Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2013-07-16 09:50:57

14 lipca 2013 roku uczczono pamięć litewskich lotników Stasysa Girenasa i Steponasa Dariusa.

W Pszczelniku pod pomnikiem upamiętniającym bohaterski czyn Stasysa Girenasa i Steponasa Dariusa odbyły się uroczystości związane z 80. Rocznicą Tragicznej Śmierci Litewskich Lotników.

Organizatorem uroczystości był Burmistrz Miasta i Gminy Myślibórz Arkadiusz Janowicz a współorganizatorem Starosta Myśliborski Arkadiusz Mazepa.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością m. in. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, litewski Minister Spraw Zagranicznych Linas Linkevicius, litewski Minister Obrony Juozas Olekas, litewski szef sztabu armii gen. Arvydas Pocius, Ambasador Republiki Litwy w Polsce, Konsul Honorowy Republiki Litwy w Polsce. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Zbigniew Włosowicz. Nie zabrakło Wojewody Zachodniopomorskiego, Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego, delegacji z Rejonu Kowna, delegacji z Miasta Kowna, polskich i litewskich żołnierzy oraz członków Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Litwinów w Polsce.

Uroczystości rozpoczęła liturgia słowa w języku litewskim i polskim. Po wysłuchaniu liturgii przybyłych na uroczystość przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Myślibórz.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podziękowała polskim władzom za pamięć i opiekę nad miejscem upamiętniającym tragiczny wypadek. Stwierdziła, że na polskiej ziemi Litwini znajdują przyjaciół, którzy czczą pamięć bohaterów jej kraju oraz zwróciła się do zgromadzonych słowami „Pokonawszy małym samolotem Ocean Atlantycki, zapisując się przez to w dziejach lotnictwa, ci dwaj śmiałkowie przed 80 laty całemu światu przesłali wieść o Litwie. Lot "Lituaniki" stanowił wyraz odwagi, poświęcenia i miłości do ojczyzny (…) w swoim testamencie lotnicy historyczny przelot określili, jak swój obowiązek. Darius i Girenas pragnęli, aby przemierzająca przestworza "Lituanika" połączyła Litwinów na całym świecie, dodając im więcej poczucia wspólnoty i zaufania, a Litwie natchnienia do zdecydowanych prac”.

List w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego odczytał zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent Litwy wręczyła odznaczenia dla obywateli Polski wyrażając uznanie oraz dziękując za pamięć o lotnikach. Wśród wyróżnionych znalazł się również Starosta Myśliborski Arkadiusz Mazepa.

Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Myśliborzu zaprezentowała program artystyczny poświęcony pamięci lotników. Po występie zebrani uczcili pamięć Stasysa Girenasa i Steponasa Dariusa minutą ciszy, a żołnierze litewscy oddali trzy salwy honorowe.

Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce przed pomnikiem. Jako pierwsza wieniec złożyła Prezydent Grybauskaite.

Ceremonię zakończył start V tradycyjnej sztafety honorowego biegu „Soldin – Kaunas”. Było to symboliczne dokończenie lotu S. Girenasa i S. Dariusa.

Stepas Darius i Stasys Girenas uznawani są na Litwie za bohaterów narodowych. W nocy 17 lipca 1933 r. zginęli w katastrofie lotniczej podczas lotu z Nowego Jorku do Kowna. Lotnicy wystartowali 15 lipca 1933 r. Po ponad 37 godzinach lotu i przebyciu 6411 km samolot rozbił się w lesie koło wsi Pszczelnik. W Kownie czekało na nich 25 tysięcy ludzi. Gdy ogłoszono przez megafon informację o śmierci lotników, trójkolorowe flagi w całym państwie spuszczono do połowy masztu.  Tuż po wypadku ciała zostały przewiezione do kaplicy Św. Gertrudy w Myśliborzu. Po 2 dniach niemiecki samolot specjalny przywiózł zwłoki do Kowna. Do celu zabrakło im tylko 650 km. Przyczyny katastrofy do dziś nie są znane. Przyjmuje się, że prawdopodobną przyczyną mogła być burza, błąd pilota lub wada techniczna ich samolotu.

Celem S. Dariusa i S. Girenasa było rozsławienie na całym świecie młodego państwa litewskiego, dlatego podjęli się bardzo ryzykownego przedsięwzięcia - przelotu trasy 7 tys. km przez Atlantyk bez międzylądowania. Obaj lotnicy zostali bohaterami Litwy. Nakręcono o nich film, w wielu miastach ulice nazywane są na ich cześć. Ich podobizny znajdują się na banknocie 10-litowym.

 

Galeria z pokazu musztry paradnej

Galeria z uroczystości w Pszczelniku

 

fot. Krzysztof Adamowicz



 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona