2007-11-27 10:31:34

Powiatowe Obchody Odzyskania Niepodległości

Myślibórz

Myślibórz, jest pierwszym miastem z naszego powiatu, które w 2007r. zorganizowało obchody z okazji odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość miała miejsce 9 listopada, udział w niej wzięli przedstawiciele Rady Miejskiej, UMiG, Starostwa Powiatowego, Rady Kombatantów, Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego, Komendy Hufca ZHP w Myśliborzu, oraz Dowództwa Garnizonu z Choszczna.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela. Po nabożeństwie udano się na Rynek im. Jana Pawła II, gdzie w asyście pocztów sztandarowych przedstawiciele jednostek złożyli wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi obeliskami. Salwę honorową oddała kompania żołnierzy II Brygady Artyrelii z Choszczna.

Po części oficjalnej odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Myśliborzu, której przewodniczył Mariusz Nososowicz. Wręczono tam odznaczenia „zasłużonego dla Ziemi Myśliborskiej”. Cała uroczystość uświetnił występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Myśliborzu, pod dyrekcją Jana Myszaka.

Barlinek

Osiemdziesiątą Dziewiątą rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę świętował również Barlinek. Uroczystość miała miejsce w sobotę (10 listopada br.). O godzinie 11 odbyło się Nabożeństwo w intencji Ojczyzny  w Kościele NS NMP. Po mszy św. udano się pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie odczytano Apel Poległych, a w hołdzie złożono wiązanki kwiatów. Po oficjalnej części zaproszono przybyłych gości do Publicznego Gimnazjum Nr 1, gdzie wręczono medal "Za Zasługi dla Bralinka" Marii Piotrowskiej za działalność charytatywną. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, na którym zaproszeni kombatanci dzielili się swoimi wspomnieniami oraz koncertem w wykonaniu zespołu śpiewaczego "Retro".

Dębno

Dębno jako jedyne z miast Powiatu Myśliborskiego przyjęło dwudniową konwencję obchodów odzyskania Niepodległości przez Polskę

W sobotę (10 listopada br. ) w Dębnowskim Ośrodku Kultury o godzinie 17 zgromadzonych gości przywitał Burmistrz Dębna Piotr Downar. W uroczystościach uczestniczył Przewodniczący Rady Powiatu Józef Głuszko. Nie zabrakło również części artystycznej w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dargomyślu w inscenizacji "Wstań Polsko Moja", jak również występ chóru z Równego na Ukrainie pod batutą Magdaleny Leszczyńskiej. Gwiazdą wieczoru okazał się duet bliźniaczek Natalii i Ireny Jewtuszok, które przy akompaniamencie instrumentu o nazwie bandura zaczarowały publiczność nie tylko swoją piękną grą, ale również niezwykłym aparatem głosowym, a co za tym idzie, techniką wykonawczą, oraz przepiękną i dojrzała barwą głosu.

Przemarsz ulicami miasta żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina , przemarsz Kompani Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, Kompanii Honorowej Państwowej Straży Pożarnej pod Pomnik Orła Białego na Placu Konstytucji 3 Maja rozpoczął niedzielne uroczystości . Władze Powiatu reprezentował Starosta Andrzej Potyra wraz z członkami Zarządu. Nastąpiło tam złożenie meldunku, odśpiewanie hymnu państwowego, wciągnięcie flagi państwowej , powitanie gości przez Burmistrza Dębna Potra Downara, wystąpienie Wojewody Zachodniopomorskiego Mariusza Sychowskiego, inscenizacja w wykonaniu szkół m. Dębno, odczytanie Apelu Poległych, oddanie salwy honorowej, następnie złożenie wiązanek kwiatów, oraz odegranie przez orkiestrę wojskową pieśni "Boże coś Polskę".