2011-12-06 11:36:00

Konferencja powiatowa w ZSP Nr 1 w Barlinku dla nauczycieli, dotycząca reformy programowej kształcenia zawodowego

W dniu 02.12.2011r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. kpt. hm. A. Romockiego „Morro” gościło 70 nauczycieli z ponad 26 szkół zawodowych południowej części województwa zachodniopomorskiego. W tym dniu odbyła się „Powiatowa Konferencja - dotycząca reformy programowej kształcenia w zawodach oraz nowych zadań nauczyciela”, w ramach projektu „System wsparcia szkół i placówek oświatowych wdrażających modułowe programy kształcenia zawodowego”.

Konferencja zorganizowana przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej - centralną placówkę Ministerstwa Edukacji Narodowej. Konferencja w ZSP Nr 1 w Barlinku stanowiła element cyklu spotkań w naszym województwie. Poprzednie konferencje dla nauczycieli odbyły się w Koszalinie i Czaplinku, a ostatnie spotkanie odbędzie się w Szczecnie.

Przedstawiciele KOWEZiU – eksperci MEN przedstawili projekty zmian prawa oświatowego w zakresie reformy programowej szkolnictwa zawodowego, które zaczną obowiązywać w szkołach od 01.09.2012r. Odpowiadali też na pytania zgromadzonych nauczycieli kształcenia zawodowego. Wprowadzana reforma stanowi bardzo duże wyzwanie organizacyjne dla szkół oraz wyzwanie finansowe dla organów prowadzących, ale zakłada dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy i otwiera możliwość kształcenia ustawicznego i on-line w szkołach zawodowych.

Główne założenia reformy to:

• wprowadzenie jednej klasyfikacji zawodów obowiązującej zarówno w szkolnictwie jak i na rynku pracy
  • wprowadzenie nowej podstawy programowej kształcenia w zawodach
  • zmiany w ramowych planach nauczania
  • wprowadzenie możliwości prowadzenia przez szkoły zawodowe kwalifikacyjnych kursów zawodowych
  • podział zawodów na kwalifikacje zawodowe, które możną zdobywać w czasie egzaminów odbywających się w trakcie całego cyklu kształcenia w szkołach zawodowych, na kursach lub eksternistycznie
  • obowiązek korelacji między kształceniem ogólnym i zawodowym.

Z zapowiedzi ekspertów KOWZiU wynika, iż organizowane będą również szkolenia dla przedstawicieli organów samorządowych prowadzących szkoły ponadgimnazjalne. W konferencji wzięło udział 11 nauczycieli z ZSP Nr 1 w Barlinku i 2 nauczycieli z ZSP Nr 2. Tak znaczna liczba osób, które pozyskały wiedzę o reformie kształcenia zawodowego powinna ułatwić wdrożenie tej reformy w szkołach w Barlinku z korzyścią dla młodzieży i dorosłych planujących uzupełnienie lub poszerzenie swoich kwalifikacji zawodowych w ramach kształcenia ustawicznego.

<<GALERIA>>

Opracował: Ryszard Syroka