Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2014-03-13 13:38:26

Lekcja historii "Pamiętać o zapomnianych" w Szczecinie

Uczniowie klas Ia LO, Ib LO, Ic LO i IIIb LO Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr1 im. J.Słowackiego w dniu 6 marca 2014 r. wraz z opiekunami- p.W.Magdziarek i J.Sołtys wzięli udział w lekcji historii dla szkół ponadgimnazjalnych „Pamiętać o zapomnianych”, zorganizowanej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie. Lekcja odbyła się na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Zakładzie Medycyny Sądowej PUM. Organizatorem był Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy. Lekcja zorganizowana przy współpracy z Polską Bazą Genetyczną Ofiar Totalitaryzmu oraz szczecińskim oddziałem IPN.

Przybyłą młodzież powitała rzecznik prasowa Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie -p. Kinga Brandys a następnie pełnomocnik Marszałka ds. Centrum Dialogu Przełomy, Agnieszka Kuchcińska- Kurcz, która była jednocześnie naszym opiekunem.

Spotkanie rozpoczął Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż, który przypomniał losy Żołnierzy Wyklętych, początki  PRL oraz wspomniał o prowadzonych badaniach genetycznych w celu identyfikacji osób.

     Zajęcia składały się z dwóch części. W pierwszej obejrzeliśmy film „Kwatera Ł” w reż. Arkadiusza Gołębiowskiego poświęcony pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o mordach dokonanych przez komunistów w latach 1948-52. Młodzi naukowcy (archeolodzy, antropolodzy, lekarze sądowi) odkrywali szczątki na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, pobierali materiał genetyczny od rodzin pomordowanych w celu ich identyfikacji i odnalezienia najbliższych.

W drugiej części młodzież wysłuchała prelekcji:

- „Więźniowie z Mokotowa” przygotowaną przez p. Milenę Bykowską z Zakładu Medycyny Sądowej PUM, ilustrowaną zdjęciami z prac ekshumacyjnych na powązkowskiej „Łączce”,

- „Badania genetyczne- narzędzie do przywracania tożsamości ofiarom” przygotowaną przez p. Martę Kuś z Zakładu Medycyny Sądowej PUM, która też omówiła działalność Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu.

Na zakończenie zajęć w siedzibie Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego  prelekcję „Podziemie niepodległościowe na Pomorzu Zachodnim” połączoną z prezentacją multimedialną- jak wyglądała ekshumacja szczątków żołnierzy Bojowego Oddziału Armii na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie przedstawił dr Paweł Skubisz z IPN Szczecin.

Po zajęciach zostaliśmy zaproszeni na obiad -więc nie tylko coś dla duch ale i dla  ciała.

Pełni wrażeń, nowych wiadomości , ale też poruszeni usłyszanymi informacjami wróciliśmy do domu.             

 

<<GALERIA>>

 

Joanna Sołtys



 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona