, gdyż wygłoszona została perfekcyjnie i profesjonalnie. Na konferencję zostali również zaproszeni pozostali uczestnicy konkursu. Teraz pozostaje nam czekać na publikację książkowa z konferencji, którą uczestnicy spotkania otrzymają bezpłatnie.
Dobrze, że nasi uczniowie biorą aktywny udział w tego typu konkursach, bowiem to właśnie oni w przyszłości decydować będą o stanie naszej przyrody. Warto już teraz kształtować ich świadomość ekologiczną.
Joanna Misiewicz