2016-11-16 10:52:46

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA - 17 LISTOPADA 2016

Każdego roku trzeci czwartek listopada jest obchodzony jako „Światowy Dzień Rzucania Palenia”. Dzień ten ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.

Choć ostrzeżenie „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Mimo, iż w ostatnich latach liczba palących Polaków spada, to dane epidemiologiczne wciąż są zatrważające. Palenie tytoniu niezmiennie pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów wśród dorosłej populacji Polaków. Co roku z powodu palenia tytoniu umiera w Polsce ok. 50 tys. osób.

Spośród palących Polaków ponad połowa deklaruje chęć rzucenia palenia. Nie zawsze próby rzucenia palenia kończą się sukcesem, ale trzeba próbować rzucić palenie aż do skutku. Warto przy tym skorzystać z pomocy specjalistów.

Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie, ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym
tel. 801 108 108

Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń! Jeśli chcesz pomóc rzucić palenie komuś z twoich bliskich, zadzwoń! Jeśli chciałbyś namówić kogoś z twoich bliskich aby rzucił palenie, a nie wiesz jak to zrobić, zadzwoń!

W ramach akcji  listopadowej „Rzuć Palenie Razem z Nami”, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myśliborzu uczestniczy w realizacji Wojewódzkiego Konkursu   plastycznego pod hasłem „Podejmij właściwą decyzję- drzewko decyzyjne” skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych. Termin nadsyłania prac mija 9 grudnia 2016

Ponadto w dniu 17.11.2016 r w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w godzinach  pracy  czynny będzie punkt konsultacyjny. Pracownicy PSSE  będą  radzić jak rzucić palenie, można będzie również zbadać zawartość  tlenku węgla  w wydychanym powietrzu, oraz otrzymać materiały informacyjne zachęcające palaczy do zerwania z nałogiem- zapraszamy do odwiedzenia punktu.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myśliborzu

Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia