2014-04-04 12:18:30

50 lat Myśliborskiego żeglarstwa

W 2014 roku przypada 50 rocznica powstania Międzyszkolnego Ośrodka Sportów Wodnych placówki zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży o profilu żeglarskim, oraz Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Szkuner” w Myśliborzu.

W 1964 roku z inicjatywy Kazimierza Borowiaka, Mieczysława Koczorowskiego, Janusza Robotyckiego, władze powiatu myśliborskiego unormowały prawnie działalność MOSW/MKS „Szkuner”. Bazą żeglarską zostaje obiekt przy ulicy Marcinkowskiego 5.

Pierwszym kierownikiem Ośrodka zostaje Kazimierz Borowiak, a od 1965 roku kierownikiem Ośrodka i komandorem MKS „Szkuner” zostaje Mieczysław Koczorowski.

Bardzo ważne zadanie szkoleniowo-wychowawcze w pierwszych latach spełniło Ognisko TKKF „Szkuner” kierowane przez  Janusza Robotyckiego, które od 1963 roku zapoczątkowało działalność żeglarską. Współpraca sprzętowa oraz szkoleniowa pozwoliła na coraz liczniejsze uczestnictwo dzieci i młodzieży w zajęciach szkoleniowych i regatach.

Myślibórz miał dużo szczęścia ,że do pracy w naszym mieście przyszli Państwo Urszula i Mieczysław Koczorowscy. Ich zaangażowana praca spowodowała ,że Myśliborski Szkuner zaistniał na żeglarskiej mapie Polski.

W 1966 roku zorganizowano pierwsze regaty żeglarskie z okazji 700-lecia Myśliborza. W tym czasie Szkuner dysponował: 8 Cadetami, 2 Omegami, 2 Elfami, 2 Mewami oraz Latającym Holendrem. W 1966 roku ,ze środków Kuratorium Oświaty w Szczecinie wykonano remont kapitalny budynku, wybudowano pomosty oraz bosmanat.

Systematyczna praca szkoleniowa trenerów i instruktorów: Urszuli i Mieczysława Koczorowskich, Kazimierza Borowiaka, Andrzeja Serafina, Ryszarda Szymczyka, Leszka Lastowskiego, Jana Kwileckiego, Ryszarda Czekały, Władysława Jerzyńskiego, Wiktora Czerniawskiego, Marka Sypnickiego, Kazimierza Frańczuka, Zbigniewa Cieleckiego, Andrzeja Topolskiego, Tadeusza Śmisniewicza, Andrzeja Trzepańskiego, Stanisława Wysockiego, Zbigniewa Rutkowskiego, Bogusława Patrosia, Pawła Szymczyka, przyniosła medale na Mistrzostwach Polski, Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży, w żeglarstwie w lekkiej atletyce, koszykówce, trójboju nowoczesnym, kolarstwie, pięcioboju nowoczesnym.

Wychowankowie klubu zdobywali medale na mistrzostwach Świata i Europy i startowali na eliminacjach do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które w żeglarstwie w klasie 470 odbyły się w Australii.

Przyniosła również setki wyszkolonych żeglarzy jachtowych, sterników jachtowych oraz sterników morskich. Nazwiska między innymi takich sportowców jak: Mirosław Misiaszek, Mirosław Bill, Franciszek Bejuk, Andrzej Siódmak, Henryk, Adam Pachowicz, Robert Tobolski, Andrzej Serafin, Robert Miączyński, Jerzy Wiśniewski, Mieczysław Złotowski, Małgorzata Patroś, Angelika Frańczuk, Robert Patroś, Nikoleta Warachowska, Weronika Gogojewicz, Iga Kleszcz, Robert Gębarowski, Tomasz Czerniak, Mariusz Klimaszewski, Mariusz Malinowski, Piotra Gajdzińskiego, Jacek Wielgus, Joanna Białek, Monika Zadroga, Tomasz Wiśniewski, Anna Sulima, Mariola Boroń, Joanna Tomska, Iwona Brzezińska, Dariusz Meisner, przyniosły splendor naszemu miastu na arenie krajowej i międzynarodowej,

W minionym okresie zorganizowano dziesiątki regat żeglarskich o randze Mistrzostw Polski, regat międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnym .Do ważniejszych zaliczyć należy:

Mistrzostwa Polski w klasie Cadet, Mistrzostwa Polski w klasie Optimist, Mistrzostwa Polski Szkolnego Związku Sportowego w żeglarstwie, Puchar Przyjaźni, Puchar Leonida Teligi /w roku bieżącym odbędzie się 43 edycja tych regat/.

Eliminacje do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie, Regaty Błękitną Wstęgę Jeziora Myśliborskiego, Mistrzostwa Makroregionalne w klasie Optimist, Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego i Gorzowskiego w żeglarstwie, Wojewódzką Olimpiadę Młodzieży w żeglarstwie, Ogólnopolskie zawody w trójboju nowoczesnym.

Zarząd Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Szkuner” w Myśliborzu w związku z jubileuszem powołał w grudniu 2013 roku Komitet organizacyjny obchodów 50 lecia Myśliborskiego „Szkunera”.

W programie obchodów przyjęto:

1.Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży   motto :” Navigare necesse est” – Wg. Pompejusza –„ „żeglowanie koniecznością jest”

·         Termin : marzec-kwiecień  2014r.

·         ogłoszenie wyników :” Dzień Białych Żagli” z okazji dnia dziecka wręczenie dyplomów  i nagród: 31 maja 2014 ,

2. Wystawa  w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego  „ Dorobek  MKS „Szkuner” – 50 lat żeglarstwa w Myśliborzu.

·         Termin: czerwiec-wrzesień 2014r.

3. Regaty o Puchar Leonida Teligi:   21 - 22 czerwca 2014r.

4. Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Myśliborskiego:  26 lipca 2014r.

5. Spotkanie integracyjne w Myśliborskim Ośrodku Kultury - wrzesień  2014 r.

W programie:

·         Rys historyczny  MKS „Szkuner” w Myśliborzu,

·         wręczenie okolicznościowych medali dla sportowców,

·         wręczenie medali zasłużonym trenerom, instruktorom, działaczom,

·         pokaz multimedialny,

·         występ zespołu szantowego,

6. Piknik żeglarski na przystani myśliborskiego „Szkunera” – wrzesień 2014 r.

Komitet organizacyjny zwraca się do sportowców  „Szkunera” w związku z planowaną wystawą w Muzeum Myśliborskim o wypożyczenie prywatnych  trofeów: Pucharów, medali dyplomów zdjęć ,wycinków prasowych i innych. (również mogą być  zdjęcia  lub zeskanowane materiały) Celem wyeksponowania na wystawie

kontakt: e-mail: szkuner1@poczta.onet.plmksszkuner@o2.pl

Tel. 95 747 25 12 - Tel. kom. 501 122 931. Wszystkich zainteresowanych obchodami prosimy również o kontakt jak wyżej.

<<GALERIA ZDJĘĆ>>

Z  żeglarskim pozdrowieniem