2017-11-28 09:24:41

Program Mieszkanie Plus

W dniu 24 listopada br. w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie Starosta Myśliborski Danuta Patkowska uczestniczyła w Konferencji dot. możliwości realizacji programu Mieszkanie Plus.

Ponad 1100 mieszkań z programu Mieszkanie Plus może powstać w województwie zachodniopomorskim. Podpisano w tej sprawie porozumienie między gminami i Krajowym Zasobem Nieruchomości. Uroczystość przygotował wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, a listy podpisali pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski i pełnomocnik ds. KZN Tomasz Tomala.

Włodarze zachodniopomorskich samorządów wskazali w listach działki pod budownictwo mieszkaniowe, na których mogą ruszyć budowy na zasadach określonych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W ten sposób do Łomży, Ujsoł, Szerzyn, Zakliczyna, Skawiny, Pcimia, Kuźni Raciborskiej, Kielc, Zielonej Góry, dołączyły nowe gminy, w których powstaną inwestycje z programu Mieszkanie Plus. Chęć budowania zadeklarowały samorządy Barwic, Białogardu, Białego Boru, Chojny, Choszczna, Darłowa, Drawska Pomorskiego, Goleniowa, Gościna, Kalisza Pomorskiego, Mirosławca, Myśliborza, Pełczyc, Polanowa, Połczyna Zdroju, Sławna, Stepnicy, Suchania, Świnoujścia, Tychowa oraz Węgorzyna.

Krajowy Zasób Nieruchomości poszukuje działek odpowiednich pod budownictwo mieszkaniowe i chce poznać opinie gmin dotyczące lokalizacji mieszkań z opcją dojścia do własności. Dla najemców – przyszłych właścicieli mieszkań, będzie to bardzo atrakcyjna oferta najmu o czynszu normowanym (maksymalny ustalony dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu). Takie mieszkanie będzie można docelowo wykupić, albo tylko długoterminowo wynajmować. Cena przyszłych lokali ustalona została na bardzo atrakcyjnym poziomie.

Wiceminister Tomasz Żuchowski podczas spotkania z samorządowcami omówił funkcjonowanie Krajowego Zasobu Nieruchomości, przedstawiając nowe możliwości, jakie daje ustawa gminom i inwestorom. Zachęcał do przyłączenia się do Narodowego Programu Mieszkaniowego i korzystania z możliwości pakietu Mieszkanie Plus, podkreślając, że budowa mieszkań to wspólne zadanie władz lokalnych i polskiego rządu.

Krajowy Zasób Nieruchomości w imieniu Skarbu Państwa gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa, które mając mieszkaniowy potencjał inwestycyjny zostały przekazane do zasobu. Krajowy Zasób Nieruchomości realizuje obowiązek prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. KZN kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, ma zwiększać dostępność mieszkań i kształtować stabilne ramy finansowania budownictwa mieszkaniowego.

Szacunkowa liczba mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus w Zachodniopomorskiem z podziałem na gminy:

Barwice 20

Białogard 45