2015-07-28 10:56:53

ZWALCZANIE BARSZCZU SOSNOWSKIEGO

WFOŚiGW w Szczecinie realizuje program, który finansuje działania związane z usuwaniem barszczu Sosnowskiego na terenie województwa zachodniopomorskiego. Na ten cel przewidziano 300 tys. zł do wykorzystania w 2015 r., z czego wysokość dofinansowania może wynosić maksymalnie do 75% kosztów kwalifikowanych zadania. Program jest przeznaczony dla jednostek samorządu terytorialnego (jst) i jednostek sektora finansów publicznych (jsfp) z województwa zachodniopomorskiego. Wsparciem finansowym mogą zostać objęte grunty, których właścicielami są jst, państwowe jednostki budżetowe, stowarzyszenia, fundacje, osoby fizyczne, osoby prawne, jsfp, kościoły i związki wyznaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie (z uwzględnieniem przepisów dotyczących pomocy publicznej). Wnioski są przyjmowane aż do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel na 2015 rok.
Zgodnie ze stanowiskiem Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, lokalne populacje barszczu sosnowskiego powinny być kontrolowane na poziomie gminy, do czego zobowiązane są samorządy lokalne.

Barszcz Sosnowskiego, potocznie nazywany "zemstą Stalina", to groźna dla ludzi roślina, powodująca przede wszystkim oparzenia skóry, ale w określonych sytuacjach mogąca przyczynić się nawet do śmierci. Barszcz Sosnowskiego to inwazyjny chwast należący do rodziny selerowatych. Do Polski został sprowadzony z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku. Miał służyć jako pasza dla bydła jednak szybko zaniechano tego pomysłu. Bardzo często rośnie w tych samych skupiskach, co barszcz olbrzymi (mantegazyjski), który jest równie niebezpieczny. Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy - osiąga nawet 4 metry wysokości.
Pracownicy Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie prowadzą badania dotyczące oceny skali inwazji barszczu Sosnowskiego  i barszczu Mantegazziego na terenie Polski, na podstawie których została utworzona strona internetowa poświęcona tej niebezpiecznej roślinie (www.barszcz.edu.pl). Na stronie znajduje się mapa zbadanych stanowisk barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego w Polsce. Za pośrednictwem tej strony każdy może zgłosić występowanie barszczu Sosnowskiego.
Zwalczanie barszczy kaukaskich może być finansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w przypadku obszarów Natura 2000, parków narodowych i rezerwatów przyrody oraz ich otulin), wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, regionalnych programów operacyjnych (RPO) czy w ramach projektów współfinansowanych przez UE i inne źródła.

Informację przygotował:
Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska