2013-03-14 12:35:41

FORUM POLSKIEJ GODPODARKI I TURYSTYKI

W związku z utrzymującym się od pewnego czasu ujemnym saldem w obrotach towarowych pomiędzy Polską a Belgią postanowiliśmy zorganizować:

FORUM POLSKIEJ GOSPODARKI I TURYSTYKI.

Impreza ta ma na celu promocję w Belgii atrakcyjności polskiej gospodarki oraz wybranych produktów z poszczególnych branż

- sektor rolno-spożywczy,

- drzewno-meblowy,

- kosmetyczny,

- jachtowy,

- tekstylny,

- IT i logistyka

- rekreacja i spa,

Branże te zostały wyselekcjonowane na podstawie rozmów z przedstawicielami biznesu belgijskiego, rozeznania przez nas możliwości zaistnienia polskich produktów na belgijskim rynku oraz w oparciu o polskie priorytety zakwalifikowane do programu Marka Polskiej Gospodarki - Polska Power!www.mg.gov.pl

23.05.2013

w siedzibie

FEDERACJI PRZEDSIĘBIORCÓW BELGIJSKICH – FEB-VBO

(rue Ravenstein 4, 1000 Bruksela)

INFORMACJE OGÓLNE

Należy zauważyć, że ujemne saldo w wymianie handlowej Polski z krajami UE odnotowywane jest tylko w stosunku do 7 krajów – Włoch, Belgii, Irlandii, Finlandii, Hiszpanii, Słowenii i Luksemburga.

Wg. wstępnych danych za rok 2012, obroty towarowe z Belgią wyglądały następująco:

Eksport:   2,927 mld EUR

Import:   3,381 mld EUR

Obroty:   6,308 mld EUR

Saldo:  -454,08mln EUR

Dla porównania, w roku 2011 obroty wynosiły 6,555 mld EUR a saldo wyniosło -201,44 mln EUR.

Wyniki te plasują Belgię na 10 miejscu wśród partnerów handlowych Polski.

Głównymi grupami towarowymi w eksporcie do Belgii w 2012 r. były:

- urządzenia mechaniczne i elektryczne  18,67%

- pojazdy mechaniczne   17,89%

- tworzywa sztuczne  12,41%

- wyroby metalurgiczne   10,46%

- wyroby przemysłu chemicznego  6,01%

Głównymi grupami towarowymi w imporcie z Belgii w 2012 r. były:

- tworzywa sztuczne       18,18%

- produkty przemysłu chemicznego   17,37%

- wyroby metalurgiczne  15,20%

- pojazdy mechaniczne   12,48%

- urządzenia mechaniczne i  elektryczne  10,99%

JESTEŚMY GŁEBOKO PRZEKONANI, ŻĘ TEN STAN RZECZY MOŻNA I TRZEBA ZMIENIĆ

ORGANIZACJA FORUM

Organizatorami Forum są:

Po stronie polskiej: Ambasada RP Wydział Promocji Handlu i Inwestycji, Polski Ośrodek Informacji Turystycznej, zainteresowane przedstawicielstwa polskich regionów.

Udział w Forum zadeklarował pan minister Olgierd Dziekoński z Kancelarii Prezydenta RP

Wystosowaliśmy zaproszenie do wicepremiera, ministra gospodarki, pana Janusza Piechocińskiego

Po stronie belgijskiej partnerami będą wszystkie głownie i najważniejsze organizacje gospodarcze:

1. FEB-VBO - jedyna organizacja szczebla federalnego zrzeszająca przedsiębiorców z wszystkich trzech regionów Belgii. Z uwagi na fakt, że członkami FEB są federacje sektorowe, zrzesza ona przedsiębiorców z wszystkich sektorów gospodarki – ok. 50 000. Oznacza to, że ok 80% wszystkich miejsc pracy w sektorze prywatnym jest reprezentowanych przez FEB.
  2. Belgijsko-Polsko-Luksemburska Izba Handlowa BEPOLUX – zrzeszająca ok 150 belgijskich i polskich firm zaangażowanych w bilateralną współpracę z handlowo-inwestycyjną.
  3. Organizacje regionalne flamandzkie i walońskie:

-   UWE - zrzeszająca większych przedsiębiorców walońskich,

- VOKA zrzeszająca większych przedsiębiorców flamandzki,

-  UCM organizacja małych i średnich przedsiębiorców po stronie walońskiej,

- UNIZO organizacja małych i średnich przedsiębiorców po stronie flamandzkiej. Zainteresowanie udziałem w forum zapowiedzieli także przedstawiciele Walońskiej Agencji ds. inwestycji AWEX i Flanders Investment & Trade FIT.

KOSZTY UDZIAŁU

ORGANIZATORZY: Ambasada RP, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Brukseli i Polski Ośrodek  Informacji Turystycznej  pokrywają: koszty wynajęcia powierzchni w FEB; organizacji stoik wystawienniczych; lunch dla gości; promocję wydarzenia i koordynację informacji na stronach internetowych WPHI oraz na Facebook, zapewnienie uczestnictwa gości belgijskich.

Uczestnicy Forum pokrywają koszty przyjazdu i zakwaterowania.

Organizatorzy służą pomocą w rezerwacji noclegów

PROGRAM FORUM

Forum jest wydarzeniem całodniowym (10.00 – 17.00)

Impreza zamknięta dla zaproszonych gości z różnych branż dostosowanych do profilu wystawców.

10.00 – 10.30 rejestracja gości

10.30 – 12.30 część seminaryjna (w sali Horta)

-           wystąpienie wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego nt. możliwości inwestycyjnych w Polsce

-           wystąpienie ministra Olgierda Dziekońskiego z Kancelarii Prezydenta RP

-           wystąpienia przedstawicieli regionów i przedstawicieli przedsiębiorstw lub branż prezentujących potencjał i zachęty inwestycyjne w poszczególnych województwach i sektorach (po ok. 15-20 minut).

ok. godz. 12.30 – 13.30 lunch stojący dla zaproszonych gości ( Foyer).

10.30 – 16.00            Wystawa polskich produktów i polskiej oferty gospodarczej (Foyer)

Prezentacja  polskiej oferty spa i wellnes

Spotkania B2B sala Jules Wabbes

16.00 – 17.00            pokaz mody organizowany we współpracy z Fashion Week (Woj. Łódzkie)

Uwaga: schemat rozkładu sal stanowi załącznik do niniejszego materiału

Na zakończenie Forum (ok godz. 19.00) planowane jest otwarcie wystawy Designed in Poland przygotowanej przez PAIiIZ (miejsce: sale recepcyjne Ambasady RP w Belgii).

Na wystawie prezentowanych będzie ponad 450 eksponatów (m.in. biżuteria, szkło artystyczne, ceramika, porcelana, przedmioty użytku codziennego, meble, zabawki, odzież itp.), charakteryzujących się ciekawym, nowoczesnym wzornictwem i wysoką jakością wykonania. Wystawa ma zwrócić uwagę na szczególne cechy polskiej sztuki złotniczej i użytkowej i zachęcić zagranicznych konsumentów do sięgania po towary polskich producentów.