2010-11-04 13:34:15

Zabytkowe dzwony wracają do Dębna

Dokładnie rok temu otrzymaliśmy sensacyjną wręcz wiadomość. Rada Parafii Ewangelickiej św. Andrzeja w Teltow k. Berlina powiadomiła 9 października 2009 roku burmistrza Dębna, że jest w posiadaniu dębnowskich dzwonów: ratuszowego z 1794 roku i kościelnego z 1669 roku, zapytując jednocześnie, czy miasto Dębno chciałoby je otrzymać z powrotem.

Dzwony te są w posiadaniu kościoła w Teltow od 60 lat, czyli od około 1949 roku. Do korespondencji załączono dwie kolorowe fotografie dzwona ratuszowego wiszącego na wieży kościoła.

Temat został przez burmistrza Piotra Downara natychmiast podjęty. Nawiązano korespondencję z gminą kościoła w Teltow, wyrażając wolę przyjęcia tych dzwonów – pamiątek niezmiernie ważnych dla historii miasta.

Czwartego listopada 2009 roku Rada Parafialna kościoła w Teltow podjęła formalną decyzję o przekazaniu tych dzwonów miastu i parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła. Podjęła także niezbędne kroki formalne, które trwały przez pewien czas. W liście do burmistrza Dębna z 2 grudnia 2009 r. gmina Kościoła św. Andrzeja w Teltow wyraziła nadzieję, że zwrot zabytkowych dzwonów stanie się małym przyczynkiem do wzajemnego zrastania się w zjednoczonej Europie.

Na zaproszenie burmistrza Dębna 4 sierpnia br. delegacja gminy kościelnej w Teltow z panią proboszcz pastor Ute Bindemann odwiedziła Dębno.

Po konsultacjach z gośćmi, ustalono termin przekazania zabytkowych dzwonów na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku. Do tego czasu mają zostać dopięte wszelkie sprawy formalne i techniczne, począwszy od zezwolenia właściwego ministerstwa Republiki Federalnej Niemiec i Kościoła Ewangelickiego, po zgodę władz naszego Kościoła Katolickiego, ściślej zwierzchnictwa parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Dębnie.

W czasie tego spotkania nastąpiło uroczyste przekazanie liny dzwona ratuszowego, jako symbolu woli dalszych, skutecznych działań w tej sprawie.

Odlany w brązie dzwon ratuszowy ma średnicę 70 cm i waży około 200 kg. Obecnie trwają rozmowy odnośnie przekazania mniejszego dzwonu kościelnego z 1669 roku. Jeśli zapadnie pozytywna decyzja to dzwon kościelny zostanie przekazany dębnowskiej parafii.

Oba dzwony stanowią dla Dębna, miasta stosunkowo ubogiego w zabytki z przeszłości i mocno doświadczonego pod koniec wojny, a także wskutek późniejszej grabieży – pamiątkę o nieocenionej wartości historycznej.

Dzwony zostaną odpowiednio wyeksponowane, przy czym dzwon ratuszowy zapewne na miejscu po dawnym ratuszu, ze stosowną tablicą informacyjną.

<<GALERIA>>

Joanna Stąsiek