2012-09-20 13:05:02

Wieniec z Krześnicy wyróżniony na Dożynkach Prezydenckich

Po zajęciu pierwszego miejsca na Dożynkach Wojewódzkich w Barzkowicach wieniec z Krześnicy reprezentował Województwo Zachodniopomorskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale. W konkursie prezydenckim wieniec z Gminy Dębno został wyróżniony. Ten udany debiut to zasługa mieszkańców wsi.

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbył się w sobotę (15.09.). Oceniano wieńce z wszystkich województw. Jury konkursu przewodniczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Dariusz Młotkiewicz. - Komisja oceniając wieńce brała pod uwagę między innymi kryteria takie jak zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki, a także różnorodności użytych do wykonania wieńca materiałów. Oceniano także walory estetyczne i ogólny wyraz artystyczny oraz sposób prezentacji wieńca, w tym stroje i ośpiewanie – wymieniał Dariusz Drohomirecki, sołtys wsi Krześnica.

Wieniec z Krześnicy prezentował tradycyjną formę (korona) i był dużych gabarytów (2,4m wysoki i 2m szeroki). Grupie wieńcowej z Gminy Dębno towarzyszyła Kapela Rycha z Nowogardu. – Konkurencja była ogromna, wieńce piękne, a grupy wieńcowe wystrojone i dawały niemal przedstawienia teatralne – wspominał sołtys. Delegacja z Krześnicy wystąpiła w strojach ludowych, nawiązujących do pierwszych mieszkańców, którzy osiedlili się na tych terenach. – Nawet sam prezydent zapytał się o nasze stroje, skąd u nas folklor z Krakowa – mówił Dariusz Drohomirecki.

W konkursie prezydenckim wieniec z Krześnicy został wyróżniony i zgodnie z regulaminem przekazany wójtowi Gminy Inowłódź Zenonowi Chojnackiemu. Dyplomy dla zwycięzców i piątki wyróżnionych województw wręczył prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości dożynkowych, które odbyły się w niedzielę.

Do Spały pojechała grupa mieszkańców, która pracowała na sukces Krześnicy. - Przez trzy tygodnie nad wieńcem pracowało codziennie około 10 osób. Dziękuję wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie i włożoną pracę w przygotowanie naszego sołectwa do udziału w konkursach wszystkich szczebli. Te nagrody i wyróżnienia to zasługa ludzi, którzy mają zapał i duże chęci – powiedział sołtys Drohomirecki.

W niedzielę delegacja z Krześnicy wzięła udział w uroczystościach dożynkowych z udziałem pary prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich. Impreza rozpoczęła się mszą świętą odprawianą, w Kaplicy Polowej Armii Krajowej. Następnie barwny korowód dożynkowy, w którym wystąpili przedstawiciele Gminy Dębno, udał się na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Wszystkie wieńce zostałyustawione przed sceną główną podczas trwania uroczystości dożynkowych.

Po imprezie czekała jeszcze długa podróż powrotna. – Mieszkańcy Krześnicy witali nas o 3 rano fajerwerkami i szampanem. Jesteśmy dumni, że tak godnie reprezentowaliśmy nasze sołectwo i gminę – powiedział sołtys wsi.

Po raz pierwszy reprezentacja gminy wzięła udział w Dożynkach Prezydenckich. - To ogromny sukces. Dziękuję mieszkańcom Krześnicy za wspaniałą promocję, zaangażowanie i myślę że doświadczenia, które udało się zdobyć zaowocują w przyszłości – mówił Piotr Downar, Burmistrz Dębna.

Zanim wieniec z Krześnicy trafił na Dożynki Prezydenckie przeszedł kolejne szczeble konkursów. 2 września 2012r. w Sarbinowie podczas Dożynek Gminnych spośród 12 wieńców wystawionych do konkursu, ten z Krześnicy zwyciężył. Tydzień później (08.09.) sołectwo reprezentowało Gminę Dębno na Dożynkach Powiatowych w Trzcinnej oraz Dożynkach Wojewódzkich w Barzkowicach (09.09.). I w jednym i w drugim konkursie wieniec z Krześnicy zajął pierwsze miejsce. W konkursie powiatowym zdobył nagrodę finansową w wysokości 1 tys. złotych. W Barzkowicach o miano najlepszego rywalizowało 36 wieńców, a nagrodą główną był 42-calowy telewizor. Wygrany sprzęt trafił do świetlicy wiejskiej.

Galeria zdjęć na stronie Krześnicy http://krzesnica.tk/.

Emilia Jenda

Wydział Planowania i Rozwoju