2009-10-16 12:20:10

Relacja ucznia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie z udziału w projekcie "Poławiacze Pereł" organizowanym przez

W dniach 19 -31 lipca miałem okazję uczestniczyć w projekcie „Poławiacze Pereł” zorganizowanym przez Uniwersytet Jagielloński. Była to czwarta edycja szkoły letniej utworzonej z myślą o utalentowanej młodzieży, która z różnych powodów np. bariery ekonomiczne czy środowiskowe mają ograniczone szanse dalszego rozwoju.
W Krakowie zostaliśmy powitani bardzo miło i zostaliśmy otoczeni opieką abyśmy poczuli się naprawdę wyjątkowo. Wszyscy byliśmy zakwaterowani w hotelu studenckim „Nawojka” Zostaliśmy oficjalnie przywitani w Collegium Novum przez Dyrektora Wszechnicy UJ Macieja Kocurka oraz kierownik projektu Izabelę Podpłomyk-Antoszek. Integracja grupy nastąpiła bardzo szybko ponieważ na następny dzień po naszym przyjeździe zostaliśmy zabrani przez naszych wychowawców na grę terenową na terenie Starego Miasta, która polegała na docieraniu do odpowiednich punktów na podstawie wskazówek otrzymanych w poprzednim miejscu i chcąc nie chcąc byliśmy zmuszeni do tego aby pracować w grupie.  Kampus Historii Sztuki, w którym brałem udział miał wykłady we Wszechnicy UJ na Starym Mieście. Były to bardzo ciekawe wykłady o wszystkich epokach prowadzone przez panią Magdalenę Łanuszkę.
Po każdych wykładach mieliśmy okazję zwiedzić ciekawe miejsca Krakowa, które były tematycznie związane z wykładem. Oprócz wykładów z wybranej dziedziny wiedzy każdy uczestnik brał udział w warsztatach psychologicznych oraz artystycznych gdzie do wyboru były zajęcia muzyczne, taneczne, teatralne oraz plastyczne. Przedstawiony nam został również poradnik „Vademecum Przyszłego Studenta” w którym zachęcano nas do podjęcia dalszej nauki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przedstawiano nam różne systemy stypendialne i sposoby na znalezienie możliwości dalszego kształcenia.
Na zajęciach psychologicznych można było nauczyć się uważnie i ze zrozumieniem słuchać swoich rozmówców, pracy w grupie oraz radzenia sobie ze stresem. Zajęcia artystyczne odbywały się w Rotundzie, w moim przypadku były to warsztaty teatralne. Opiekunem tej grupy była Katarzyna Kordaś. W ciągu tych dwóch tygodni każda grupa artystyczna przygotowała własny program którego prezentacja nastąpiła podczas pokazu finałowego. W opinii wielu osób zajęcia artystyczne były najlepszym elementem całej szkoły letniej ponieważ mogliśmy tutaj nauczyć się i spróbować czegoś całkiem innego z czym nie mamy do czynienia na co dzień.. W czasie wolnym od zajęć zwiedziliśmy Kopalnie Soli w Bochni, żydowski Kazimierz, Nową Hutę, Wawel i wiele standardowych atrakcji, jakie oferuje turystom Kraków.
Dzięki projektowi „Poławiacze Pereł” nauczyłem się nowych rzeczy, poszerzyłem swoją wiedzę, nawiązałem nowe znajomości. Mieliśmy naprawdę mocno zagospodarowaną każdą godzinę dnia i te dwa tygodnie były dla wszystkich naprawdę wyczerpujące ale wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzili że było warto i było to coś wyjątkowego. Jeśli ktoś z moich znajomych będzie miał okazję skorzystać z takiej oferty to z ręką na sercu będę go zachęcał do wzięcia udziału w szkole letniej „Poławiacze Pereł”

Michał Jakuszewski