2014-11-25 13:58:10

UTRACIŁEŚ DOKUMENTY? NIE RYZYKUJ! ZASTRZEŻ JE W BANKU!

Kieszonkowcy nie kradną tylko dla gotówki. Nie pozwól im wykorzystać swojej tożsamości. Jeżeli utraciłeś dokumenty nie ryzykuj! Natychmiast zastrzeż je w banku! Nawet, jeśli nie posiadasz swojego konta.

Co robić po utracie dokumentów?

1. Natychmiast zastrzegamy je w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.
  2. Powiadamiamy Policję (jeżeli dokonano kradzieży)
  3. W gminie lub placówce konsularnej wyrabiamy nowy dokument.

Gdzie zastrzegać?

1. W każdej placówce swojego Banku.
  2. Jeżeli ktoś nie posiada się rachunku bankowego, powinien udać się do dowolnego Banku przyjmującego zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów (aktualna lista znajduje się na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl ).

Wystarczy dokonać zastrzeżenia w jednym oddziale, aby dane automatycznie przekazano do każdego banku, firmy i instytucji korzystającej z Systemu DZ.

Jakie rodzaje dokumentów należy zastrzegać?

Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, książeczka marynarska, karta pobytu, dowód rejestracyjny oraz karta płatnicza.

Dlaczego należy zastrzec utracone dokumenty?

Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem! Wykorzystywane

są m.in. do: wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat, kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów, zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków. Wszystko to w imieniu osoby, której dokumentem sie posłużono!

Jak działa System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE?

System DZ to jedyna ogólnokrajowa, powszechnie dostępna baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości w Polsce. System działa w trybie on-line. Dane o zastrzeżeniach trafiają do banków, ale są dostępne także dla innych podmiotów. Są to m.in.: operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska, pośrednicy finansowi, agencje rozliczeniowe, firmy leasingowe, notariusze, firmy ochroniarskie, hotele, wypożyczalnie i agencje pośrednictwa sprzedaży pośrednictwa sprzedaży i wynajmu nieruchomości.

CHROŃ NAJCENNIEJSZY SKARB – SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ!

Więcej informacji na stronie: www.dokumentyzasrzezone.pl oraz www.zastrzegam.pl .