2014-10-03 15:07:48

OŚWIADCZENIE DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ I PLACÓWEK W SMOLNICY

W odpowiedzi na pojawiające się w mediach wiadomości o MOS w Smolnicy, informujemy co następuje:

Dnia 25 września 2014 roku w Zespole Szkół i Placówek w Smolnicy, w czasie lekcji jeden z uczniów, powiedział nauczycielce, że rozbolał go brzuch i źle się czuje. Nalegał na pozwolenie mu położenia się w pokoju na co nauczycielka wyraziła zgodę.

Po jakimś czasie inny uczeń wyszedł do toalety, ale udał się również do pokoju gdzie odpoczywał wspomniany uczeń. Z rozmowy z poszkodowanym wynika, że sprawca obnażał się. Wychowanek zareagował sprzeciwem. Krzyk chłopca zaalarmował wychowawców, którzy niezwłocznie podjęli czynności interwencyjne wynikające z procedur obowiązujących w Ośrodku. Zawiadomili Policję, o  podejrzeniu próby molestowania seksualnego. Policja nadała zdarzeniu znamiona czynu innej czynności seksualnej. Obecna przy zdarzeniu wychowawczyni jeszcze tego samego dnia składała wyjaśnienia na Policji. Jednocześnie o zdarzeniu poinformowano opiekunów prawnych chłopców, Dyrektora MOS-u. Sprawa nie jest zakończona, uczestnicy zdarzenia, tj. chłopcy czekają na przesłuchanie przez biegłych oraz w sądzie. Po incydencie przeprowadzono z chłopcami rozmowy o tym zdarzeniu. Podjęto również działania socjoterapeutyczne.

Jako grono pedagogiczne, chcemy wyrazić nasze ubolewanie nad sposobem pracy mediów, które dla rozgłosu wydały jakże krzywdzący dla wszystkich zainteresowanych wyrok, jeszcze przed wyjaśnieniem całego zdarzenia przez Policję oraz sąd. Wiadomym jest, że do ośrodków MOS i MOW trafiają dzieci z ogromnymi problemami, które w dość krótkim czasie muszą dokonać zmian w swoim sposobie funkcjonowania. Zmiana ta dokonuje się nie tylko na jednym poziomie ich rozwoju, ale na bardzo wielu. Wysiłek jaki dzieci te podejmują jest dla nich ogromnym obciążeniem i sposób w jaki sobie radzą jest czasami jedynym im znanym sposobem poradzenia sobie z trudna sytuacją. Dla nas, pracujących z tą młodzieżą, jest wiadomym, że będą pojawiać się różne nieakceptowane społecznie zachowania. Wielką szkodą dla tych dzieci jest etykietowanie ich już na początku procesu ich resocjalizacji, przedstawianiu środowisku lokalnemu wypaczonego obrazu naszej pracy i problemów tych dzieci. Mamy ogromną nadzieję, że media w rozważny sposób będą zajmować się rzetelnym przedstawianiem  informacji społeczeństwu, a nie w pogoni za tanią sensacją będą kreować rzeczywistość (w jakim celu?).

Przewodniczący Rady Pedagogicznej

Zespołu Szkół i Placówek w Smolnicy