Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2013-01-28 13:37:50

Sprawozdanie z sesji popularnonaukowej "Osobliwości Naszego Regionu"

Dnia 22.01.2013r. w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im.  Juliusza Słowackiego w Dębnie odbyła się sesja popularnonaukowa pt.: „Osobliwości naszego regionu”.

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych podejmowali różnorodną tematykę związaną z miejscem w którym mieszkają bądź okolicą.

Sesja odbyła się dzięki sponsorom:

  • Polskiemu  Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu SA Odział w Zielonej Górze
  • Lasom Państwowym Nadleśnictwa Dębno
  • Zakładowi Remontowo - Produkcyjnemu Hydrosprzęt S.C. Zbigniew Marszałek
  • Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych Dębno
  • i innym Darczyńcom, którzy pragnęli zostać anonimowi.

           Osobliwości, ale też osobowości naszego regionu były tematem sesji. Bogactwo ropy naftowej i gazu ziemnego, Parki Narodowe, Rezerwaty Przyrody, ekologia, „małe ojczyzny”, ale też etnografia i ciekawi ludzie regionu były zagadnieniami podejmowanymi przez młodzież podczas wystąpień.

Celem tego spotkania było pokazanie młodym ludziom jak różnorodny, interesujący, zachwycający i bogaty jest nasz region mimo tak krótkiej historii. 

           Sesję uroczyście rozpoczął Pan Andrzej Dobrowolski Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie, który powitał wszystkich sponsorów, gości i uczestników.

           Oprócz sponsorów:

  • Polskiego  Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA Odział w Zielonej Górze
  • Lasów Państwowych Nadleśnictwa Dębno
  • Zakładu Remontowo - Produkcyjnego  Hydrosprzęt S.C. Zbigniew Marszałek
  • Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Dębno
  • i innych Darczyńców, którzy pragnęli zostać anonimowi.

Swoją  obecnością zaszczycili nas:

  • Przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Pan Adam Kaczmarczyk
  • Przewodniczący Ligi Ochrony Przyrody Pan Marek Schiller
  • Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Pani Małgorzata Lenkiewicz
  • Dyrektor Biblioteki Publicznej w Dębnie Pani Janina Tylman
  • Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Pani Irena Borysewicz
  • Pani Karolina Sielicka redaktor „Merkuriusza Dębnowskiego”
  • Inspektor ds. promocji Wydziału Planowania i Rozwoju Urzędu Miasta Dębno Pani Emilia Jenda
  • Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Dębno

Pan Arkadiusz Borowski.

Uroczystość nagrywana była przez Pana Wiesława Romanowskiego.

 

Pierwszym prelegentem był przedstawiciel głównego sponsora Polskiego Górnictwa Naftowego

i Gazownictwa SA Odziału w Zielonej Górze Pan Paweł Baszczuk. Ubrany w galowy strój górnika z pasją opowiadał o swojej pracy. Młodzież m.in. dowiedziała się, jak wygląda platforma wiertnicza, w jaki sposób na przestrzeni wieków powstały złoża ropy naftowej i gazu występujące w naszym regionie, w jakiej postaci znajdują się złoża pod ziemią. Można było zobaczyć oryginalne wiertło oraz rdzeń z surowcem  pochodzący z miejsca eksploatacji w naszym regionie. Uczestnicy mogli też skorzystać z materiałów edukacyjnych i promocyjnych, które otrzymaliśmy od sponsora PGNiG SA Odział w Zielonej Górze.

           Uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie: Magdalena Ciszewska i Monika Wiącek pod opieką pań Joanny Misiewicz i Małgorzaty Zaradzkiej  przygotowały prezentację pt.: „Gospodarka odpadami w gminie Dębno” w związku z wejściem w życie nowej „ustawy śmieciowej”. 

Pan Arkadiusz Borowski uzupełnił szczegóły  dotyczące „ustawy śmieciowej”, a uczestnicy sesji otrzymali foldery i ulotki informacyjne dotyczące segregowania śmieci.

            Uczennica  Gimnazjum Publicznego  w Boleszkowicach im. I Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego pod opieką pani Heleny Śpiewak przedstawiła temat z cyklu osobliwości przyrodnicze regionu pt.: „Cisy Boleszkowickie”. Aleksandra Sztubecka przybliżyła uczestnikom nietypową szatę roślinną występującą na terenie rezerwatu.

