2007-01-24 16:01:07

Studniówka w Smolnicy

19 stycznia w smolnickim Zespole Szkół tegoroczni maturzyści balowali do "białego rana". Tego przynajmniej życzył im, otwierający tę zawsze wyjątkową dla każdego rocznika maturzystów zabawę, wicedyrektor szkoły Krzysztof Maciaszek. W imieniu rodziców podziękowanie wygłosił ojciec jednej z maturzystek, pan Stanisław Nowopolski. Maturzyści dziękowali dyrekcji szkoły, wychowawcom, nauczycielom i rodzicom, nie zapominając przyrzec, że po balu to tylko przygotowania do matury będą treścią ich życia.

Tradycyjny toast, a potem wieloosobowy i pięknie wykonany polonez zakończyły część oficjalną. Na zaimprowizowanej scenie pojawiła się bardzo dystyngowana "rada pedagogiczna", która niezbyt chwalebnie oceniała poczynania uczniów z kl. IV TA, a szczególnie ich stosunek do poszczególnych przedmiotów i niektórych wydarzeń z życia naszej szkoły. Zrobiło się zabawnie. Natomiast wesoło było, gdy na ekranie pojawił się film (niemy) zdradzający kulisy życia uczniów tejże klasy od momentu ich zjawienia się na tym świecie (czyli od pieluch) do pierwszej inicjacji. Wystawny obiad poprzedził najważniejszą część studniówki - szalone tańce. I były one w bardzo różnym stylu, konfiguracjach, w butach i bez butów, z gremialnym śpiewem i skandowaniem, damsko-damskie i męsko-męskie (np. kankan i kozaczok), ludowe i techno, aż sala czasami była pełna tańczących, którzy na nawoływania szefa zespołu muzycznego z niewielkimi oporami dołączali do tych z największą kondycją taneczną. Wszyscy natomiast przyszli na pokaz tańca towarzyskiego, który zaprezentowała Marta Jędras (kl. III LO) ze swoim klubowym partnerem.Ogodzinie 23.00 wjechał na parkiet płonący, trzypiętrowy tort, który po sympatycznych życzeniach pokroiła pani dyrektor szkoły Teresa Mirek w asyście wychowawczyń klas, pani Wandy Mytkowskiej i Elżbiety Wojciechowskiej. Ukoronowaniem wieczoru był pokaz fajerwerków, jakich Smolnica nie widziała przez ostatnie sto lat. To one pewnie rozpaliły w maturzystach niewyzwolone pokłady energii, co przełożyło się na bardzo pomysłowe zabawy, tańce i zapoczątkowało przyjemną dla oka integrację maturzystek, maturzystów i ich zaproszonych na bal gości.

PS. Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować fakt, że panie były wyjątkowo pięknie i różnobarwnie ubrane, a serwowane dania często były kulinarnymi arcydziełami smaku i wyglądu. A obsługą uczestników balu zajmowali się rodzice tegorocznych maturzystów, którym wychodziło to wybornie. Żal tylko, że odeszły w niepamięć niektóre studniówkowe zwyczaje, które zostały zastąpione przez nowe (to nie znaczy gorsze). Ach!

wan

(Anatol Wierzchowski)