2014-05-26 13:21:52

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

Corocznie  Światowa Organizacja Zdrowia(WHO) stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu. Każdego roku organizatorzy koncentrują się na innym aspekcie walki z paleniem tytoniu.

Tegoroczne hasło obchodów Światowego dnia Bez Tytoniu  to „Podnoszenie podatków od tytoniu”
 Globalna epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, z czego ponad  600 000 to niepalący, którzy umierają z powodu tzw. biernego palenia.  Jeśli nie będziemy działać, przed 2030 rokiem epidemia ta zabije ponad 8 milionów ludzi. Ponad 80% zgonów, którym można zapobiec nastąpi wśród ludzi żyjących w krajach o niskich i średnich dochodach. W Światowym Dniu Bez Tytoniu 2014 WHO i partnerzy wzywają kraje do podniesienia podatków na tytoń. Dlaczego? Bowiem zmniejszanie konsumpcji tytoniu, ratuje życie.
 Badania pokazują, że podnoszenie podatku na wyroby tytoniowe jest szczególnie skuteczne w ograniczaniu używania tytoniu wśród grup o niskich dochodach oraz w zapobieganiu rozpoczynaniu palenia wśród młodych ludzi. Wzrost podatku , który zwiększy ceny wyrobów tytoniowych o 10% powoduje zmniejszenie konsumpcji tytoniu o około 4% w krajach o wysokich dochodach, a nawet o 8% w większości krajów o niskich i średnich dochodach.

Jednak ostatecznym celem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń, przed niszczącymi skutkami zdrowotnymi . Święto to jest okazją do ogólnospołecznej akcji edukacyjnej informującej o zdrowotnych następstwach używania tytoniu i zachęcającej do wyboru zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego

Jest przynajmniej kilka powodów, aby zadać sobie trud rzucenia palenia, bo fakty mówią same za siebie. Najpoważniejszych skutków palenia tytoniu nie widać od razu, a przecież prawie 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań na raka płuca jest wynikiem palenia. U kobiet rak płuca jest obecnie najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci. Palenie to nie tylko ryzyko zachorowania na ciężkie  choroby , to także strata czasu i wyraźna strata finansów. Jeżeli  w rodzinie pali tylko jedna osoba,  to przy średniej cenie 10zł za paczkę  rezygnując z palenia możemy kupić:

• 1 dzień = 10 zł - dobre czasopismo
  • 4 dni = 40 zł - 2 bilety do kina
  • 1 tydzień= 70 zł - książka, sprzęt do komputera
  • 1 miesiąc = 310 zł - sprzęt AGD/RTV, kilka ubrań, jedzenie, wizyta w salonie kosmetycznym, akumulator
  • 4 miesiące = 1240 zł - rower górski, smart fon, tablet
  • 6 miesięcy= 1860 zł – telewizor, komputer
  • 1 rok = 3720 zł - wycieczka zagraniczna
  • 10 lat = 37200 zł - działka rekreacyjna/spłata kredytu

Na zakończenie, dobre wiadomości dla długoletnich palaczy - nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia! Nawet po dwudziestu czy trzydziestu latach palenia Twój organizm jest w stanie naprawić wyrządzone przez tytoń szkody. Jeśli łatwo się męczysz, brakuje Ci tchu, masz problemy ze snem, to przyczyną tych dolegliwości może być nie Twój wiek, ale właśnie palenie tytoniu. Poczujesz się zdecydowanie lepiej, jeśli zerwiesz z nałogiem. Wtedy przekonasz się, że palenie papierosów było przyczyną Twojego ciągłego zmęczenia, osłabienia i utraty zdrowia.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myśliborzu życzy wszystkim podejmującym trud zerwania z nałogiem  wytrwałości i zwycięstwa w tej walce.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myśliborzu  z okazji obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu zachęca do podjęcia kroków zmierzających do rozstania się tak wyniszczającym nałogiem jakim jest palenie tytoniu.

OZIPZ PSSE Myślibórz