Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2009-12-09 12:12:13

POWIAT JAKO ANIMATOR ROZWOJU LOKALNEGO - Konferencja "W kierunku ekonomii społecznej".

Człowiek - najlepsza inwestycja
W dniu 3 grudnia b.r. Starosta Myśliborski – Andrzej Potyra uczestniczył w konferencji „W kierunku ekonomii społecznej” organizowanej przez EUROPIL – Elżbieta Plich oraz Wyższą Szkołę Administracji Publicznej w Szczecinie.
Obrady otworzył Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Władysław Husejko. Następnie p.o. Dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej Dorota Rybarska – Jarosz przedstawiła założenia regionalnej polityki społecznej. O godzinie 10.45 rozpoczął się panel starostów, w którym został poruszony tematy współpracy powiatów z gminami, a także organizacjami tzw. III sektora. Starostowie podzielili się swoimi doświadczeniami w podejmowaniu działań partnerskich w układzie gmina – powiat – organizacje pozarządowe. Istotnym problemem w tej kwestii jest brak okazji do rozmów między wspólnotami, odrębne procedury w urzędach, jednostkach, czasem sztuczny podział kompetencji, ale także skupianie się na sprawach gospodarczych, „twardych” wskaźnikach rozwoju.
„Zarządzanie rozwojem – najważniejsze zadanie władz publicznych” – mówił w swoim wystąpieniu Włodzimierz Puzyna z WSAP. „Lokalny potencjał rozwojowy tkwi w aktywności ludzi i ich zdolności do organizowania działań na rzecz lokalnych wspólnot”. Tymczasem w Polsce występuje dość niski poziom aktywności obywatelskiej, deficyt kapitału społecznego i brak wzajemnego zaufania. Niedostateczna jest też wiedza władz lokalnych o zarządzaniu rozwojem, aby to zmienić niezbędne jest prowadzenie całościowej polityki rozwoju lokalnego opartej na zasadach ekonomii społecznej, budowanie partnerstw na gruncie gmina – powiat – organizacje pozarządowe. Duże znaczenie ma tu także ustrojowe wzmocnienie kompetencyjne i finansowe jednostek pomocniczych samorządu terytorialnego oraz zapewnienie warunków rozwoju organizacjom społecznym.
Wacław Idziak w swym referacie nt. ekonomii społecznej na terenach wiejskich podkreślał, iż ekonomia społeczna, to ekonomia dla ludzi, to działanie na rzecz wspólnoty, przeciwdziałanie marginalizacji, profilaktyka zagrożeń i uruchomienie potencjału. Przedstawił wizję nowej wsi – partnera dla miasta, w której funkcjonują gospodarstwa i trasy tematyczne.
W dalszej części konferencji głos zabrał Marek Sztark, który mówił o znaczeniu ekonomii społecznej w rozwoju lokalnym oraz o korzyściach związanych z animacją lokalną. Jak twierdzi Sztark dzięki działaniu animatorów rozwoju lokalnego możliwe jest powstanie nowych inicjatyw społecznych, nowe powiązania, sieci współpracy, trójsektorowe porozumienie instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw, które chcą wspólnie działać na rzecz swojego regionu.
Na zakończenie konferencji jej uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak finansować działania z zakresu ekonomii społecznej. O możliwościach pozyskania środków z Programu Operacyjnego
Kapitał Ludzki mówił Andrzej Przewoda Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, natomiast Łukasz Myśliwiec Zastępca Dyrektora Wydziału Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego przedstawił sposób pozyskania środków z PROW.
Konferencja organizowana była w ramach projektu „Lokalne Filary Ekonomii Społecznej”, którego celem jest upowszechnianie idei ekonomii społecznej poprzez zbudowanie sprzyjającego otoczenia instytucjonalnego, przygotowanie kompetentnych kadr oraz wsparcie zakładania i prowadzenia działalności w dziedzinie ekonomii społecznej.
 
 
 

 

<<GALERIA>>

 
 
 
 
 
Biuro projektu LFES, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Szczecinie, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4, 71-332 Szczecin, Tel. 91 487 03 65, fax 91 486 15 44
e-mail: lfes@wsap.szczecin.pl, www.lfes.pl


+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.



Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!

 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona