2018-05-23 15:00:31

Projekt DBAM O ZDROWIE - pierwsze miejsce wśród beneficjentów w konkursie z udziałem funduszy europejskich

Oficjalne dane wskazują, że w Polsce w ciągu ostatnich trzydziestu lat podwoiła się liczba osób dotkniętych chorobami nowotworowymi. Im wcześniej jest podjęte leczenie, tym większe szanse na szybki powrót do zdrowia – dlatego tak ważna jest diagnostyka, profilaktyka i społeczna edukacja. Jedynie skorelowane działania we wszystkich tych obszarach mogą zmienić obecne statystyki.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie, podjął decyzję, aby w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 właśnie temu problemowi poświęcić tegoroczną edycję konkursu skierowanego do różnego typu jednostek medycznych: diagnostyce i profilaktyce onkologicznej. Pieniądze w wysokości blisko 16 milionów złotych, pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, zostaną przeznaczone – jako tzw. Działanie 6.8 - na projekty obejmujące profilaktykę raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. W efekcie, w województwie zachodniopomorskim będzie można przebadać około 50 tysięcy mieszkańców, a szpitale powiatowe zostaną wyposażone w wysokiej jakości specjalistyczny sprzęt do diagnostyki.

Konkurs został rozstrzygnięty w połowie marca.

18 maja 2018 w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie nastąpiło podpisanie umów na realizację 8 zwycięskich projektów. Dzięki konkursowi mieszkańcy regionu zyskają szansę na wcześniejszą wykrywalność chorób, a tym samym na skuteczniejsze leczenie i szybszy powrót do normalnego funkcjonowania. Najważniejsze jest jednak zapobieganie, a te projekty to ważny krok ku powszechnej edukacji społecznej i w traktowaniu profilaktyki z należną jej uwagą.

Projekt „Dbam o zdrowie”, przygotowany przez Szpital w Dębnie w kooperacji ze Starostą Myśliborskim, z myślą o profilaktyce raka szyjki macicy i raka jelita grubego, został najwyżej oceniony i tym samym zajął pierwsze miejsce na liście beneficjentów. Wartość całkowita projektu zamykała się w kwocie 1477539,12 PLN, przyznane dofinansowanie wyniosło 1403662,16 PLN, z czego z Europejskiego Funduszu Społecznego – 1255908,25 PLN. Pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na zakup 2 videokolonoskopów i wyposażenie pracowni kolonoskopii. Programem badań ma być objętych blisko 3000 mieszkańców powiatu myśliborskiego.

Jak powiedział Prezes Zarządu Szpitala, Oskar Skiba: „To bardzo poważna kwota, dzięki której szpital zakupi bardzo nowoczesne wyposażenie. Na zakup sprzętu przeznaczonych będzie ponad 700 tysięcy złotych. Mamy szansę stać się jednostką wyspecjalizowaną w obszarze diagnostyki onkologicznej związanej z rakiem szyjki macicy i raka jelita grubego. Warto podkreślić, że po raz pierwszy tego typu środki – i w tak potężnej kwocie – trafiają do naszego szpitala”.

Pierwsze działania związane z realizacją projektu rozpoczną się jeszcze w maju. Nowy sprzęt diagnostyczny powinien trafić do Dębna pod koniec czerwca. Projekt przewidziany jest na dwa lata.

Szpital w Dębnie