2011-03-04 11:39:22

Informacja dyrektora SP ZOZ Szpital Powiatowy w Dębnie o zaistniałej sytuacji w szpitalu.

W związku z licznymi informacjami zamieszczonymi w mediach, na temat „zamknięcia” szpitala w Dębnie, chciałbym poinformować Państwa o aktualnej sytuacji, przyczynach, które doprowadziły do spekulacji oraz podjętych działaniach, mających na celu możliwie szybkie przywrócenie świadczenia usług medycznych w naszym szpitalu w pełnym zakresie.

Przede wszystkim chciałbym podkreślić, iż szpital, za wyjątkiem oddziału chirurgii ogólnej, normalnie funkcjonuje. Pacjenci leczeni są na oddziałach: wewnętrznym, dziecięcym, noworodkowym, położniczo-ginekologicznym oraz w poradniach: chirurgicznej, gastroenterologicznej i położniczo-ginekologicznej, a także w pracowni endoskopii. Nie ma też jakichkolwiek zakłóceń w pracy zakładu opiekuńczo-leczniczego.

Czasowo natomiast zaprzestano świadczenia usług medycznych w oddziale chirurgii ogólnej. Przyczyną tej bardzo trudnej decyzji było, porzucenie z dnia na dzień pracy w szpitalu przez dwóch lekarzy chirurgów. Wydarzenia te wymusiły wstrzymanie przyjęć na oddział. Lekarze porzucający pracę chcieli, w mojej ocenie, w ten sposób wymusić na dyrekcji szpitala wycofanie się z wcześniejszej decyzji dyrektora unieważniającej zawartą w 2008 roku umowę z byłym dyrektorem, występującym tu w roli lekarza świadczącego usługi medyczne. Umowa podpisana została przez powołanego wtedy na jeden dzień zastępcę dyrektora, była więc niezgodna z prawem, albowiem stosownie do zapisów art. 44 Ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej, cyt. "Podmiot, który utworzył publiczny zakład opieki zdrowotnej, nawiązuje z kierownikiem tego zakładu stosunek pracy na podstawie powołania lub umowy o pracę albo zawiera z nim umowę cywilno prawną", a więc jedynym podmiotem władnym do regulowania tego rodzaju kwestii jest Zarząd Powiatu.

Chciałbym w tym miejscu podkreślić, iż wszelkie moje wcześniejsze próby znalezienia porozumienia w zakresie świadczenia usług medycznych przez byłego dyrektora, ale na warunkach podobnych do tych, jakie świadczą lekarze pracujący w innych oddziałach, nie dały korzystnego dla obu stron rezultatu. W chwili obecnej na oddziale chirurgii ogólnej zatrudnionych jest dwóch lekarzy chirurgów, którzy nie są w stanie, biorąc pod uwagę możliwości „fizyczne”, jak i wymogi prawne, zabezpieczyć pełnej 24-godzinnej opieki lekarskiej.

Na dzień dzisiejszy prowadzone są rozmowy z lekarzami chirurgami w zakresie świadczenia usług medycznych w naszym szpitalu. Wstępnie mogę poinformować, iż są duże szanse na pozytywną finalizację tych rozmów.

Chciałbym też zapewnić całą załogę, a w szczególności pielęgniarki zatrudnione na oddziale chirurgii ogólnej, że nie planuję żadnych zwolnień grupowych. Na czas zawieszenia działalności oddziału panie te będą pracowały na innych oddziałach, co umożliwi wykorzystanie zaległego urlopu przez ich koleżanki.

Przekazując powyższe informacje chciałbym szczerze Państwa zapewnić, iż bardzo zależy mi na prawidłowym funkcjonowaniu szpitala, który w sposób w pełni profesjonalny dba o Państwa życie i zdrowie.

Dyrektor SP ZOZ Szpital Powiatowy w Dębnie

Waldemar Skrzypiec

Dodał alicja
2011-03-07 08:04:50
Czy Pan Starosta zamierza zwołać Radę Społeczną ? Jak widać nie zamierza.
Dodał mieszkaniec Dąbna
2011-03-07 05:27:14
Wcześniejsze próby porozumienia z lekarzami dyrektora szpitala polegały na : próbie wprowadzenia niekorzystnych aneksów do kontraktów (17.11.2010),następnie wypowiedzeniu kontraktów(29.11.2010), wycofanie się z wypowiedzeń i podpisanie aneksów do kontraktów(23.12.2010).

Próbą porozumienia można również nazwać sposób w jaki pan dyrektor przeprowadził konkurs na świadczenia zdrowotne. Pierwszy wzór umowy nie nadawał się do zaakceptowania, prawnik lekarzy(wszystkich nie tylko 3), wynegocjował z dyrektorem nieco lepszy wzór umowy, na 17(siedemnaście), minut przed terminem zamknięcia składania ofert pan dyrektor zmienia ogłoszenie wzoru umowy (to jest na BIP szpitala w Dębnie), w związku z tym oferty złożone zostają 5 minut po terminie ( 21 minut od zmiany wzoru umowy), pan dyrektor nie przyjmuje ofert ( nie tylko 3 chirurgów ale pozostałych lekarzy też), dalej lekarze piszą protest w związku z takim postępowaniem konkursowym, protest zostaje przez dyrektora odrzucony, a następnie przyjęty. Mimo anulowania konkursu dyrektor podpisuje umowy co jest również działaniem bezprawnym itd.

O tym wszystkim dokładnie zostało poinformowane STAROSTWO POWIATOWE W MYŚLIBORZU. Nikt jednak sprawą się nie zainteresował. Zamieciono wszystko pod tzw. dywan i ok.

Pan starosta nie wykonał najmniejszej nawet próby porozumienia się z chirurgami w celu zakończenia tak niebezpiecznej sytuacji(Pan Starosta został dokładnie o wszystkim poinformowany już 24.02.2011.), która cały czas nadal trwa. Może rozmowa z chirurgami jest poniżej godności Pana Starosty, mimo wszystko powinien to zrobić w imię bezpieczeństwa chorych. Czy bezpieczeństwo chorych coś znaczy dla Pana Starosty ?

A teraz zamieszcza się na stronie starostwa kłamliwe informacje dyrektora. Władze starostwa starają się w ten sposób wytłumaczyć siebie, nie dyrektora, którego wszyscy zdążyli już poznać.

Za to co dzieje się w szpitalu główną odpowiedzialność ponoszą władze Starostwa Powiatowego w Myśliborzu czy to się komuś podoba czy nie.
Dodał Pacjent
2011-03-06 16:29:13
To raczej poprzedni starosta powinien się tłumaczyć z obecnej sytuacji w szpitalu, a nie Pan.