Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2012-02-23 08:39:38

Pamiętamy o "żołnierzach wyklętych"

 

1 marca obchodzić będziemy po raz drugi uchwalony w roku obiegłbym  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego Morro w Barlinku zorganizowano wystawę upamiętniającą Operację Ostra Brama 1944. Wystawa przygotowana przez koło humanistyczne pod opieką polonisty Krzysztofa Komorowskiego, ukazuje losy Armii Krajowej na Wileńszczyźnie i ten fragment Akcji Burza, który stanowił zbrojne powstanie na północnych kresach II Rzeczypospolitej w roku 1944. Część oddziałów AK znając metody działań Rosjan i  NKWD już po wojnie kontynuowała swoją walkę o wolną Polskę. Do historii przeszli oni pod mianem „żołnierzy wyklętych”, a czasami „wilków”,  jak pisał o nich w swym wierszu  Zbigniew Herbert:

WILKI

                   Marii Oberc

Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy

szybciej niż w plecy strzał zdradziecki
trafiła serce mściwa rozpacz
pili samogon jedli nędzę
tak się starali losom sprostać (…)
 

Prace legislacyjne nad uchwaleniem tego święta narodowego trwały bardzo długo, bo z przerwami praktycznie od roku 2001r. Inicjatorami były środowiska kombatanckie AK, które domagały się właściwego upamiętnienia tych, którzy po drugiej wojnie światowej i w obliczu podporządkowaniu Polaki wpływom ZSSR nie złożyli broni, lecz walczyli dalej o wolną  i suwerenną Polskę.  Warto w tym miejscu wspomnieć, dlaczego wybrano datę upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia właśnie dniem  1 marca.

Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będących ostatnim ogólnopolskim koordynatorem „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Jak wyjaśnił przedstawiciel wnioskodawcy na posiedzeniu Komisji, wybór daty był nieprzypadkowy także z tego powodu, że w ten sposób nawiązano do uchwały sejmowej z 2001 roku. Inicjatorom powstania święta zależało szczególnie na ustanowieniu go przed 1 marca 2011 roku, aby pierwszymi obchodami uczcić 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.

             15 lutego, w zimowy, środowy wieczór, miało miejsce uroczyste otwarcie wspomnianej wystawy, w którym wziął udział m.in.: pan Andrzej Potyra – starosta powiatu myśliborskiego, radni powiatowi pan Ryszard Wiśniak (Barlinek) i pani Danuta Patkowska (Dębno), pan Dariusz Zieliński – przewodniczący Rady Miejskiej, ale również przedstawiciele tutejszej Rady Rodziców: panowie Maciej Michalik i Adam Łyszyk. Dyrekcję szkoły reprezentował dyrektor Ryszard Syroka i pani wicedyrektor Małgorzata Osińska. Gościliśmy również panią Katarzynę Pasterską – dyrektora ZSP nr 2 w Barlinku.  Przybyli także nauczyciele-poloniści, członkowie barlineckiego stowarzyszenia Civitas Christiana. Miłym zaskoczeniem była obecność władz stowarzyszenia -  pana Jacka Stróżyńskiego z Zielonej Góry, pani Bernardy Korycko i pana Edmunda Glazy ze Szczecina. Gościem honorowym zaś był poeta Wojciech Wencel z Gdańska, którego tomik „De profundis’ otrzymał w 2011 r. Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza.

            Po krótkim wprowadzeniu dyrektora szkoły Ryszarda Syroki przybyłych gości powitał Krzysztof Komorowski, opiekun pracowni i „kurator” wystawy. Prelekcję historyczną, wzbogaconą prezentacją multimedialną, przedstawił Rafał Osóbka, uczeń klasy II LO. Mogliśmy również wysłuchać wiersza „Wilki” oraz „Kołysanka lipowa”, który interpretowała Joanna Łyszyk z klasy III LO. Autorem tego drugiego wiersza był nasz gość honorowy Pan Wojciech Wencel. Następnie to właśnie on czytał swoje wiersze i odniósł się do niektórych aspektów historii z czasów II wojny światowej – przywołując postać innego poety - Tadeusza Gajcego.

Po chwili poezji nastąpił moment kulminacyjny, a więc uroczyste otwarcie wystawy: OSTRA BRAMA 1944 . Pan Wojciech Wencel i pani Bernarda Korycko  ze Szczecina  w symboliczny sposób odsłonili tytułową planszę (antyramę) wystawy. Uczestnicy spotkania mogli już teraz spokojnie oglądać historyczne zdjęcia i plany operacji. Przy kawie i pysznym cieście był czas na rozmowy i dyskusje. Zaś poeta podpisywał swoje tomiki i rozmawiał z czytelnikami. Na ekranie prezentowano fragmenty koncertu zespołu De Press, który poświęcony był „żołnierzom wyklętym”, a zarejestrowany został w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego.

            Dwa dni później - 17 lutego w piątek odbyło się spotkanie poety Wojciecha Wencla z  barlinecką młodzieżą gimnazjalną oraz uczniami szkół średnich. Uczestniczyli również uczniowie z Przelewic wraz nauczycielką j. polskiego. Młodzież  wysłuchała prelekcji historycznej, gimnazjaliści obejrzeli uważnie wystawę, ale ponadto  film INKA 1946  -poświęcony Danucie Siedzikównie - sanitariuszce z oddziału Łupaszki. Młodzi artyści z kółka humanistycznego: Michał, Ewa i Wiktoria  wykonali dedykowany dla poety Wojciecha Wencla  utwór „Mury” z repertuaru Jacka Kaczmarskiego  W ten sposób kolejna biała i nieznana karta historii, stała się nam bliższa. Za co dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wystawy i spotkań z bardzo ciekawymi osobami.

Uczniowie z kółka humanistycznego  ZSP nr 1

opiekun Krzysztof Komorowski



 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona