2017-10-13 09:37:53

Sprawozdanie z posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

W dniu 12.10.2017r. w siedzibie Starostwa przy ul. Północnej 15 odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Obrady prowadziła przewodnicząca komisji Starosta Myśliborski pani Danuta Patkowska. W spotkaniu udział wzięli Przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Burmistrzowie i Wójtowie gmin: Barlinek, Boleszkowice, Dębno i Nowogródek. Obecni byli ponadto przedstawiciele Operatora ENEA RD Dębno.

Głównym tematem posiedzenia była analiza sytuacji po przejściu nad Powiatem Myśliborskim nawałnicy w dniach 05.10.-06.10.2017r. Omówiono także przygotowanie służb do działań w warunkach zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców powiatu. Komendant Straży Pożarnej bryg. Marek Popławski poinformował, że Straż Pożarna wyjeżdżała 130 razy do zdarzeń. Najwięcej ich było w gminie Dębno - 64, w gminie Barlinek - 23, w gminie Myślibórz - 28, w gminie Boleszkowice - 27, a w gminie Nowogródek Pomorski - 8. Wichura zerwała 5 dachów (na 2 budynkach mieszkalnych i 3 gospodarczych). Służby usuwały powalone drzewa i konary. Zastępca komendanta Policji w Myśliborzu nadkomisarz Bogdan Marciniak poinformował o 2 zdarzeniach w gminie Dębno, w których spadające konary drzew uszkodziły samochody osobowe. Sytuację w gminie Barlinek przedstawił wiceburmistrz Krzysztof Paszek. Na terenie gminy głównym problemem były powalone drzewa i brak energii elektrycznej. Skutki wichury w gminie Myślibórz przedstawiła Małgorzata Kępa, która stwierdziła, że największe szkody dotknęły wieżę ciśnień. Dziesięć miejscowości w gminie było pozbawionych prądu i wody, którą dostarczano mieszkańcom beczkowozami. Do dnia 12.10.2017r. wszystkie awarie zostały usunięte. Natomiast w gminie Nowogródek Pomorski. Poza powalonymi drzewami nie było większych szkód. Jak poinformował wójt gminy Boleszkowice Jan Krzywicki na terenie gminy wystąpił brak energii elektrycznej. Na 3 budynkach magazynowych wichura zerwała dachy. Dyrektor ENEA Operator RD Dębno Mariusz Łukowski przedstawił informację nt. zniszczeń w liniach przesyłowych, które wystąpiły przede wszystkim na odcinkach leśnych. Z powodu dużej ilości awarii w pierwszej kolejności naprawiane były linie zasilające szpitale i większe miejscowości. Pani Starosta Danuta Patkowska zwróciła uwagę, że brak było ze strony dystrybutora energii elektrycznej informacji o miejscach i czasie wyłączenia prądu. W tym celu zaproponowała wypracowanie niezbędnych procedur, nad którymi komisja będzie pracowała w najbliższym czasie.

Wojciech Cheba