2011-05-18 13:08:26

Wzorcowa biblioteka

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dębno zdobyła tytuł Biblioteki Roku 2010. Nagrodę wręczył w dniu 13 maja br.  dyrektor Książnicy Pomorskiej Lucjan Bąbolewski. Miejska placówka jest najlepszą w całym województwie. – Ta nagroda to osiągnięcie wszystkich pracowników – podkreślała dyrektor, Janina Tylman odbierając wyróżnienie.

Komisja konkursowa w składzie: dyrektor Książnicy Pomorskiej, przedstawiciele Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz laureaci poprzednich edycji wysoko oceniła całokształt pracy dębnowskiej biblioteki. O przyznaniu wyróżnienia decydowały wyniki czytelnictwa, upowszechnianie książki, a także podejmowane działania kulturalno – oświatowe. A w tym zakresie nasza biblioteka ma się czym pochwalić.

W bibliotece organizowane są wystawy, spotkania, wieczory literackie oraz liczne konkursy. Placówka szeroko współpracuje ze środowiskiem szkolnym, przedszkolnym oraz stowarzyszeniami.  Promuje nie tylko czytelnictwo, ale również młodych twórców i regionalistów.  Działają tu cztery dyskusyjne kluby książki.

Prowadzi działalność wydawniczą. Od 10 lat jest wydawcą czasopisma „Merkuriusz Dębnowski”, pod patronatem wychodzą serie „Dębnowska biblioteczka”, zawierającą poezje, biografie, relacje z przebiegu wydarzeń, rocznic. Dba o tożsamość lokalną i dziedzictwo kulturowe. W placówce bardzo dobrze rozbudowany jest dział zbiorów regionalnych, do którego trafiają pamiątki, przekazywane między innymi przez dawnych mieszkańców Neudamm.

Biblioteka idzie z duchem czasu. Wprowadziła elektroniczny katalog, który dostępny jest na www.biblioteka.debno.com.pl. Z roku na rok powiększa się liczba dostępnych audiobooków.  Prowadzi kursy komputerowe dla osób starszych. Wzięła udział w programie Biblioteka+ oraz „Akademia Orange dla Bibliotek”.

Od 2003 roku organizuje międzynarodowe plenery malarskie, na zakończenie którego powstaje katalog „Spotkania twórcze”. W czerwcu każdego roku odbywają się spotkania z dawnymi mieszkańcami Dębna.

W minionym roku udzielono 26616 informacji ogółem, w tym 5272 bibliograficznych, 4025 rzeczowych 17319 innych. Z usług czytelni internetowej skorzystało 12471 użytkowników, udzielono 16257 informacji internetowych.

Obecnie księgozbiór biblioteki liczy 92 tysiące woluminów, z których korzysta 4,6 tysięcy osób. Tylko w zeszłym roku nastąpił wzrost czytelników o 243 osoby. Zwiększa się zwłaszcza liczba czytelników dziecięcych.

- Ten pozytywny fakt wynika ze wzmożonej aktywności bibliotekarzy w działalności podstawowej, a także kulturalno – oświatowej – mówi Janina Tylman, dyrektor placówki. – A także odpowiednich zakupów księgozbiorów zaspakajających zapotrzebowanie czytelników, często te indywidualne - dodaje.

Emilia Jenda

Dodał wrażliwy
2011-05-19 10:22:36
Pierwsze zdjęcie ''boskiej'' Helenki i ''zatroskanego'' Piotrusia utrwaliło w sposób wysmienity ich miny. Woleliby zapewne zapasć się pod ziemię, aniżeli gratulować.
Okropnosć; gdybym tam był porzygałbym się patrząc na tą obłudę, fałsz i zakłamanie.
A Pani dyrektor i jej ekipie serdecznie gratuluję. Piękne osiągnięcie. A chamy niech patrzą i się uczą!
Dodał Misiek
2011-05-19 10:16:35
Jak mnie pamięć nie myli to Piotruś burmistrz Downar wywalił nie tak znowu dawno panią bibliotekarkę na przysłowiowy pysk. Ale, że chłopak nie ma bladego pojęcia o niczym to bibliotekarka podała go do sądu i tam udowodniła, że Piotruś nie jest zbyt mądry. Teraz kwiatki ? Arusiuś tez jakiś zatroskany na tych fotkach.