Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2016-06-10 13:53:20

70 -lecie pracy Salezjanów w Dębnie.

W br. przypada 70 lecie obecności Salezjanów w Dębnie . W 1946 r. Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła jako placówka duszpasterska w Dębnie  została powierzona Zgromadzeniu Salezjańskiemu. Zabytkowy Kościół,  którym opiekują się współbracia salezjanie wzniesiono w latach 1852 – 1857 na miejscu zbudowanej w trzynastym wieku świątyni zburzonej całkowicie w roku 1845. Od samego początku Parafia stała się  fundamentem do tworzenia licznych dzieł skupiających wokół siebie dzieci , młodzież i całe rodziny.

Ognisko Wychowawcze „ NASZ DOM” w Dębnie powstało z inicjatywy ks. Witolda Drzyzgiewicza jako placówka realizująca zadania  oświatowej w formie  świetlicy środowiskowej. Organem założycielskim  i nadzorującym  jest Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw.św. Wojciecha w Pile.

Wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych dokonano w Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. w dniu 16.12.1998 r. Wówczas również ks. Witold Drzyzgiewicz został mianowany dyrektorem  Ogniska Wychowawczego „NASZ DOM”. Kontynuowania i dalszego rozwoju placówki podjęli się   ks. Tomasz Motyka  , który pełnił funkcję dyrektora Ogniska Wychowawczego „ NASZ DOM”  w latach 2004 - 2009 oraz obecny dyrektor ks. Henryk Łącki. 

W roku 2010 Ognisko Wychowawcze „ NASZ DOM” poszerzyło spektrum swojej działalności o zajęcia specjalistyczne tworząc  Świetlicę Socjoterapeutyczną. Obecnie Ognisko Wychowawcze „ NASZ DOM” jest placówką opiekuńczo-wychowawczą realizuje zadania  wychowawcze, kulturalne, profilaktyczne, opiekuńcze, prozdrowotne, sportowe , rekreacyjne i edukacyjne. W konsekwencji zmian ustawodawczych i administracyjnych  w roku 2012 placówka została wpisana do ewidencji placówek wsparcia dziennego a tym samym została przesunięta   z resortu oświaty do resortu pomocy społecznej.

Korzystając z  możliwości ustawowych Ognisko Wychowawcze „ NASZ DOM ”  corocznie bierze udział w konkursach ofert na szczeblu gminnym pozyskując tą drogą częściowe dofinansowanie do prowadzonych działań na rzecz dzieci i młodzieży. Tradycją stały się już organizowane w okresie ferii i wakacji półkolonie dla dzieci i młodzieży z Gminy Dębno , które gromadzą ok. 360 uczestników rocznie.

Z inicjatywy obecnego dyrektora Ks. Henryka Łąckiego rozpoczęła i nadal kontynuuje rozgrywki Halowa Liga Piłki Nożnej FUTSAL JUNIOR w której bierze udział ok. 120 pasjonatów tej dyscypliny. W kalendarz imprez placówek salezjańskich w Dębnie na stałe wpisało się też „Święto Radości ” , jednodniowe przedsięwzięcie na skalę gminy skierowane zarówno do dzieci jaki i całych rodzin, w którym bierze udział ok. 350 osób.

W latach 2010-2015 Ognisko Wychowawcze „ NASZ DOM”  pozyskało również dofinasowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej realizując zadanie konkursowe w ramach programu „ Świetlica –Dzieci –Praca ” na rzecz dziecka i wsparcia rodziny w gminie. Dzięki pozyskanym środkom doposażono placówkę ,  poszerzono wachlarz proponowanych zajęć , zorganizowano wycieczki i wyjazdy rekreacyjne.

Dyrektor ks.  Henryk Łącki za prowadzoną działalność został dwukrotnie wyróżniony  przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W roku 2012   za osiągnięcia w dziedzinie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu oraz za twórcze podejście do rozwiązywania problemów społecznych oraz w roku 2015 za  nowatorskie rozwiązania w zakresie wspierania dzieci i rodzin dysfunkcyjnych, nieradzących sobie w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Zaangażowanie w pomoc dzieciom i ich rodzinom a także profesjonalne i nowoczesne podejście do rozwiązywania trudnych problemów społecznych na szczeblu lokalnym. W roku 2014 Burmistrza Miasta i Gminy Dębno  wyróżnił ks. Henryka Łąckiego za działalność społeczno-kulturalna przyznając nagrodę roku „ Złoty Dąb”.

 

W styczniu 2011 r. rozpoczęło działalność Niepubliczne Przedszkole Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko. Inicjatywa utworzenia  przedszkola była odpowiedzią na potrzeby rodzin, które  w związku z wykonywaną pracą zawodową i  poszukiwały właściwego miejsca dla zabezpieczenia  swoich dzieci. Procedury założenia i organizacji ,  których podjął się  ks. Henryk Łącki  zaowocowały dokonaniem  wpisu do rejestru szkół i placówek niepublicznych w gminie Dębno w dniu 2 listopada 2010 r.. Organem prowadzącym jest Towarzystwo Salezjańskie – Inspektoria pw. św. Wojciecha w Pile a funkcja dyrektora została powierzona ks. Henrykowi Łąckiemu w dniu 2 grudnia 2010 r.

            Głównymi założeniami, jakie wynikają ze Statutu Przedszkola, są przede wszystkim troska o zapewnienie prawidłowego, harmonijnego rozwoju dzieci, stworzenie przestrzeni dla realizacji dziecięcych zainteresowań i pasji, przy jednoczesnym uwzględnieniu standardów bezpieczeństwa, w duchu wzajemnego szacunku i przyjaźni. Wychowanie dzieci ukierunkowane jest na przyjęcie wartości Ewangelii jako zasadach wartości życia a program wychowawczy zakłada realizację wychowania integralnego z duchem systemu wychowawczego św. Jana Bosko.

            W ciągu pięciu lat funkcjonowania, Przedszkole stopniowo się powiększało od momentu rozpoczęcia działalności do VIII 2012 r.  funkcjonował 1 oddział,  jednakże bardzo dobra opinia zarówno ze strony rodziców jak i  środowiska  oraz posiadane zasoby  umożliwiły dalszy rozwój przedszkola. We wrześniu 2012 r.  rozpoczął funkcjonowanie 2 oddział , we wrześniu 2013 r. – 3 oddział , od września 2015 r. – 4 oddział,  a przedszkole   doczekało się dwóch roczników absolwentów.

Od roku szkolnego 2015/2016, do Przedszkola uczęszczają już dzieci z czterech różnych grup wiekowych od 2,5 do 5 roku życia. W każdej z grup, systematycznie realizowany jest program, który jest zgodny z wymaganiami wynikającymi z podstawy programowej wychowania przedszkolnego a także Program Profilaktyczny i Wychowawczy. Z roku na rok, w/w programy wzbogacane są o nowatorskie metody i rozwiązania, w ten sposób, aby zapewnić możliwie jak najpełniejszy rozwój każdego dziecka. Aktualnie, dzieci mają możliwość uczestniczenia w szerokiej gamie zajęć dodatkowych, tj. język angielski, zumba, zajęcia ruchowe – pląsy, zajęcia z wychowania przez sztukę – muzyka i śpiew , katecheza. Przedszkolaki są objęte systematyczną pomocą psychologiczno – pedagogiczną w ramach zajęć korekcyjno – kompensacyjnych, terapii logopedycznej, wsparcia psychologicznego. Z biegiem czasu w placówce zaczęto realizować tzw. dobre praktyki m.in. „Przedszkolak – meloman” (kształcenie zainteresowań muzycznych),  „English Day „(obcowanie z kulturą i językiem krajów anglojęzycznych), „Projekt Geppetto” (projektowanie i wytwarzanie zabawek), „Mała dama, mały gentelmen” (wdrażanie zasad savoir vivre), „Rodzice czytają bajki przedszkolakom”, „Jem zdrowo”.

            Wartym podkreślenia jest również fakt, owocnej współpracy nauczycieli z rodzicami dzieci, którzy chętnie angażują się w tzw. życie Przedszkola. Dumą Przedszkola jest to, że dzieci nieprzerwanie uczestniczą w różnych konkursach i zawodach, zajmując jednocześnie wysokie miejsca. Bez wątpienia Przedszkole realizując swoje zadania cieszy się uznaniem  nie tylko rodziców i środowiska  będąc ważną częścią lokalnej społeczności ale również  zostało bardzo wysoko ocenione przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie  w aspekcie przeprowadzonej ewaluacji problemowej.

 

