2015-10-13 10:12:27

Różowy Październik

Dla wielu kobiet zmiany w piersiach są oznaką  śmiertelnej choroby. Pamiętajmy jednak , że nie każdy guzek jest rakiem, a sama diagnoza nowotworu nie jest równoznaczna z utratą piersi a tym bardziej z wyrokiem śmierci. Warunkiem jest jednak wczesne wykrycie guzka, Nowotwór wcześnie wykryty jest w 100 % uleczalny.

Październik corocznie jest miesiącem poświęconym profilaktyce nowotworów piersi,  zaś 17 października jest oficjalnym Dniem Walki z Rakiem Piersi ustanowionym przez Prezydenta RP.

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Myśliborzu pion Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia pragnie przypomnieć wszystkim Paniom o profilaktyce tej choroby.

Twoje piersi …bardzo je lubisz i wiele robisz dla ich urody, ale dla zdrowia niewiele -nie badasz się - Czas to zmienić. Nie odkładaj badań w nieskończoność, bo stawka jest zbyt wysoka - W Unii Europejskiej co 2 minuty wykrywany jest rak piersi u kobiety. Co 6 minut jedna z nich umiera. W skali roku daje to zatrważającą liczbę 88,5 tys. śmiertelnych ofiar tego najczęściej, po raku płuc, atakującego nowotworu. W Polsce wykrywa się ok. 14 tys. przypadków zachorowań rocznie. Prawie połowa z chorujących umiera... dlaczego? , bo za późno zgłosiły się do lekarza. Tymczasem rak piersi w porę wykryty jest uleczalny. Pamiętajmy więc, że każda kobieta - bez względu na wiek - po każdej miesiączce powinna sama badać piersi, a przy każdej wizycie u ginekologa (przynajmniej raz w roku) prosić o to lekarza. Ponadto do 35 roku życia trzeba zgłaszać się też na usg, później - na mammografię. Oba badania profilaktycznie robi się raz na dwa lata.

Rządowy program

NFZ przygotował Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, w ramach którego bezpłatnej mammografii mogą się poddać wszystkie kobiety ubezpieczone w NFZ w wieku 50 – 69 lat. Wystarczy umówić się telefonicznie na wizytę. Panie poniżej 50. i powyżej 69. roku życia potrzebują skierowania od lekarza.

Dowiedz się gdzie można wykonać badania    http://profilaktykaraka.coi.waw.pl/dla-kobiet/gdzie-wykona%C4%87-badania

Weź sprawy w swoje ręce-sama kontroluj biust

Rób to raz w miesiącu, po miesiączce (najlepiej zawsze tego samego dnia cyklu, kobiety po menopauzie – tego samego dnia miesiąca). Nie spiesz się.

• Stań przed lustrem z opuszczonymi rękami i przyjrzyj się biustowi.
  • Oprzyj dłonie na biodrach i zwróć uwagę na zmiany kształtu i położenia piersi. Przyjrzyj się, czy skóra nie jest pomarszczona albo zbyt napięta, przebarwiona, a brodawka wciągnięta. Zwróć uwagę, czy otoczka brodawki wygląda jak zawsze.
  • Obejrzyj piersi trzymając ręce w górze.
  • Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj coraz mniejsze kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To samo zrób z prawą piersią. Sprawdzaj, czy nie masz guzka, zgrubienia.
  • Ściśnij brodawkę. Zobacz, czy nie wydziela się z niej płyn. Powtórz zataczanie kółeczek ruchem spiralnym w leżeniu na wznak.
  • Zbadaj, czy węzły chłonne pachowe nie są powiększone.

Uważaj na zmiany!

Należy zwrócić się o poradę do lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa z każdą wątpliwością oraz w sytuacji, gdy zauważymy:

• zmiany w kształcie piersi;
  • zmarszczenie i zaczerwienienie skóry;
  • wydzielinę z brodawki lub zmianę jej kształtu;
  • guzek lub stwardnienie w piersi;
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.

PAMIĘTAJ!

Dzięki regularnym badaniom możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór i dożyć sędziwego wieku. Medycyna potrafi zrobić wiele, by ratować zdrowie. Ale jeszcze więcej zależy od Ciebie.

A oprócz badań co jeszcze?– kilka słów o profilaktyce
Choć niewiele możemy zrobić z głównymi czynnikami ryzyka, takim jak obciążenie genetyczne, jest kilka prostych, acz faktycznie skutecznych sposobów na prewencję:

1. Ograniczmy spożycie alkoholu do 2-3 drinków tygodniowo – udowodniono, że częstsze picie, zwłaszcza mocnych trunków sprzyja powstawaniu komórek rakowych.
  2. Uprawiajmy sport minimum 3 razy w tygodniu, im częściej, tym lepiej. Kluczem profilaktyki jest utrzymywanie tempa bicia serca powyżej normalnego przez co najmniej 20 minut bez przestanku.
  3. Dbajmy o prawidłową masę ciała – utrzymujmy prawidłową lub zrzućmy kilogramy pod normę; wszelkie badania wskazują, że nadwaga, zwłaszcza w okresie menopauzalnym, znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór piersi, a także zmniejsza szansę wyzdrowienia w przypadkach choroby.

Informację przygotowała: Giniewicz Regina  Mł. As. Ds. OZiPZ  PSSE w Myśliborzu