2005-12-16 12:31:50

,,Europejska Debata Publiczna’’

12 grudnia 2005 roku w Dębnowskim Ośrodku Kultury odbyła się ,,Europejska Debata Publiczna’’, mająca na celu umożliwienie mieszkańcom powiatu myśliborskiego dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej.

W debacie udział brało ok. 200 osób.

Władze Powiatu Myśliborskiego reprezentowali: Starosta Janusz Winiarczyk i Wicestarosta Andrzej Dobrowolski. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z Powiatu Mysliborskiego, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracownicy placówek Oświatowo-Wychowawczych. Największą grupę stanowiła młodzież z sześciu szkół ponadgimnazjalnych a wśród nich uczniowie uczestniczący w powiatowym konkursie wiedzy o Unii Europejskiej pn. ,,Unijne ABC’’, który odbył się w dniu 8 grudnia 2005 roku w Starostwie Powiatowym w Myśliborzu.

Po powitaniu zebranych uczestników przez Starostę Powiatu zaproszeni na debatę eksperci przedstawili najistotniejsze zagadnienia dotyczące naszego członkowstwa w Unii. W szczególności prof. J. Ruszkowski zapoznał zebranych z zagadnieniami przyjęcia układu z Schengen, mówiąc o szansach i konsekwencjach dla Polski z niego wynikających.

Prof. G. Spychalski przybliżył zebranym zagadnienia Wspólnej Polityki Rolnej, mówiąc o celach, instrumentach o wielkości dopłat dla Polski i krajów ,,starej Unii’’. Dr Z. Matusewicz przedstawił zagadnienia budowania społeczeństwa obywatelskiego, szansach polskiej młodzieży w Europie.

W następnej części ,,Europejskiej debaty publicznej’’ uczestnicy zadawali pytania, odpowiedzi na zadane pytania udzielili eksperci..

Po zakończeniu tej części spotkania Wicestarosta Andrzej Dobrowolski wręczył nagrody dla Szkół Ponadgimnazjalnych, które brały udział we wcześniej opisanym konkursie wiedzy o Unii Europejskiej pn. ,,Unijne ABC’’.I tak kolejno I miejsce zajął ZSP nr 1 z Barlinka, II miejsce ZSP nr 2 z Barlinka, III miejsce zajął ZSP nr 1 z Dębna. Nagrodami były dwie wieże audio oraz radiomagnetofon. Pozostałe szkoły czyli: ZS w Smolnicy, ZSP nr2 w Myśliborzu oraz ZSP nr 3 w Myśliborzu otrzymali nagrody w postaci książek.

Zakończeniem debaty był występ grupy tanecznej Formacji Słońce - Słoneczna Gromada z Barlinka prowadzonej przez Panią Katarzynę Czerwińską.