Salezjańska Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „NASZ DOM” w Dębnie realizuje zadania zawarte w ustawie z dnia 09 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny  i systemie pieczy zastępczej. Działania zmierzające do utworzenia placówki podjął ks. Henryk Łącki , dzięki jego staraniom dnia 28 listopada 2012 r. Salezjańska Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „NASZ DOM” w Dębnie uzyskała zezwolenie  Wojewody Zachodniopomorskiego  a tym samym wpis do  wojewódzkiego rejestru placówek opiekuńczo- wychowawczych   Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zezwolenie wydane zostało na czas nieokreślony. Organem założycielskim jest Towarzystwo Salezjańskie  Inspektorii pw. Św. Wojciecha w Pile , które  powołało placówkę Aktem Założycielskim Nr L.dz.60/09/12 z dnia 27.09.2012 r. Placówka działa  w oparciu o statut oraz regulamin zatwierdzone przez Inspektora Ks. Marka Chmielewskiego, który  równocześnie mianował ks. Henryka Łąckiego na dyrektora Salezjańskiej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej  „NASZ DOM”  w Dębnie. Celem działalności Towarzystwa Salezjańskiego jest praca wychowawczo-duszpasterska na rzecz dzieci, młodzieży i innych osób. Uprzywilejowane miejsce w działalności Towarzystwa zajmuje młodzież ze środowisk ubogich tak materialnie jak i duchowo. Zgodnie z systemem wychowawczym Założyciela, Zgromadzenie stara się nade wszystko przeciwdziałać marginalizacji dzieci i młodzieży oraz wyrównywać szanse emocjonalne, rozwojowe, zdrowotne, bytowe, społeczne, edukacyjne, kulturowe mając na uwadze wspieranie rodziny. Salezjańska Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „NASZ DOM” rozpoczęła działalność  w miesiącu grudniu 2012 r. Pierwsi wychowankowie  zostali przyjęci do placówki w dniu 04.12.2012 r. Do końca 2015 r. w placówce przebywało 19 wychowanków (8 z powiatu stargardzkiego , 5 z powiatu myśliborskiego oraz 8 z powiatu pilskiego. Obecnie w placówce przebywa 11 wychowanków w wieku od 3 do 19 lat. Salezjańska Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza zatrudnia wykwalifikowaną kadrę wychowawców, terapeutę , psychologa, logopedę. Praca wychowawców i specjalistów  ma na celu systematyczne uzupełnianie zaległości, odnoszenie sukcesów szkolnych, rozwijanie zainteresowań oraz udzielanie wsparcia adekwatnego do potrzeb dzieci. Dzieci przebywające w Placówce mają zapewnioną opiekę lekarską przez lekarza rodzinnego oraz w miarę potrzeby przez lekarzy specjalistów w Dębnie, Gorzowie Wlkp. oraz Szczecinie. Stałe rozwijanie  zainteresowań dzieci min. poprzez zajęcia sportowe, artystyczne i  komputerowe. Dodatkowo uatrakcyjniane jest dzięki organizacji  wyjazdów  turystycznych do większych miast:  Trójmiasto, Poznań , Szczecin, Gorzów Wlkp. oraz  rekreacyjne min. w góry i nad morze, do kina , do Centrum Wodnego „LAGUNA”  w Gryfinie i do Tropical Islands , na kręgle i do bawialni. W naszej placówce kultywowane są również tradycje  świąteczne oraz urodziny wychowanków.

Prowadzenie  placówki opiekuńczo-wychowawczej jest próbą odpowiedzi na potrzeby społeczności powiatu myśliborskiego oraz całego kraju, objęcia troską wychowawczą dzieci  i młodzieży zagrożonych zjawiskiem marginalizacji. Brak kompetencji wychowawczych niektórych rodziców, oraz zubożenie materialne często stoją u początku procesu alienacji młodych ludzi ze środowiska. Zaoferowanie dzieciom i młodzieży - w duchu systemu prewencyjnego – pomocy może zapobiegać jej marginalizacji oraz wspomagać procesy dorastania do pełni człowieczeństwa. W drodze wychowania kładziemy nacisk by wszystkie dzieci umieszczone w placówce, dorastały w poczuciu godności, możliwie w najlepszych warunkach. Prowadzona dotychczas działalność przynosi wymierne efekty w postaci powrotów dzieci do domów rodzinnych poprawę sposobu funkcjonowania wychowanków , zdobywanie wykształcenia na miarę własnych możliwości podopiecznych i czyni zasadnym  konieczność  dalszej kontynuacji przez Towarzystwo Salezjańskie  wypełniania zadań przewidzianych   w ustawie.

Prowadzenie tak licznych działań  wymagało również  zaangażowania osób świeckich: pracowników , wolontariuszy i darczyńców , którzy wypełniając  przynależne zadania i angażując się w życie i rozwój dzieł salezjańskich w Dębnie doświadczają poczucia osobistej i zawodowej satysfakcji.

Do tradycji parafii i placówek salezjańskich w Dębnie  należy organizowanie w czerwcu „ Święta Radości”. Po uroczystej Mszy św.  dla wszystkich  rodzin , dzieci i młodzieży czekają liczne atrakcje w postaci animacji artystycznych, konkursów, gier, dmuchanych zamków, grilla, wizyty zaprzyjaźnionych motocyklistów, loterii fantowej. Wszystkie atrakcje są nie odpłatne i służą integracji środowiska lokalnego w duchu idei naszego patrona św. Jana Bosko.

<>



 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona