2018-03-07 14:35:31

TROPEM WILCZYM - Powiat Myśliborski oddał hołd Żołnierzom Wyklętym

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

04 marca br. w Barlinku, Dębnie oraz w Myśliborzu w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się lokalny bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. To już VI edycja największego w Polsce Biegu Pamięci zorganizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja. Organizatorem lokalnym na terenie Powiatu Myśliborskiego było Starostwo Powiatowe w Myśliborzu. Honorowy Patronat nad biegiem objął Poseł RP Leszek Dobrzyński.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Poseł RP Leszek Dobrzyński oraz Starosta Myśliborski Danuta Patkowska, która odczytała wszystkim zgromadzonym list nadesłany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Spośród zaproszonych gości udział w tegorocznych obchodach wzięli m.in. Komendant Powiatowy Policji w Myśliborzu podinsp. Dariusz Ufnowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu mł. bryg. Grzegorz Słota, przedstawiciele samorządów gminnych, dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych, Nadleśniczy Nadleśnictw naszego powiatu oraz duchowni.

Pierwszy dystans, jaki mieli do pokonania zawodnicy wynosił 1963m i był biegiem rodzinnym. Długość tej trasy wskazuje na datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka – pseudonim „Lalek”. Wzięło w nim udział ok. 150 zawodników. Organizator lokalny zapewnił nagrody rzeczowe najlepszym biegaczom.

Drugi bieg na dystansie 5 km w Barlinku i Myśliborzu oraz 6 km w Dębnie, przyciągnął około 160 zawodników. Zwycięzcy w dwóch kategoriach: kobiety i mężczyźni, otrzymali puchary oraz nagrody rzeczowe. Nie zabrakło również gorącej herbaty i grochówki.

Wszyscy zawodnicy, zarówno w biegu rodzinnym jak i na dodatkowych dystansach, po dotarciu na metę otrzymali pamiątkowy medal, wodę i czekoladę, a tuż przed startem pakiet, w którym znalazły się m.in. koszulki z wizerunkiem Żołnierzy Wyklętych.

Starostwo Powiatowe w Myśliborzu kieruje szczególne podziękowania za zaangażowanie i współpracę przy organizacji lokalnych biegów na terenie naszego powiatu, wszystkim służbom m.in. KPP w Myśliborzu, PSP w Myśliborzu, OSP z terenu naszego powiatu, organizacjom, instytucjom oraz wszystkim wolontariuszom.

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY OFICJALNE WYNIKI

Wyniki biegu na dystansie 1963m:

DĘBNO: MIEJSCE I- Mirosław Wujda, MIEJSCE II - Tomasz Kowalski, MIEJSCE III - Grzegorz Kulbicki.

MYŚLIBÓRZ: MIEJSCE I- Adrian Wrzosek, MIEJSCE II – Bartosz Bagiński, MIEJSCE III – Patryk Jakowczyk

Wyniki biegu na dystansie 5km i 6 km

BARLINEK:

Kobiety: MIEJSCE I – Sabina Stachnik, MIEJSCE II – Karolina Nowak, MIEJSCE III – Matylda Gaweł

Mężczyźni: MIEJSCE I – Przemysław Bartosik, MIEJSCE II – Jakub Borek, MIEJSCE III – Dawid Dzięcioł

DĘBNO:

Kobiety: MIEJSCE I - Kasia Wojtasik, MIEJSCE II - Iwona Batóg, MIEJSCE III - Aneta Szar

Mężczyźni: MIEJSCE I - Józef Podbereski, MIEJSCE II - Paweł Osowski, MIEJSCE III - Konrad Niewiadomski

MYŚLIBÓRZ:

Kobiety: MIEJSCE I - Barbara Pochranowicz, MIEJSCE II - Joanną Prochorenko, MIEJSCE III - Małgorzatą Niklas.

Mężczyźni: MIEJSCE I - Miłosz Lewandowski, MIEJSCE II - Piotr Górka, MIEJSCE III - Dawid Jarosiński.

GALERIE ZDJĘĆ

BARLINEK    *      DĘBNO    *     MYŚLIBÓRZ