Archiwalna Strona Powiat Myśliborski
Z uwagi na kwarantannę pracowników Wydziału Komunikacji w Myśliborzu, wszelkie podania/wnioski należy wrzucać do przygotowanej urny, która znajduje się przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Północnej...

kontakt

Miasto i Gmina Barlinek

barlinek ul. Niepodległości 20
74-320 Barlinek
tel. 95 746 55 40

umig@barlinek.pl

Gmina Boleszkowice

boleszkowice ul. Świerczewskiego 24
74-407 Boleszkowice
tel. 95 760 61 24

boleszkowice@boleszkowice.pl

Miasto i Gmina Myślibórz

mysliborz Rynek im. Jana Pawła II 1
74-300 Myślibórz
tel. 95 747 20 61

mysliborz@mysliborz.pl

Miasto i Gmina Dębno

debno ul. J.Piłsudskiego 5
74-400 Dębno
tel. 95 760 30 02

umig@debno.pl

Gmina Nowogródek Pomorski

nowogrdek pomorski ul. A. Mickiewicza 15
74-304 Nowogródek Pomorski
tel. 95 747 17 60

sekretariat.gm @nowogrodekpomorski.pl

AKTUALNOŚCI

2017-05-31 07:27:30

31 maja Światowy Dzień Bez Tytoniu

 

O szkodliwości palenia powiedziano już wszystko i wiele razy, ale powtarzać wciąż trzeba. Temu służyć ma Światowy Dzień bez Tytoniu.

Święto obchodzone jest od 1987 r. Światowa Organizacja Zdrowia stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

Tematem Światowego Dnia Bez tytoniu 2017 jest "Tytoń - zagrożenie dla rozwoju".
 

O kampanii

Pokazuje zagrożenia, które przemysł tytoniowy stawia na rzecz trwałego rozwoju wszystkich krajów, w tym zdrowia i dobrego samopoczucia obywateli. Zaproponuje środki, które rządy i społeczeństwo powinny podjąć w celu promowania zdrowia i rozwoju poprzez skonfrontowanie się z globalnym kryzysem związanym z tytoniu.

Cele kampanii Światowy Dzień Bez Tytoniu 2017

Zwrócenie uwagę na związki między stosowaniem wyrobów tytoniowych, kontrolą tytoniu i zrównoważonym rozwojem.

Zachęcanie krajów do włączania kontroli tytoniu do swoich krajowych działań w ramach 2030 agendy zrównoważonego rozwoju.

Wspieranie państw członkowskich i społeczeństw obywatelskich w celu zwalczania ingerencji przemysłu tytoniu w procesy polityczne, co z kolei prowadzi do wzmocnienia krajowych działań w zakresie kontroli tytoniu.

Zachęcanie do szerszego udziału społeczeństwa i partnerów w krajowych, regionalnych i globalnych działaniach na rzecz opracowania i wdrożenia strategii i planów rozwoju oraz osiągnięcia priorytetowych działań w zakresie kontroli tytoniu

Wskazanie , w jaki sposób poszczególni ludzie mogą przyczynić się do trwałego, wolnego od tytoniu świata, czy to poprzez zobowiązanie się do nigdy nie używania wyrobów tytoniowych, czy też poprzez zrezygnowanie z tego nawyku.


Kontrola tytoniu wspiera zdrowie i rozwój
 

WHO wzywa państwa do priorytetowego traktowania i przyspieszania wysiłków w zakresie kontroli tytoniu w ramach ich odpowiedzi na agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2030 r.
 

Wszystkie kraje czerpią korzyści ze skutecznej kontroli epidemii tytoniu, przede wszystkim poprzez ochronę swoich obywateli przed szkodami związanymi z użyciem tytoniu i obniżeniem kosztów gospodarczych.

Kontrola tytoniu została zapisana w agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jest on postrzegany jako jeden z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie celu nr 3.4 tj. przedwczesnych zgonów z powodu chorób niezakaźnych (NCD), w tym chorób sercowo-naczyniowych, raków i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Dodatkowym celem, jakie muszą spełnić rządy jest wzmocnienie wdrażania Ramowej konwencji WHO w sprawie tytoniu we wszystkich krajach.

Kontrolowanie tytoniu pomaga osiągnąć inne cele globalne:
 

Oprócz ratowania życia i zmniejszenia nierówności zdrowotnych kompleksowa kontrola tytoniu obejmuje niekorzystny wpływ na uprawę tytoniu, produkcję, handel i konsumpcję.

Kontrola tytoniu może złamać cykl ubóstwa, przyczynić się do zakończenia głodu, promować zrównoważone rolnictwo i wzrost gospodarczy oraz przeciwdziałać zmianie klimatu. Rosnące podatki od wyrobów tytoniowych mogą być również wykorzystane do finansowania powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i innych programów rozwoju rządu.

To nie tylko rządy mogą zwiększyć wysiłki w zakresie kontroli tytoniu: ludzie mogą przyczyniać się na poziomie indywidualnym do trwałego, wolnego od tytoniu świata. Ludzie mogą zobowiązać się do nieużywania produktów tytoniowych. Ci, którzy stosują tytoń, mogą zrezygnować z tego zwyczaju, co z kolei ochroni ich zdrowie, a także zdrowie osób narażonych na wtórny dym, w tym dzieci, innych członków rodziny i przyjaciół. Pieniądze nie przeznaczone na tytoń mogą być wykorzystywane do innych zasadniczych celów, w tym do zakupu zdrowej żywności, opieki zdrowotnej i edukacji.


Fakty dotyczące tytoniu
 

Około 6 milionów osób umiera na skutek użycia tytoniu każdego roku, co oznacza, że ??do 2030 r. Liczba ta wzrośnie do ponad 8 milionów rocznie bez intensyfikacji działań. Stosowanie tytoniu stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Przynosi cierpienie, chorobę i śmierć, zubożenie rodzin i gospodarek narodowych.

Wydatki na tytoń znacznie utrudniają gospodarkę narodową dzięki zwiększonym kosztom opieki zdrowotnej i zmniejszeniu produktywności. To pogarsza nierówności zdrowotne i pogłębia ubóstwo

Około 80% przedwczesnych zgonów spowodowanych tytoniem występuje w krajach o niskim lub średnim dochodzie, które stają w obliczu zwiększonych wyzwań w osiąganiu ich celów rozwojowych.

Uprawa tytoniu wymaga dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczające dostawy wody. Każdego roku uprawa tytoniu zużywa
4,3 mln hektarów ziemi, co powoduje globalne wylesienie między 2% a 4%.

Produkcja tytoniu wytwarza również ponad 2 miliony ton odpadów stałych

Wszelkie informacje oraz materiały kampanijne są dostępne na stronie WHO pod linkiem: http://www.who.int/campaigns/no-tobacco-day/2017/en/

Źródło: WHO

Mając na uwadze istotę powyższej problematyki zapraszamy Państwa do włączenia się w Obchody Światowego Dnia bez Tytoniu poprzez organizowanie różnorodnych przedsięwzięć informacyjno-edukacyjnych.



 

eURZĄD

75 lat Pomorza Zachodniego

bip

eboi

elektroniczny samorząd

Internetowy System Umawiania Wizyt w Wydziale Komunikacji

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja

RSO

dzienniki ustaw

monitor polski

dla nieslyszacych

Nieruchomosci

Kalendarz imprez

  Grudzień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

ISO
ISO 9001

LAUREAT

Obsługa techniczna
ALFA TV

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Archiwalna Strona