2011-05-18 12:12:46

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU 2011

Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony każdego roku 31 maja to część programu Europy wolnej od dymu tytoniowego przyjętego na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Madrycie w 1988 roku.

W tym dniu WHO stara się zwrócić uwagę opinii publicznej na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.Tematem tegorocznego „Światowego Dnia Bez Tytoniu” jest:

„Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu".

Ramowa Konwencja  (FCTC)  jest na świecie czołowym  instrumentem kontroli używania tytoniu         i  wyrobów   tytoniowych. Traktat  uprawomocniony  dopiero  od  2005 roku, jest   obecnie  jednym  z  najbardziej j dynamicznie  i  szeroko  rozpowszechnionych  traktatów   w historii Narodów Zjednoczonych.
Traktat   potwierdza   prawo   wszystkich  ludzi do  najwyższego  poziomu  zdrowia   i dostarcza nowe ramy prawne dla współpracy w zakresie kontroli używania tytoniu.

Światowy  Dzień  Bez  Tytoniu  2011  ma  na  celu uwypuklenie znaczenia Traktatu, podkreślenie   zobowiązań  Stron   wynikających   z   Traktatu  i  promowanie istotnej roli współpracy między Stronami i WHO we wspieraniu wysiłków krajów do wypełnienia tych zobowiązań.
Przesłanie Światowego Dnia Bez Tytoniu 2011 skupia się na informacji, że aby chronić obecne    i   przyszłe   pokolenia   przed  zgubnymi   następstwami  używania   wyrobów tytoniowych  oraz  ekspozycją  na  dym tytoniowy w aspekcie zdrowotnym, społecznym, środowiskowym                     i ekonomicznym- Państwa muszą w pełni wdrożyć traktat .

Inne przesłania to:

• Traktat wyraża chęć i zaangażowanie wszelkich władz rządowych oraz milionów ludzi, aby osiągnąć świat wolny od dymu tytoniowego.
  • Strony Traktatu powinny wypełniać swoje zobowiązania do osiągnięcia.
  • Strony Traktatu powinny wypełniać swoje zobowiązania do osiągnięcia pełnej realizacji jego zapisów.
  • Jednostki powinny zachęcać i pomagać swoim władzom w wypełnianiu tych zobowiązań.
  • Traktat powinien być należycie doceniony przez instytucje i osoby prywatne zarówno jako kamień milowy w historii zdrowia publicznego, jak i główny światowy instrument do kontroli używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
  • WHO oraz  Strony Traktatu są gotowe pomóc krajom w spełnieniu ich zobowiązań wynikających z traktatu.

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu Urząd  Miasta i Gminy Myślibórz oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w dn. 30 maja 2011  w siedzibie UMiG organizują szkolenie dla dyrektorów jednostek samorządowych poświęcone Ograniczaniu Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu.

Nie pal; jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

Zdrowotne skutki palenia tytoniu

Palenie zabija. Powoli, ale konsekwentnie. Sięgając po papieros należy pamiętać, że narażamy się na rozwój wielu, często śmiertelnych chorób a zerwanie z nałogiem, choć nie jest łatwe, to przynosi wymierne korzyści. Tytoń stanowi zarówno w Polsce, jak też na świecie, główną przyczynę zagrożenia zdrowia ludności, a palenie tytoniu jest jednym z najbardziej upowszechnionych antyzdrowotnych elementów stylu życia człowieka.

Wśród około 4 tysięcy pierwiastków i związków chemicznych występujących w palącym się papierosie wiele charakteryzuje się silnym działaniem toksycznym, mutagennym, teratogennym (uszkadzającym płód) i rakotwórczym.

Każdego roku na choroby spowodowane paleniem tytoniu umiera w Polsce przedwcześnie około 100.000 tysięcy ludzi. Około 10.000.000 Polaków pali regularnie 15- 20 sztuk papierosów dziennie. Prawie 5.000.000 spośród tych osób pali dłużej niż 20 lat. W Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180.000 dzieci. Co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym na świecie. Palenie tytoniu, niestety nadal, pozostaje olbrzymim problemem społecznym.

Palacze często nie zdają sobie sprawy, że paląc szkodzą nie tylko sobie ale i osobom w swoim otoczeniu, bardzo często dzieciom.Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie, jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Specjaliści odnotowują wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu.

Bierne palenie niesie więc za sobą identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Powoduje  między innymi choroby nowotworowe, nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc, obturacyjne zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową.