2007-03-08 11:12:14

Szkolenia szansą na rozwój branży turystycznej

„Program szkolenia kadr dla rozwoju produktów turystycznych II” Nr 54/PARP/2.3b/2005

W województwie zachodniopomorskim pod patronatem Marszałka Województwa i Wojewody Zachodniopomorskiego, realizowany jest projekt szkoleniowo-doradczy „Turystyka – wspólna sprawa”. Dotychczas powstało 6 grup partnerskich, które realizują swoje pomysły na ciekawe produkty turystyczne, w ścisłej współpracy przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i samorządów. Trwają szkolenia z „Współpracy sieciowej” dla członków grup partnerskich, a już niedługo rozpoczną się zapisy na szkolenia z „Zarządzania turystyka” dla pracowników i menedżerów zatrudnionych w turystyce.

Według badania przygotowanego przez firmę F5 Konsulting w województwie zachodniopomorskim w porównaniu z innymi województwami biorącymi udział w drugiej edycji projektu „Turystyka – wspólna sprawa” (lubelskie, małopolskie, śląskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie) szkolenia cieszą się porównywalnym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorstw. Blisko 39 procent uczestników spotkań stanowili przedsiębiorcy, przy średnio 38 procentach w pozostałych badanych pięciu województwach. Kolejną znaczną grupę uczestników spotkań stanowili przedstawiciele samorządów – 27 procent.

W turystyce w ostatnich latach coraz bardziej widoczny jest odpływ wykwalifikowanej kadry. Wiele osób pracujących w restauracjach, hotelach i ośrodkach wypoczynkowych decyduje się wyjechać za granicę, z przyczyn ekonomicznych. Pojawił się więc problem znalezienia na Pomorzu Zachodnim pracowników z odpowiednim doświadczeniem. Firma KPMG w swoim raporcie wskazuje, że już połowa wszystkich pracodawców odczuła brak pracowników z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami. Pracodawcy jako przyczynę wskazali znaczną emigrację zarobkową młodych Polaków. Aby przeciwdziałać temu zjawisku KPMG w swoim raporcie zaleca „działania rozwojowe”, mające na celu zatrzymanie pracowników w firmie lub ich przyciągnięcie do niej. Według raportu najlepszą inwestycją w pracownika są szkolenia.

Już wkrótce w województwie zachodniopomorskim rozpoczną się zapisy na 26 różnych szkoleń zawodowych i menedżerskich. Dla pracowników zatrudnionych w turystyce istnieje możliwość przeszkolenia się np. w zakresie technik kulinarnych, obsługi klienta, czy utrzymania czystości. Dla menadżerów zaplanowano kursy dotyczące pozyskiwania funduszy, zarządzania zasobami ludzkimi, czy wykorzystania Internetu w promocji swojej firmy.

Dla małych i średnich firm turystycznych kursy są dofinansowane w 80 procentach, resztę pokrywa Unia Europejska. Dla przedstawicieli samorządów oraz organizacji pozarządowych, działających na rzecz turystyki szkolenia są bezpłatne. Projekt „Turystyka – wspólna sprawa”, stwarza szansę na pobudzenie turystyki na Pomorzu Zachodnim, co przyczyni się do wzrostu zatrudnienia w turystyce.
W szkoleniach może wziąć udział każda osoba zatrudniona w branży turystycznej z terenu całego województwa zachodniopomorskiego.

Szczegółowe informacje z dokładnym opisem wszystkich 26 szkoleń znajduje się na stronie http://www.tws.org.pl/index.php?po=69

Zapisy na szkolenia prowadzi Regionalne Biuro Projektu „Turystyka – wspólna sprawa” w Szczecinie, tel. 0 91 488 00 50, zachodniopomorskie@tws.org.pl

F5 Konsulting sp. z o.o., „Badanie potrzeb szkoleniowych uczestników grup zadaniowych oraz diagnoza możliwości budowania regionalnych produktów turystycznych w formule sieciowej” Warszawa, 16 lutego 2007 r.

KPMG Sp. z o.o., Witold Jagiełło, Sabina Węsierska „Migracja pracowników – szansa, czy zagrożenie”, 2007