2014-12-08 08:52:56

Oczywiście, że warto!

Takimi słowami uczeń klasy 1. LO a Rafał Kamiński podsumował udział kl. 1. LO a i 1. LO b w zajęciach edukacyjnych w ramach projektu „Program wyrównania szans edukacyjnych i poprawy wyników edukacyjnych w liceachogólnokształcących powiatu myśliborskiego”. Spotkanie podsumowujące odbyło się 6 listopada 2014 w świetlicy szkolnej, a prowadzone było przez panią dyrektor Ewę Difort-Olejniczak. Całość upiększona została prezentacją multimedialną z ciekawymi zdjęciami z zajęć. Ważność projektów podkreśliła obecność Pani Mirosławy Salasy – koordynatora projektu. Zaproszonymi gośćmi byli również uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Barlinku z opiekunem panią Ewą Musolf oraz przedstawiciel rodziców. Uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty oraz upominki (plecak ze szkolnym wyposażeniem), a niespodzianką była pyszna pizza. A oto słowa Rafała opowiadające o projekcie, cyt.:

„Projekt edukacyjny w naszej szkole zaczął się około 8 miesięcy temu. My, jako uczniowie klas pierwszych liceum ogólnokształcącego udział w projekcie rozpoczęliśmy od połowy września. Mogliśmy zaangażować się w wiele zajęć projektowych z zakresu: matematyki, języka polskiego, biologii, języka niemieckiego, fizyki, języka angielskiego, geografii oraz wychowania fizycznego. Jak widać każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na każdych zajęciach panowała miła i przyjazna atmosfera. Projekty niezależnie od przedmiotu są bardzo dobrze zorganizowane i przede wszystkim przynoszą zamierzony efekt, jakim jest poszerzenie naszej wiedzy z zakresu danej dziedziny. Zajęcia grupowe potrafią dostarczyć wiele ciekawych i interesujących nas informacji. Uczestnictwo w takim przedsięwzięciu wiązało się z pozostaniem w szkole do późnych godzin popołudniowych. Dlatego każdy uczeń, który
w danym dniu miał projekt z dowolnego przedmiotu mógł zjeść ciepły obiad. W ramach projektu organizowane są również wycieczki. W niedzielę 19 października wyjechaliśmy do Poczdamu. Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia Biosfery. Mogliśmy podziwiać tam niezwykły i wyjątkowo dobrze ustabilizowany ekosystem tropikalny. Rośliny, zwierzęta
i wszystko co się tam znajdowało zapierało dech w piersiach. Kontynuując zwiedzanie przejechaliśmy do pałacu wzniesionego przez Hohenzollernów tj. pałacu Cecilienhof. Przed samym obiektem mogliśmy podziwiać piękny ogród. Wnętrze pałacu nie jednemu z nas przypadło do gustu. Po wyjściu z pałacu przejechaliśmy na obiad i zwiedzanie Berlina. Objechaliśmy miasto i zwiedziliśmy muzeum techniki, po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka pozwoliła nam zintegrować się z uczniami z Dębna i Myśliborza. Mogliśmy również doznać odrobinę kultury niemieckiej i dodatkowo podszlifować język. To jest bardzo przydatne ponieważ dzięki temu, że bierzemy udział w projekcie możemy przystąpić do egzaminu TELC z języka niemieckiego i angielskiego na poziomie B2. Egzamin zdajemy bezpłatnie i jest to dla na szansa, aby nie tylko coś sobie udowodnić, ale także sprawdzić siebie samego. Projekty unijne są szansą dla wielu uczniów na polepszenie ocen i diagnozę swoich możliwości w wielu dziedzinach nauczania. Jeżeli ktoś zastanawia się czy warto brać udział w projektach edukacyjnych, odpowiadam zdecydowanie: Oczywiście, że warto!

Zdobyta przez uczniów wiedza, radość ze wspólnego przebywania, a na koniec słowa ucznia,  zapewniły nas o potrzebie uczestnictwa w projektach.

Rafał Kamiński – ucz. kl. 1. LO a
mgr inż. Urszula Piotrowicz – wychowawca kl. 1. LO a