2011-07-25 13:40:35

Sześćdziesiąt tysięcy litrów śmieci podczas akcji CZYSTA MYŚLA

Tegoroczna akcja „Czysta Myśla” organizowana przez Fundację im. Ryszarda Kapuścińskiego dobiegła końca. Działalność Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego z Dębna opiera się m.in. na działaniach na rzecz ochrony środowiska i rozwoju kultury i sztuki. Swoje cele realizuje przy aktywnym udziale lokalnych społeczności. Również i tym razem w akcję sprzątania rzeki Myśli na odcinku Mostno-Porzecze zaangażowane było szerokie grono wolontariuszy. Zebrano około 60 tys. litrów śmieci, dokonując przy tym dziesiątek drobnych przecinek, które poprawiły spławność rzeki i wpłynęły na utrzymanie rzeki w korycie.

W tym roku oprócz butelek uczestnicy akcji wyłowili z rzeki kilkadziesiąt opon,  kilka telewizorów oraz inny sprzęt AGD. Największym naszym zaskoczeniem było wyłowienie 11 zbiorników paliwowych! Kolorowe smugi paliwa „ozdabiały” powierzchnię wody niszcząc faunę i florę naszej pięknej Myśli.

Łącznie w akcji udział wzięło 70 osób, dla których ochrona walorów przyrodniczych okolicy jest sprawą wartą uwagi i wysiłku. Coraz więcej rzeczy ktoś robi za nas, to prowadzi do zobojętnienia, jednak ciągle można znaleźć ludzi, którzy są gotowi działać na rzecz realizacji wyznawanych przez siebie wartości.

Jednym z celów akcji jest podnoszenie świadomość ekologicznej naszego społeczeństwa, chcemy również uświadomić mieszkańcom i odwiedzającym, że łatwo jest zniszczyć, a dużo trudniej naprawić szkody jakie wyrządzamy środowisku.

Pamiętajmy, że to ludzie nie mogą żyć bez przyrody, a nie odwrotnie. To dzięki roślinom mamy czyste powietrze, a czysta rzeka, którą możemy płynąć to pożywka dla naszej duszy w tym pędzącym coraz szybciej świecie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom za ich nieoceniony trud i pomoc, za chęci, wielkie poświęcenie i serce wkładane w pracę.

Pragniemy również podziękować Starostwu Powiatowemu, Gminie Dębno,

Nadleśnictwu Dębno, Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych, Dębnowskiemu  Ośrodkowi Kultury, Spółce PGNiG w Zielonej Górze, Masarni Łukasza Pisza (za bardzo smaczne kiełbaski), Gospodarczemu Bankowi Spółdzielczemu w Barlinku, Wojtkowi Zając-Błażejewskiemu oraz Gminie Boleszkowice.

Jednocześnie pragniemy poinformować Państwa, iż tegoroczne działania odbyły się po raz dziewiąty, ciężko uwierzyć w to jak szybko lecą lata :-). Podsumowując nasze działania, aż dech zapiera... Drodzy Państwo ogólnie  wydobyliśmy z rzeki oraz jej brzegów około pół miliona litrów śmieci !!! Zatrważające jak wyglądała by nasza przyrodnicza perełka bez naszych corocznych działań. Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszych ziem, nie przechodźmy obojętnie obok bezmyślności. Porządek w naszych domach to nie wszystko. Wiem, że gdy złączymy siły problem zniknie.

Już dziś zapraszamy Państwa za rok,  na jubileuszową, dziesiątą akcje „Czysta Myśla 2012„ może tym razem będziemy mieli więcej czasu na podziwianie urokliwych zakątków rzeki ;-).

Prezes Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego

Paweł Chara