2012-03-23 14:33:20

Klasa I LO a z I Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkól Ponadgimnazjlanych Nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego " Morro" w Barlinku uczestnikami badania PISA Test PISA już za nami

PISA – PISA to skrót nazwy Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (Programme for International Student Assessment) – międzynarodowego badania koordynowanego przez OECD. Celem Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów jest określenie, na ile młodzież w różnych krajach przygotowana jest do pełnego uczestnictwa w „dorosłym” życiu.

Do badania, dzięki któremu można określić, jakie zmiany zachodzą w umiejętnościach młodzieży

i jak zmienia się pozycja polskich uczniów na tle innych krajów, wylosowanych zostało niespełna 400 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z wszystkich województw.  Wśród nich znalazła się nasza klasa, czyli I LO a. Wszyscy poczuli się wyróżnieni tym, że to nasza drużyna, w skład której wchodzi 25 uczniów została objęta badaniem i będzie promować szkołę.

14 marca br. cała klasa I LO a wzięła udział w V. edycji tego programu. Sprawdzana była umiejętność praktycznego zastosowania wiedzy nabytej w szkole i poza nią, a więc określenie skuteczności systemu edukacji w każdym z krajów uczestniczących w badaniu.

Test sprawdzający wiedzę zawierał trzy elementy:  czytanie i interpretacje tekstu, matematykę oraz rozumowanie w naukach przyrodniczych.  O godz. 9. 00 wszyscy przystąpiliśmy do rozwiązywania zadań.  Dużym zaskoczeniem dla nas była ilość stron arkusza i liczba pytań. Pierwszy sprawdzian  został podzielony na dwie części,  trwające po 60 minut. Drugi zaś miał formę ankiety, z której można było wywnioskować co ma wpływ na nasze wykształcenie i co można poprawić, aby nauka była skuteczniejsza.

Jak się okazało arkusze badania PISA w komentarzach uczniów naszej klasy były całkowicie zróżnicowane. Część z nas bez problemu poradziła sobie z 60 stronami arkusza.  Najlepszym uczniom jednak zabrakło czasu na wykonanie całości.  Mimo tego, sądzimy że udało nam się podołać temu badaniu i poradziliśmy sobie z tym wielkim wyzwaniem. Zdaniem naszych kolegów zadania w arkuszu wymagały posiadania wiedzy z różnych dziedzin życia, kreatywności i rozumowania. Pani przeprowadzająca badanie była mile zaskoczona pozytywną opinią młodzieży na jego temat, twierdząc że rzadkością jest aby większość uczniów  zdołała rozwiązać cały test.

Ciekawostką jest, że Polska według badań PISA z 2009 roku zajmuje 15 miejsce w czytaniu, 25 miejsce w matematyce i 19 miejsce w naukach przyrodniczych.  Nasz kraj znalazł się w nielicznej grupie 13-tu krajów, które w latach 2000-2009 poprawiły swój wynik. Polscy uczniowie zanotowali jednocześnie największy skok w rankingu, bo aż o 21 punktów. Jest to najwyższa zmiana spośród krajów OECD, które osiągnęły wynik powyżej średniej. Mimo powszechnej krytyki gimnazjów, a nawet zapowiedzi przez niektóre partie ich likwidacji to one w największym stopniu przyczyniły się do poprawy wyników. Zmiany wprowadzane w Polsce są uznawane za jedne z najskuteczniejszych na świecie. Najwięcej   do poprawienia jest w zakresie matematyki, gdyż postęp w tej kategorii jest niewystarczający. Obowiązkowa matura z matematyki ma w przyszłości przynieść bardziej okazały skok w badaniu PISA.

Miejmy nadzieję, że uczniowie naszej klasy tegorocznymi testami przyczynią się do polepszenia wyników naszego kraju.

Anna Łacek i Eliza Łaskiewicz, uczennice klasy I LO a