             Kolejny temat dotyczył ciekawych ludzi i osobowości Barlinka. Z tym tematem wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. kapitana harcmistrza Andrzeja Romockiego pseudonim „Morro” w Barlinku  z opiekunem panią Urszulą Piotrowicz. Film o czterech osobowościach regionu:   Bartoszu Zmarzliku, Iwonie Małgorzacie Żytkowiak, Kamilu Fabichu i Romanie Kaszczyc przygotowali uczniowie: Aleksandra Polańska, Jakub Wełpa, Jan Szabatowski, Jacek Mleczko, Dominika Kądziołka, Agata Szaja, Dawid Gałęski, Klaudia Meisinger, Patrycja Król. Barlinek oprócz jezior, lasów i puszczy może pochwalić się niezwykłymi postaciami i osobowościami oddziaływującymi na młodych ludzi.

           Tematykę  najbliższego nam a zarazem najmłodszego w Polsce Parku Narodowego „Ujście Warty” przedstawiła uczennica Dominika Misiewicz z Gimnazjum Publicznego im. Arkadego Fiedlera w Dębnie pod opieką pani Anny Kowalczyk. Młodzież mogła nie tyko dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o gatunkach żyjących na terenie parku, ale i wysłuchać odgłosów zwierząt tam żyjących.

          Z tej samej szkoły, pod opieką Pani Anny Kowalczyk, uczennica Natalia Szczur opowiedziała o złożach ropy naftowej występujących w naszym regionie.

           Kolejny uczestnik - Ada Bielawska przygotowana przez Panią Wiolettę Rafałowicz przedstawiła projekt, w którym wzięli udział uczniowie z Gimnazjum Publicznego im. Arkadego Fiedlera w  Dębnie zatytułowany „A czy znasz ty bracie młody”. Dotyczył on osobowości, osobliwości, obrzędów, zwyczajów i obyczajów występujących w naszym regionie. Młodzi ludzie wykazali się niesamowitym zainteresowaniem, spostrzegawczością, ale i umiłowaniem „Małej Ojczyzny”.

         Uczniowie  Hanna i Jakub Sadowscy z Zespół Szkół Stowarzyszenia Oświatowego w Dębnie im. Ignacego Łukasiewicza, przedstawili zagadnienie z cyklu: etnografia i ciekawi ludzie naszego regionu. Prelekcję przygotowali pod opieką pana Macieja Sałańskiego. Opiekun młodzieży jest jednocześnie miłośnikiem i pasjonatem naszego regionu. Rzeźbiarz, rysownik, nauczyciel jest również miłośnikiem historii i współautorem pomysłu SZLAKU TEMPLARIUSZY. Podczas sesji udostępnił uczestnikom swoje prace z zakresu rękodzieła, a wśród nich były rekonstrukcje naczyń z X wieku. Piękne misy, dzbany, kufle, kieliszki - kulawki wykonane zostały na podstawie oryginalnych naczyń ze zdobnictwem charakterystycznym dla określonego okresu. Młodzi ludzie przybliżyli również postać bardzo skromnego, ale niezwykle interesującego Pana Macieja Sałańskiego.

           Na zakończenie sesji zostały wręczone podziękowania sponsorom sesji. Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie Pan Andrzej Dobrowolski wraz

z organizatorkami sesji: Joanną Misiewicz i Małgorzata Zaradzką osobiście podziękowali darczyńcom:

  • Polskiemu  Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu SA Odział w Zielonej Górze
  • Lasom Państwowym Nadleśnictwa Dębno
  • Zakładowi Remontowo - Produkcyjnemu Hydrosprzęt S.C. Zbigniew Marszałek
  • Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych Dębno

         Fragment filmu z sesji zostanie umieszczony na stronie internetowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie. Na stronie Urzędu Miasta Dębno i Starostwa Powiatowego w Myśliborzu zostaną umieszczone zdjęcia oraz sprawozdanie z sesji. Zdjęcia i informacje o przebiegu sesji wysłane zostały również do  wszystkich szkół biorących udział oraz do „Merkuriusza Dębnowskiego”, który jest rozprowadzany na terenie Gminy Dębno i Powiatu Myśliborskiego. Ma też swoich czytelników w Berlinie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Szczecinie.

              Dzięki hojności naszych sponsorów do pracowni biologicznej i geograficznej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie zostanie zakupiony sprzęt audiowizualny.

 

Organizatorki: Małgorzata Zaradzka i Joanna Misiewicz

<<GALERIA>>



 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona