2010-10-14 13:05:05

X Dzień Papieski w Choszcznie

Obchody Jubileuszowego X Dnia papieskiego mieszkańcy Choszczna rozpoczęli już dzień wcześniej wieczorem 9 października 2010 roku Mszą świętą o godz. 20.00 w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Choszcznie. Mszę świętą w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II sprawował ks. Paweł Wiśniewski, który w homilii ukazał papieża Polaka jako „honorowego ambasadora Polski na całym świecie”. Udowodnił także racje przemawiające za tym, aby Jana Pawła II nazywać „Wielkim”. Następnie odbył się różaniec poprowadzony przez choszczeńską Akcję Katolicką. Około godziny 21.37 wszyscy udali się przed figurę Jana Pawła II, aby tam modlić się o jego rychłą beatyfikację i zapalić symboliczne znicze, które ułożono w kształt serca. Modlitwę prowadził ks. Dziekan Grzegorz Suchomski.

W niedzielę 10 października 2010 roku Choszcznianie udali się o godz. 11.30 przed dąb poświęcony przez papieża Polaka, który znajduje się obok pomnika ofiar Oflagu w Choszcznie. Następnie procesyjnie udali się do kościoła farnego w Choszcznie, aby tam uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej.

Po sumie wszyscy udali się przed plac kościelny, aby tam wspólnie świętować Dzień Papieski. Można było zjeść bigos, pierogi, kiełbaski i ciasto upieczone przez mieszkańców Choszczna. Można było nabyć wartościową książkę. Jak co roku ZSP nr 2 w Choszcznie sprzedawał smalec w słoiczkach. Największą popularnością cieszyła się loteria fantowa. Dodatkowe emocje były również przy losowaniu nagród ufundowanych przez licznych przedsiębiorców z Choszczna i okolic. Główną nagrodą były rowery ufundowane przez Burmistrza Choszczna i Starostę Choszczeńskiego oraz pielgrzymka śladami św. Pawła do Grecji ufundowana przez ks. Proboszcza. Dużym powodzeniem cieszyła się również aukcja cennych rzeczy ufundowanych przez licznych mieszkańców Choszczna. Wszystko po to, aby zebrać jak najwięcej dla młodzieży uzdolnionej w fundacji: „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Świętowanie Dnia Papieskiego w Choszcznie zakończyło się montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez Choszczeński Klub Młodzieżowy, który odbył się w nowej świątyni Św. Jadwigi Króla Polskiego w Choszcznie. Po refleksyjnej zadumie uczestnicy udali się pod przewodnictwem ks. Andrzeja Lemieszki w procesji asekurowanej przez policję choszczeńską do figury Jana Pawła II. Tam pomodlono się dziesiątką różańca i odśpiewano ulubioną pieśń Karola Wojtyły „Barkę”.

W sumie Choszczno zebrało kwotę w wysokości 14 932 złociszy i 71 grosików, co stanowi rekord o ponad dwa tysiące złociszy z poprzedniego roku. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Dnia Papieskiego w Choszcznie należą się słowa uznania i podziękowania.

Tekst i foto: Ks. Paweł Wiśniewski

Dodał choszcznianin
2010-11-22 21:36:18
To miło że piszecie o sąsiednim powiecie