Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2012-07-16 07:30:30

MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

Od kilku już lat w Zespole Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu tworzone są klasy o profilu dziennikarskim. Warsztaty dziennikarskie są więc znakomitą płaszczyzną, na której nasi uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

Pszczelnik – niewielka miejscowość położona kilka kilometrów od Myśliborza, która od kilkudziesięciu już lat łączy dwa narody i państwa – Polskę i Litwę. To właśnie w tym miejscu 17 lipca 1933 roku w niewielkim wówczas lesie w katastrofie lotniczej zginęli dwaj litewscy lotnicy – Steponas Darius i Stasys Girenas, stając się już na zawsze dla narodu litewskiego symbolem niezłomnych dążeń do realizacji swych pragnień i marzeń.

To tragiczne wydarzenie sprzed 79 lat stało się punktem wyjścia do realizacji międzynarodowego projektu warsztatów dziennikarskich dla młodzieży z Litwy i Polski. Dwadzieścioro dwoje młodych adeptów dziennikarstwa, w tym pięcioro z Myśliborza (Daria Rypuła, Olga Dyczko, Magdalena Górka, Justyna Karaś, Michał Kwaśniewski – wszyscy będący uczniami naszej szkoły) przez ponad tydzień (01.07. – 08.07.) poznawali arkany niełatwej profesji dziennikarskiej. Jednym z opiekunów ze strony polskiej był nauczyciel naszej szkoły Piotr Sobolewski, pełniący również rolę tłumacza.

 Zapleczem merytorycznym zajmowali się profesjonalni dziennikarze największego dziennika ukazującego się w naszym regionie – „Kuriera Szczecińskiego”. Młodzi pasjonaci dziennikarstwa poznali zasady współpracy w redakcji, uczyli się operować różnorodnymi gatunkami dziennikarskimi, dowiedzieli się, jak zbierać materiały do publikacji, jaką rolę w redakcji odgrywa fotoreporter, jak powinna wyglądać właściwa korelacja między wydaniem papierowym gazety a jej stroną internetową i wiele, wiele innych zagadnień związanych z pracą dziennikarza. Jak mówił redaktor naczelny „Kuriera” Tomasz Kowalczyk: - Bez wahania możemy mówić o misji dziennikarskiej, zwłaszcza w dzisiejszych skomplikowanych czasach; w dużym skrócie polega ona na natychmiastowym reagowaniu nie tylko wtedy, kiedy wokół nas dzieje się coś ciekawego, ale przede wszystkim wtedy, kiedy ktoś potrzebuje naszej pomocy.

Wspólne studiowanie, ale także spędzanie czasu wolnego wytworzyły między młodymi uczestnikami niezwykłe więzi. Akvile Gustaite (16 lat, Litwa) mówi: - Nie będę ukrywać, że przyjeżdżaliśmy do Polski z mieszanymi uczuciami, głównie ze względu na „zawiesistą” atmosferę, która ma swoje źródła w Wilnie. Mieszkający tam Polacy w znacznym stopniu są skonfliktowani z władzami miasta i nie kryją się ze swymi dążeniami do zachowania polskiego charakteru miasta, które jest przecież w granicach państwa litewskiego. Ale to, co mnie tu spotkało, czego doświadczyłam, zwłaszcza w bezpośrednich kontaktach z moimi rówieśnikami spowodowało, że dziś mogę głośno wykrzyczeć, że Polacy to wspaniały, gościnny i otwarty naród! Cieszę się ogromnie, że udało mi się zdobyć tylu polskich przyjaciół.

Na zakończenie polskiej części warsztatów młodzi adepci dziennikarstwa odebrali z rąk konsula honorowego Litwy Wiesława Wierzchosia certyfikaty dokumentujące ich pracę. Były też wspólnie odśpiewane hymny narodowe Polski i Litwy przy pomniku upamiętniającym katastrofę Lituaniki w pszczelnickim lesie, zaś na sam koniec pełne wzruszeń i łez pożegnania.

Ale to nie koniec. W drugiej połowie sierpnia młodzież z Polski (w tym oczywiście nasi uczniowie) przenoszą się na Litwę, gdzie odbędzie się druga część warsztatów. Efektem finalnym będzie album zawierający artykuły uczestników (reportaże, felietony, wywiady, fotoreportaże, etc.), które będą opisem wrażeń, zdobytych doświadczeń i opinii o dwóch wspaniałych narodach. Album zostanie wręczony w przyszłym roku (okrągła 80. rocznica katastrofy lotników litewskich) na ręce prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego i Prezydent Litwy Dalii Grybauskaite. Jak podkreśla Ignita Nekrosiute (15 lat, Litwa): - Nie mamy wpływu na to, co wydarzyło się w bogatej ale i niezwykle skomplikowanej historii Litwy i Polski, ale jesteśmy odpowiedzialni za to, jak będzie wyglądać nasza wspólna przyszłość.

PS



 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona