2014-05-12 09:16:16

Wyjazd studyjny uczniów Technikum Nr 1 do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie

Grupa uczniów biorących udział w projekcie „Chcę być najlepszy w swoim zawodzie! – program podniesienia atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego w powiecie myśliborskim”, 30 kwietnia 2014 udała się wraz z opiekunami – Anną Fossą, Alicją Musioł i Jadwigą Herbin na wycieczkę do Książnicy Pomorskiej. Zbiórka odbyła się o 7.30 przed budynkiem Biblioteki Publicznej, a wyjechaliśmy autobusem o 8.00.

W ogromnym i nowoczesnym gmachu Książnicy z zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładów na temat historii książki, zbiorów biblioteki oraz o życiu i twórczości wybitnych polskich pisarzy. Po tych prezentacjach nagrodzonych oklaskami, udaliśmy się do Muzeum Literatury. Pierwszą odwiedzoną przez nas salą była Czytelnia i Wypożyczalnia Książki Mówionej, w której można korzystać z książek zapisanych w wersji elektronicznej. Są one przystosowane głównie dla osób niewidomych i słabowidzących. Po obejrzeniu tego zbioru udaliśmy się do Czytelni i Wypożyczalni Muzycznej – inaczej zwaną też gabinetem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Umieszczone są tam stale powiększające się zbiory, obejmujące m.in.: kasety magnetofonowe, płyty analogowe i książki z różnymi gatunkami muzyki. Przy okazji zauważyliśmy obraz zrobiony specjalną techniką, przedstawiający pegaza i jeźdźca, a także magnetofon i figurę krasnala. Po obejrzeniu ekspozycji naszym następnym celem była Czytelnia Zbiorów Specjalnych im. Zbigniewa Herberta, gdzie udostępnia się rękopisy, stare druki, dokumenty życia społecznego itp. Nie dało się nie zauważyć wielkiego stołu, przy którym odbywają się spotkania i konferencje. Ponadto można było zobaczyć zbiory Pinakoteki (oryginalne obrazy i reprodukcje), a nawet je wypożyczyć.  Ostatnim zwiedzonym miejscem była sala im. Stefana Flukowskiego. Jest to wyjątkowe pomieszczenie sfinansowane przez Marię Flukowską – żonę pisarza, później także przez ich córkę Halinę Leszczyńską. Przekazały one tam ogromne zbiory mebli, obrazów i przedmiotów osobistego użytku. Wśród dzieł tam zamieszczonych, są m.in.: portrety Ignacego Witkiewicza, rzeźby Xawerego Dunikowskiego, a także prace państwa Dawskich. Udając się do wyjścia przechodziliśmy obok wielu innych czytelni i księgozbiorów, gdzie przebywało wielu czytelników.

Po zwiedzeniu Książnicy podziękowaliśmy pani przewodnik i udaliśmy się do restauracji Kurnik, gdzie spożyliśmy pyszny obiad, który dał nam siłę na powrót do domu. Na miejscu byliśmy około godziny 16.00

Wyjazd był dla nas niezapomnianą okazją do poznania zbiorów Książnicy Pomorskiej oraz życia i twórczości znanych polskich pisarzy. Był to wspaniały dzień spędzony w miłej atmosferze. Chciałbym, aby takie wycieczki były organizowane częściej.

Marcin Krzewiński

<<GALERIA>>