2014-10-07 08:21:47

50 lat Szkunera

20 września 2014 roku odbyły się główne uroczystości związane z obchodami jubileuszu. W wypełnionej Sali Urzędu Stanu Cywilnego odbyło się spotkanie integracyjne, żeglarzy lekkoatletów, kolarzy, trójboistów, trenerów, instruktorów, wolontariuszy, pracowników, działaczy, sponsorów, władz sportowych - żeglarskich województwa gorzowskiego i zachodniopomorskiego, instytucji kultury, szkół myśliborskich oraz władz Miasta i Gminy Myślibórz.
Celem spotkania było podziękowanie tym wszystkim, którzy swoją zaangażowaną pracą przyczynili się do sukcesów sportowców na arenie krajowej i zagranicznej, angażowali się do organizacji imprez sportowych w tym regat o charakterze regionalnym, krajowym i międzynarodowym, pracowali na obozach sportowych i kursach żeglarskich na stopnie żeglarskie, pracowali przy rozbudowie bazy „Szkunera”, realizowali programy morskiej i żeglarskiej edukacji dzieci i młodzieży.

Okolicznościowy rys historyczny „Szkunera” przedstawił Prezes Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Szkuner” w Myśliborzu Stanisław Wysocki.

W 1964 roku z inicjatywy Kazimierza Borowiaka, Mieczysława Koczorowskiego powołany zostaje Międzyszkolny Ośrodek Sportów Wodnych oraz Międzyszkolny Klub Sportowy „Szkuner” który działa w ramach Szkolnego Związku Sportowego. Bazą „Szkunera” była poniemiecka przystań kajakowa.

Pierwszym kierownikiem jest Kazimierz Borowiak, od 1965 roku Komandorem zostaje Mieczysław Koczorowski. W 1981 roku stery „Szkunera” przejmuje Ryszard Szymczyk.

Intensywna praca szkoleniowa kadry trenerskiej przynosi sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Sportowcy „Szkunera” zdobyli 56 medali na Mistrzostwach Polski, Ogólnopolskich Spartakiadach Młodzieży, Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży , startowali na mistrzostwach Świata i Europy w żeglarstwie.Setki medali zdobyli nasi sportowcy na mistrzostwach województwa szczecińskiego, Gorzowskiego i zachodniopomorskiego.

Wychowankowie klubu zdobywali medale na mistrzostwach Europy i Świata.852 osoby zdobyły patenty żeglarza i sternika jachtowego na obozach i kursach żeglarskich. Zorganizowano setki imprez sportowych i regat o charakterze regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Z ważniejszych zaliczyć należy:

Mistrzostwa Polski w klasie Optimist /dwukrotnie/,Mistrzostwa Polski w klasie Cadet,Regaty o Puchar Przyjaźni,Mistrzostwa Polski Szkolnego Związku Sportowego w Żeglarstwie,Ogólnopolskie Regaty o Puchar Leonida Teligi (w tym roku odbyła się 43 edycja tych regat), Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży w żeglarstwie,Makroregionalne mistrzostwa Młodzików w żeglarstwie,mistrzostwa województwa w żeglarstwie i lekkiejatletyce, trójboju nowoczesnym, pływaniu. Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Myśliborskiego,wyścig kolarski „Szukamy talentów Lecha Piaseckiego”,Dni Białych Żagli z okazji Dnia Dziecka,Międzynarodowe Warsztaty Nurkowe.

Żeglarze Szkunera odnosili sukcesy w programie morskiej i żeglarskiej edukacji dzieci i młodzieży. Dzięki działaczom żeglarskim oraz władzom oświatowym wyremontowano i rozbudowano bazę Szkunera. Przystań żeglarska należy do najlepiej zagospodarowanych przystani na śródlądziu na Pomorzu Zachodnim i jest wizytówką miasta i powiatu. W imieniu Zarządu MKS „Szkuner”, oraz Prezesa „Szkuner” sp zo.o Zbigniewa Cieleckiego, Stanisław Wysocki podziękował wszystkim zgromadzonym za zaangażowaną pracę na rzecz „Szkunera”. Minutą ciszy z wybiciem szklanek uczczono pamięć tych którzy odeszli na wieczną wachtę.

Medale Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego w Warszawie - Za zasługi w rozwoju sportu szkolnego otrzymali: Międzyszkolny klub Sportowy „Szkuner” w Myśliborzu, Grażyna Łosek, Krzysztof Rosadziński

Medale Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Szczecinie za „zasługi w rozwoju sportu szkolnego” otrzymali: Ryszard Czekała, Ewa Bach, Andrzej Serafin, Robert Kulicki.

Medale wręczał Vce Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Szczecinie Marcin Kuduk, w swoim wystąpieniu pogratulował sukcesów sportowo – wychowawczym klubu „Szkuner” oraz za promocję na arenie krajowej i zagranicznej.

Zasłużonym działaczom żeglarskim Jerzemu Szpitowi, Januszowi Sikorze, Jerzemu Krzywonosowi, oraz Grażynie Łosek, Wiesław Seidler wręczył odznaki „Zasłużony dla żeglarstwa szczecińskiego” przyznane przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.
Wiesław Seidler w imieniu Zarządu ZOZŻ w Szczecinie podziękował braci żeglarskiej „Szkunera” za wkład jaki wnieśli w rozwój żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Myśliborzu Pani Ewa Chmielewska wręczyła dla Kazimierza Franczuka, Mirosława Misiaszka, Andrzeja Rozbejki medale „Zasłużony dla Ziemi Myśliborskiej”

Stanisław Wysocki i Ryszard Szymczyk wręczyli medale 50-lecia „Szkunera” dla wybitnych sportowców, trenerów, instruktorów, pracowników „Szkunera”, działaczy, wolontariuszy, sponsorów, instytucji kulturalnych, sportowych, szkołom, samorządowi gminnemu, mediom.

Wręczono również dyplomy i legitymacje członkowskie dla młodych adeptów żeglarstwa. Miłym akcentem było przekazanie gratulacji i podziękowań z okazji jubileuszu złożonych na ręce Prezesa MKS „Szkuner” przez Myśliborski Ośrodek Kultury, Szkołę Podstawową Nr.2 w Myśliborzu, Gorzowski Okręgowy Związek Żeglarski, Krótkofalowców Myśliborskich, Maldrobud sp. z o.o w Myśliborzu, Gimnazjum Myśliborskie ,Bibliotekę Myśliborską, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski w Szczecinie, Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy Szczecinie.

Obchody zakończyły się koncertem na przystani żeglarskiej „Szkunera” znakomitego duetu szantowego Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej.
Koncertowi i piknikowi sprzyjała słoneczna i ciepła pogoda. Myśliborzanie, którzy przybyli na przystań, przeżyli ponad dwie godziny wspaniałej muzyki i piosenek żeglarskich w mistrzowskim wykonaniu.

<<GALERIA>>

Zdjęcia dzięki uprzejmości Andrzeja Sawickiego