2013-05-29 08:21:42

Myśliborskie Centrum Wolontariatu

Wolontariuszem może być każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji i instytucji i osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne. Natomiast Wolontariat opiera się na  bezpłatnym, dobrowolnym, świadomym działaniu na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko- przyjacielskie. Rodzaje wolontariatu: bezterminowy, krótkoterminowy, jednorazowy, okresowy, indywidualny, grupowy itd.

Centrum Wolontariatu

W  Sieci Centrów Wolontariatu działa kilkanaście regionalnych oraz lokalnych Centrów Wolontariatu .Przedstawiciele Centrów Wolontariatu biorą udział w systematycznych spotkaniach, podczas, których poruszane są zagadnienia dotyczące współpracy z organizacjami i instytucjami, aspektów prawnych, poszerzenia działalności Centrów Wolontariatu w sektorze pozarządowym i administracji publicznej.Wszystkie Sieciowe Centra Wolontariatu w Polsce pracują opierając się na  realizowaniu standardów działania Regionalnych Centrów Wolontariatu i Centrów  Wolontariatu. (Standardy działania Centrów Wolontariatu). Jednym z największych osiągnięć w działalności Sieci Centrów Wolontariatu jest wniesienie znacznego  wkładu w opracowanie zapisów dotyczących wolontariatu  w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W chwili obecnej trwają prace nad ujednoliceniem warsztatów szkoleniowych oraz utworzeniem federacji centrów. W związku z tym organizowane są warsztaty dla koordynatorów centrów.

Krótka historia powstania Myśliborskiego Centrum Wolontariatu

Nasze Centrum powstało w grudniu 2012 roku po otrzymaniu dofinansowania z programu „Młodzież w działaniu” Akcja 1. – Młodzież dla Europy 1.2. – Inicjatywy Młodzieżowe. W ramach tego projektu grupa inicjatywna postanowiła pobudzić naszą lokalną społeczność do wolontariatu. Naszym celem jest propagowanie idei wolontariatu wśród młodzieży jak i społeczności lokalnej, wywoływanie inicjatyw wolontariackich, kształcenie wśród młodzieży postaw prospołecznych, wyposażenie młodzieży w umiejętności społeczne przydatne zarówno w pracy wolontariusza jak i w życiu codziennym. W ramach naszego projektu młodzież wzięła udział w następujących wydarzeniach: został rozstrzygnięty konkurs na plakat oraz ulotkę promującą wolontariat, w szkołach zostały zorganizowane spotkania z młodzieżą w trakcie których przedstawiliśmy uczniom oraz kadrze pedagogicznejnasz pomysł dotyczący „rozpropagowania wolontariatu”, młodzież wzięła udział w warsztatach dot. m.in. podstaw wolontariatu, komunikacji interpersonalnej, asertywności czy radzenia sobie ze stresem. Młodzież wzięła również udział w licznych akcjach woluntarystycznych :

- Wsparcie Światowego Dnia inwalidy – 2012

- Organizacja Targów Wolontariatu w Myśliborzu – 2012

- Pomoc w organizacji Koncertu Charytatywnego „Płomień Nadziei” ( zbiórka na

wyposażenie salki rehabilitacyjnej dla dzieci) – 2012

- Pomoc w obsłudze Zawodów Pływackich organizowanych przez Uniwersytet 3 Wieku – 2012, 2013

- Zbiórka plastikowych nakrętek – od 2012

- Pomoc w zbiórce na Kolegiatę w Myśliborzu – 2012

- Pomoc w obsłudze „Dnia Rodziny” w Środowiskowym Domu Samopomocy

- 2012, 2013

- Organizacja Imprezy Charytatywnej powiązanej z biciem Rekordu Guinnessa w

pchaniu auta osobowego – 2012

- Pomoc w prowadzeniu „Dnia Dziecka” w Klicku – 2012

- Pomoc w zbiórce środków pieniężnych dla dzieci chorych na białaczkę – 2013

- „Wyspa życia” – wydawanie oświadczeń woli – 2012,

oraz bierze udział w wolontariacie indywidualnym.

W chwili obecnej Centrum Wolontariatu prowadzone jest przez dwie osoby, koordynatora Centrum Wolontariatu oraz koordynatora ds.. wolontariuszy.

Do podstawowych zadań centrum należy m.in.:

- promocja idei wolontariatu w społeczności lokalnej przez kampanie informacyjne,

- szkolenie wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu w organizacjach pozarządowych i innych instytucjach,

- prowadzenie pośrednictwa pracy wolontarystycznej,

- wspieranie organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przez oferowanie im pracy wolontarystycznej,

- wydawanie zaświadczeń potwierdzających udział w wolontariacie indywidualnym bądź akcyjnym,

- wsparcie szkolnych klubów wolontariatu,

Wolontariat daje możliwości:

- sprawdzenia się

- podzielenia się doświadczeniem

- zdobycia nowych umiejętności

- poznania nowych ludzi