Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2010-09-23 09:12:01

I Samorządowy Kongres Zdrowia

Jaki jest rzeczywisty stan systemu ochrony zdrowia w Polsce? Czy gmina, powiat, województwo były i są partnerem kolejnych rządów III RP w kształtowaniu polityki zdrowotnej? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć sobie politycy, eksperci, przedstawiciele samorządów oraz menadżerowie placówek medycznych uczestniczący w dniach 20-21 września br. w Poznaniu w I Samorządowym Kongresie Zdrowia. W Kongresie wzięli udział m. in. ministrowie zdrowia Leszek Sikorski i Marek Balicki oraz Elżbieta Hibner - Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i wiceminister w resorcie finansów III Rzeczypospolitej, prezydent Poznania Ryszard Grobelny, prof. Jan Sobiech, prof. Zbigniew Woźniak.

Powiat Myśliborski reprezentował Starosta Andrzej Potyra oraz Inspektor ds. Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych Anna Norsesowicz.

Mają pojawić się pakiety ustaw, pewnie pojawią się nowe ustawy. Nie wiemy jak ten system będzie funkcjonował i w jaki sposób zostanie wdrażany. Warto o tym dyskutować. Czy uda się nam ewentualne wnioski wprowadzić w życie? Jest to wielka niewiadoma, natomiast jeśli się takich wniosków nie formułuje, to nie ma żadnej szansy na wprowadzenie ich w życie - powiedział, otwierając kongres, prezes Związku Miast Polskich, prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Celem Kongresu było odniesienie samorządowego systemu opieki zdrowotnej do aktualnej i przyszłej polityki zdrowotnej, zaprezentowanie wartych upowszechnienia rozwiązań w ochronie zdrowia przyjętych przez regiony, gminy i powiaty oraz opracowanie memorandum zawierającego oczekiwania władz samorządowych wobec zmian w systemie organizacji i finansowania opieki zdrowotnej.

Pod koniec zeszłego tygodnia rząd zapowiedział, że przyjmie do końca miesiąca listopada pakiet projektów zdrowotnych. Ma on wprowadzić procedurę fakultatywnego przekształcenia samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. Tym samym, dzięki zmianom poprawić ma się sytuacja pacjentów oczekujących w kolejkach, mają oni też otrzymać możliwość dochodzenia odszkodowań z tytułu błędów medycznych. Planowana jest likwidacja stażu podyplomowego. Rząd chce również zniesienia podziału na specjalizacje podstawowe i szczegółowe, co ma skrócić drogę do uzyskania tytułu specjalisty.

W ocenie prof. Zbigniewa Woźniaka, eksperta od spraw samorządu z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rząd powinien przedstawić spójną wizję systemu opieki zdrowotnej, której nie zastąpi prezentacja kilkunastu ustaw. Społeczeństwo, a więc również samorząd terytorialny - ma prawo wiedzieć, jaki system docelowo ma być zbudowany.

Poszczególne szczeble samorządu terytorialnego przez ostatnie dwie kadencje zebrały wiele doświadczeń z zakresu ochrony zdrowia.

W obszarze zarządzania szpitalami, profilaktyki i promocji zdrowia niejeden marszałek, starosta czy też burmistrz mógłby udzielić praktycznej lekcji z prowadzenia polityki zdrowotnej. Taką możliwość stworzył Samorządowy Kongres Zdrowia za pomocą debat i paneli dyskusyjnych.

Dwadzieścia lat polskiej samorządności jest okazją nie tylko do rozliczeń i oceny przeszłości, lecz także to sprzyjająca okoliczność do szukania wzorców dających możliwość osiągnięcia sukcesu. W ochronie zdrowia na ten sukces czekają wszyscy obywatele.

<<GALERIA>>

Anna Norsesowicz

Inspektor ds. Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych



+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.



Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!

 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona