2015-11-24 11:31:09

KONCERT CHARYTATYWNY NA RZECZ JAKUBA NIEWIADOMSKIEGO

Dziesięcioletni Jakub Niewiadomski w wieku ośmiu miesięcy zachorował na wirusowe zapalenie mózgu w związku z tym cierpi na niedowład czterokończynowy i wzmożone napięcie mięśniowe. Jakub jest podopiecznym Stowarzyszenia Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" w Myśliborzu. Jako podopieczny Stowarzyszenia ma zapewnioną godzinę rehabilitacji tygodniowo. Dodatkowo Jakub objęty jest edukacją szkolną oraz rehabilitacją w Stowarzyszeniu "Bratek" w Barlinku. Mimo tego, że Jakub nie mówi, jest bardzo wesołym i towarzyskim dzieckiem, które bardzo żywo reaguje na osoby które lubi, często również lubi sprawiać psikusy rehabilitantom. Kiedy Kubusiowi nie chce się ćwiczyć potrafi udawać, że jest zmęczony w momencie kiedy rehabilitant wychodzi Kubuś wybucha śmiechem w końcu udało mu się wszystkich nabrać. Mimo obaw mały Kuba bardzo zaaklimatyzował się w Stowarzyszeniu "Bratek". Często po powrocie z zajęć chciałby pokazać/powiedzieć jak upłynął jego dzień. To pokazuje chęć       i potrzebę bycia w grupie rówieśników. Pogodny Kubuś jest nazywany "maskotką" Stowarzyszenia "Bratek" ponieważ mimo trudności zdrowotnych Kuba potrafi zarażać innych pozytywną energią.
Po miesiącach badań i konsultacji Jakub został zakwalifikowany do przeszczepu komórek macierzystych których zadaniem będzie odbudowanie zniszczonych obszarów mózgu. „Ciało człowieka zbudowane jest z tysięcy różnych typów komórek, które są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Komórki te są odpowiedzialne za wiele różnych codziennych czynności, jak bicie serca, prace mózgu, oczyszczanie krwi przez nerki wymianę komórek skórnych w trakcie złuszczania itd.    W krwi każdego człowieka znajdują się komórki macierzyste o nazwie CD 34+. Komórki te posiadają pewnego rodzaju inteligencję i specyficzną zdolność naprawiania na bieżąco uszkodzeń powstałych    w różnych tkankach. Podane do danej tkanki przybierają jej postać. Jeśli podano je do tkanki kostnej, to przybierają postać komórek kostnych, a do tkanki mięśniowej - mięśniowych. Przeszczep komórek macierzystych jest obiecującą metodą w leczeniu większości głównych chorób , w tym raka, choroby serca, choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego, udaru mózgu, choroby Huntingtona, uszkodzeń rdzenia kręgosłupa i wiele innych." - informacje uzyskane ze stron Klinik prowadzących przeszczepy komórek macierzystych.

Przeszczep jest ogromną szansą na powrót Jakuba do lepszego zdrowia. Niestety jak większość innowacyjnych zabiegów i ten nie jest refundowany przez NFZ. Przeszczep jednej dawki to koszt rzędu 10 000 zł. Jakub wymaga od 5 do 10 takich dawek, więc łatwo licząc koszt takich zabiegów wyniesie rodziców Jakuba od 50 000 zł do 100 000 zł. Liczymy na Państwa pomoc                  i finansowe wsparcie. Dodajmy, że będzie już to druga akcja w naszym mieście na rzecz przeszczepu komórek macierzystych dla Kubusia. W trakcie pierwszej na Dożynkach udało nam się zebrać             2 757,97 zł. Termin podania komórek jest zaplanowany na połowę grudnia, wtedy też lekarze chcą podać pięć dawek. Rodzina Jakuba nazbierała 30 000 zł dodatkowo na subkoncie z darowizn                i zbiórek nazbieraliśmy ok. 4 000 zł. Jeszcze raz bardzo gorąco prosimy Państwa o przybycie na Koncert i wsparcie akcji.

W trakcie koncertu przewidziane są liczne atrakcje dla dzieci, kiermasz świąteczny oraz licytacje m.in. pięknych obrazów oraz zdjęć, miesięczne karnety sportowe, sesje zdjęciowe czy foto-książka.

Dla tych którzy chcieli by pomóc a nie będzie ich na koncercie podajemy  nr konta na które można dokonywać wpłat.

Stowarzyszenie Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych

„Pomocna Dłoń”.