2011-05-11 13:05:16

I Etap akcji "Czysta Myśla" zakończony.

30 kwietnia br. po raz kolejny Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego wraz z grupą wolontariuszy przystąpiła do corocznej akcji „Czysta Myśla”, której celem jest sprzątanie rzeki ze śmieci wyrzucanych regularnie przez okolicznych mieszkańców. W tegorocznej akcji udział wzięło aż 30 osób. Pierwszy etap rozpoczęliśmy od zwodowania kajaków w Mostnie. Pogoda tego dnia była piękna, więc wiosłowanie stało się czystą przyjemnością. Płynąc meandrami rzeki podziwialiśmy jej uroki,osobliwości przyrody. Rzeka wydawała się być zadziwiająco czysta. Później jednak zrozumieliśmy, że to niestety za sprawą wysokiego w tym roku stanu wód, który zniósł odpadki w niedostępne dla nas miejsca, a nie rosnącej świadomości wśród naszej lokalnej społeczności. Potwierdziły to dodatkowo dziesiątki opon, kilogramy papy i butelek, monitory i inne znaleziska porozrzucane wokół „Betonowego Mostu”, który jest naszym przystankiem i miejscem złożenia pierwszej partii znalezionych śmieci. Ale to nie wszystko. Chwilę po zwodowaniu z betonowego mostu znaleźliśmy  11 zbiorników paliwowych (wszystkie od jednej marki samochodów). Zbiorniki były umyślnie uszkodzone, więc olej napędowy wydostawał się do wody czyniąc niewyobrażalne spustoszenie fauny i flory! Płynięcie z 80-litrowym zbiornikiem nie jest łatwe, trzeba wiec było zawrócić do mostu, by je tam zostawić. Ale za kolejnym zakrętem rzeki znaleźliśmy jeszcze kilka kolejnych baków. Koniec pierwszego etapu spływu to Dargomyśl - tam też złożyliśmy kolejną niechlubną porcję śmieci.  Nie licząc zbiorników i opon wyłowiliśmy około 15 tys. litrów śmieci , siedem godzin ciężkiej pracy trzydziestoosobowej grupy!

Chcielibyśmy przypomnieć, że był to I etap akcji, II rozpocznie się w Dargomyślu, a zakończy w Reczycach i jest planowany na 14 maja.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Starostwa Powiatowego w Myśliborzu (współorganizatora akcji), Gminy Dębno,  Nadleśnictwa Dębno, Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, Dębnowskiego Ośrodka Kultury,  Masarni Łukasz Pisz za wyśmienitą kiełbaskę:), Wojtka  Błażejewskiego-Zając, oraz dla wszystkich tych którzy poświęcili swój czas sprzątając z nami naszą piękną Myślę.

Wiceprezes Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego

Aneta Dec