2011-12-09 14:37:23

"Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)"

Państwowa Inspekcja Sanitarna rozpoczyna realizację ogólnopolskiej edycji projektu „Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”. Projekt finansowany jest przez Międzynarodową Unię ds. Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc (International Union Against Tuberculosis and Lung Disease, we współpracy ze Światową Fundacją ds. Walki z Chorobami Płuc (World Lung Foundation). Obie organizacje są zrzeszone w ramach Inicjatywy Bloomberga, założonej przez Michaela Bloomberga, burmistrza Nowego Jorku.

Program będzie prowadzony od 1 października 2011 r. do 30 września 2013 r.

Zgodnie z najnowszym, ogólnopolskim badaniem GIS, do codziennego palenia przyznaje się co trzeci Polak w wieku 15 lat i więcej (23% kobiet i 39% mężczyzn). Pozytywnym zjawiskiem jest to, że najmłodsi ankietowani palą najmniej (12% dziewcząt i 3% chłopców), co może być spowodowane zmieniającymi się trendami (modą na niepalenie) oraz ograniczeniami prawnymi związanymi z paleniem tytoniu w miejscach publicznych - to z pewnością korzystnie wpływa na postawy młodzieży wobec papierosów.

Ponadto, podobnie jak w innych krajach Europy, Polacy zaakceptowali wprowadzony w listopadzie 2011 r. zakaz palenia w miejscach publicznych - wzrost poparcia z 52% (2009 rok) do 68% (luty 2011 roku) wśród osób palących, oraz z 74% do 84% - wśród osób niepalących, W pubach, kawiarniach i restauracjach, gdzie projekt wprowadzenia zakazu palenia wzbudzał wiele emocji - odsetek osób palących popierających zakaz wzrósł z 45% do 53%> , a wśród niepalących z 71% do 79%.

Celem projektu jest:

Cel główny:

Ochrona zdrowia ludności w Polsce

Cele szczegółowe

1. upowszechnienie wiedzy o istniejącym prawie – ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 9 listopada 1995 r. (Dz. U. z dnia 30 stycznia 1996 roku)
  2. tworzenie stref wolnych od dymu tytoniowego (zakłady opieki zdrowotnej, szkoły, parki, przystanki autobusowe i tramwajowe)
  3. podnoszenie świadomości na temat wpływu dymu tytoniowego na zdrowie człowieka (bierne i czynne palenie) oraz uzyskanie poparcia społecznego dla wprowadzania nowego prawa
  4. wzmocnienie egzekwowania obowiązującego prawa w obiektach użyteczności publicznej podległych miastom.

W ramach projektu będą organizowane:

·         szkolenia dla koordynatorów projektu,

·         szkolenia dla pracowników instytucji publicznych,

·         szkolenia dla strażników miejskich, którzy będą monitorowali przestrzeganie wprowadzanych uchwał,

·         eventy skierowane do społeczności lokalnej, takie jak: happeningi, konkursy,

·         jednolite  znakowanie stref wolnych od dymu tytoniowego,

·         akcje informacyjne w telewizji, radiu i gazetach lokalnych, a także na stronach internetowych GIS, WSSE, PSSE i organizacji partnerskich,

·         dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych.

Koordynator powiatowy projektu„Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)”

Regina Giniewicz

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myśliborzu