Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2011-11-02 08:15:02

Spotkanie w sprawie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej

W dniu 24 października 2011 roku odbyło się spotkanie, przedmiotem którego były planowane zmiany w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 09 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Gościem specjalnym spotkania była Pani Iwona Klimowicz - główny specjalista ds. aktywnej integracji społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Szczecinie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu Powiatu Myśliborskiego, przedstawiciel Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej, dyrektorzy oraz pracownicy Placówek Opiekuńczo Wychowawczych z Dębna oraz Barlinka.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myśliborzu - Pan Marcin Janda rozpoczął spotkanie od powitania zaproszonych gości. Nakreślił temat spotkania, przedmiotem którego są planowane zmiany dotyczące wejścia w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Obecnością na spotkaniu zaszczycił nas również Starosta Myśliborski Pan Arkadiusz Mazepa, który przywitał uczestników spotkania i wygłosił przemówienie dotyczące w/w ustawy.

Kolejnym etapem spotkania było omówienie zagadnień dotyczących ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przez Panią Iwonę Klimowicz, która przedstawiła jej główne założenia. W założeniach do nowej ustawy zakłada się wprowadzenie mechanizmów merytorycznych, organizacyjnych i finansowych, które powinny spowodować zmiany w podejściu do szeroko rozumianych zagadnień wspierania rodzin i pieczy zastępczej nad dzieckiem w samorządach oraz zaangażowaniu w te sprawy odpowiednich służb, jak również zmiany w postępowaniu sądów w zakresie ustanawiania pieczy zastępczej. W nowej ustawie umieszczone są zagadnienia wsparcia rodzin przeżywających kryzys w wykonywaniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz kwestie opieki zastępczej w sytuacji, gdy taka opieka w rodzinie biologicznej jest z punktu widzenia dobra dziecka niewskazana. W kręgu nowych uregulowań znajdzie się profilaktyka rodziny, w tym zbudowanie mechanizmów pracy z rodziną biologiczną, organizacja systemu pieczy zastępczej oraz problematyka usamodzielnień młodzieży wychowanej w różnych formach pieczy zastępczej. W ustawie zakłada się wprowadzenie innej niż dotychczas, kompleksowej organizacji pieczy zastępczej. Wprowadzane zmiany dotyczą zarówno rodzinnych, jak i instytucjonalnych form pieczy zastępczej. Istotną cześć rozwiązań stanowią założenia rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej, w tym przede wszystkim rodziny zastępcze zawodowe i niezawodowe oraz rodzinne domy dziecka.

Pani Iwona Klimowicz zwróciła szczególną uwagę na zmiany jakie mają objąć Ośrodki Pomocy Społecznej. Założenie wdrożenia mechanizmów, które zachęciłyby gminę do skutecznej pracy z rodziną w celu doprowadzenia do jak najszybszego powrotu do niej dziecka. Umieszczenie dzieci w wymienionych wyżej formach pieczy obecnie w zasadzie zwalnia samorządy gminne z odpowiedzialności za nie i może być przyczyną braku aktywności pracowników socjalnych w podejmowaniu działań na rzecz zmiany sytuacji rodziny. Dlatego też zakłada się wprowadzenie udziału gminy w kosztach pobytu dzieci w różnych formach pieczy zastępczej. Poza tym Pani Iwona Klimowicz zwróciła uwagę na zmiany dotyczące placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wprowadzane zmiany mają prowadzić w perspektywie kilku lat do zmniejszenia liczby dzieci umieszczanych w całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W instytucjonalnych formach pieczy zastępczej docelowo powinny funkcjonować tylko małe, specjalistyczne placówki o charakterze domowym, w których przebywać będzie nie więcej niż 14 dzieci. Instytucje te przeznaczone będą dla dzieci starszych (od 10 roku życia) oraz dzieci wymagających szczególnej opieki, które mają trudności w przystosowaniu się do życia rodzinnego, lub ze względu na stan zdrowia wymagają szczególnej terapii. Umieszczenie dziecka w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej będzie mogło mieć miejsce po wyczerpaniu możliwości zatrzymania go w rodzinie lub umieszczenia w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.

Spotkanie w głównej mierze miało na celu przedstawienie w/w założeń oraz podzielenie się sugestiami i spostrzeżeniami ze strony zaproszonych gości. Podczas dyskusji, próbowano ocenić realne szanse na dochodzenie do standardów, a także kroki jaki należy podjąć, by sprostać założeniom Ministerstwa.

tekst, zdjęcia: PCPR w Myśliborzu

 



 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona