2013-03-21 11:29:14

Najważniejsza jest pamięć

We wtorek 26 lutego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1  im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego Morro w Barlinku  przy ulicy Szosowej 2 przybyli wyjątkowi goście, a mianowicie byli to  Sybiracy z koła Związku Sybiraków z Barlinka, ale również z Gorzowa Wielkopolskiego  i Pełczyc. Ich wizyta  łączyła się z wystawą, która była prezentowana w świetlicy szkolnej, a  także z obchodzonym w tym czasie Tygodniem pamięci o Sybirakch i Golgocie Wschodu. Z Gorzowa jako reprezentanci zarządu wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków przybyli: Pani Jadwiga Ostrowska – prezes oddziału, pan Witold Hubski wiceprezes i osoba odpowiadająca za wystawę oraz pani Stanisława Moroch. Koło barlineckie było licznie reprezentowane na czele z przewodniczącą panią Marią Symonowicz, Sybiracy z Pełczyc przybyli też osobą prezes – pani Kazimiery Kozioł. W spotkaniu wzięli również udział goście ze Szczecina z  Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana – dyrektor Paweł Majewicz oraz pani Bernarda Korycko. Swoją obecnością spotkanie zaszczycił również  proboszcz parafii św. Wojciecha B.M. -  ks. Jerzy Brocławik. Natomiast nad całością  potkania czuwał opiekun pracowni i wystawy „Zesłańcy Sybiru” pan Krzysztof Komorowski nauczyciel języka polskiego i opiekun pracowni, w której znajduje się Sztandar Sybiraków

Na początku zebrani wysłuchali i obejrzeli montaż słowno-muzyczny pt. „Skargi Jeremiego”, na który złożyły się wiersze romantycznego poety Kornela Ujejskiego. Wiersze prezentowane były na tle slajdów, które obrazowały z jednej strony wydarzenia historyczne związane z ich genezą, czyli rabację galicyjską z 1846 r. Pojawiły się również fotografie ilustrujące zesłania na Syberię w XIX wieku, zwłaszcza te, które nastąpiły po powstaniu styczniowym. Tym samym poetyckie słowo Kornela Ujejskiego połączyło dramat zesłań z wieku XIX z deportacjami okresu II wojny światowej i czasów stalinizmu. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły pan Ryszard Syroka, który powitał zebranych i życzył owocnego spotkania. Kolejną odsłoną spotkania był referat wygłoszony przez uczennice klasy II LO A: Darię i Elizę na temat: „Historia zesłań w Imperium Rosyjskim”. Referat ten również był ilustrowany obrazami i zdjęciami związanym z wywózkami na Sybir.

Jako następny zabrał głos pan Witold Hubski z Gorzowa, który omówił problem zesłań na Syberię w XX w., zaprezentował również historię powstania wspomnianej już wystawy oraz proces dokumentowania losów Sybiraków w Oddziale gorzowskim. Ponadto wspomniał o pozycjach książkowych prezentujących losy Sybiraków. Pani Jadwiga Ostrowska – prezes Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie podziękowała za zorganizowanie spotkania i zaangażowanie społeczności szkolnej we współpracę z Sybirakami. Przkazała szkole materiały promocyjne dotyczące filmu „Syberiada Polska” Jerzego Zaorskiego. Życzyła, by współpraca szkoły z kołem ZS w Barlinku zaowocowała kolejnymi spotkaniami, a w przyszłym roku kolejną wystawą, już poświęconą Sybirakom z Barlinka i Okolic, jak również być może monografią barlineckich Sybiraków.

Głos również zabrała Maria Symonowicz, która opowiedziała o kilku epizodach ze swoich doświadczeń sybirackich. Na zakończenie zaś głos zabrał ks. proboszcz Jerzy Brocławik, który wyraził swój podziw dla Sybiraków i ich hartu ducha, po czym wszyscy zaśpiewaliśmy Hymn Sybiraków. Była to dla nas niezwykła lekcja historii, potem był czas na indywidualne spotkania i rozmowy

Warto w  tym miejscu nadmienić, że w przeciągu tygodnia ok. 20 klas obejrzało wystawę i film „Losy zesłańców Sybiru”. W obecnej chwili odbędą się spotkania z Sybirakami i wolontariuszami, którzy podejmą trud gromadzenia materiałów i wspomnień barlineckich Sybiraków. Należy także zaznaczyć, że w zorganizowaliśmy także spotkanie dla gimnazjalistów z Barlinka, których pragnęliśmy również zainteresować niezwykłymi losami zwykłych ludzi – mieszkańców Barlinka.

<<GALERIA>>

uczestnicy koła humanistycznego