2008-01-28 14:02:12

Podsumowanie działań Policji za 2007 rok

W piątkowy ranek ( 25 stycznia) w budynku Starostwa Powiatowego w Myśliborzu miało miejsce spotkanie dotyczące pracy policji w 2007 roku. Na spotkaniu obecni byli Starosta Myśliborski Andrzej Potyra, przedstawiciele władz samorządowych z gminy Barlinek, Boleszkowice, Dębno, Myślibórz, Nowogródek Pomorski, Komendant Wojewódzkiej Policji ze Szczecina nadinsp. Tadeusz Pawlaczyk, Prokurator Rejonowy Mieczysław Partyński, Komendant Powiatowy Policji w Myśliborzu Mirosław Miętus, oraz osoby, których to spotkanie dotyczyło, czyli Policjanci pracujący na terenach powiatu myśliborskiego.

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy w hołdzie tragicznie zmarłym w środowej tragedii lotniczej.

Policjanci skupili się głównie na zweryfikowaniu wszystkich spraw, z jakimi mieli styczność w 2007 roku. Zwrócono uwagę na konieczną współpracę ze Strażą Miejską, na malejącą przestępczość w naszym powiecie, poruszono temat nieuczciwie składanych zawiadomień o przestępstwach podając przykład zgłoszenia w miejscowości Barlinek, kiedy to powiadomiono policję o porwaniu oraz o żądaniu okupu. Okazało się, że całe zgłoszenie było mistyfikacją, a celem było wyłudzenie 50 000 zł.

Skupiono uwagę na dane, które zawierały zwiększoną ilość przestępstw narkotykowych, oraz zwiększoną działalność przestępczą wśród osób nieletnich. W roku 2007 było to 132 przestępstwa, w którym udział brało 195 osób w wieku od 13 do 17 roku życia.

Streszczano również przebieg różnego typu akcji policyjnych, które miały na celu uświadamianie naszym dzieciom zasad bezpieczeństwa na drogach. Dla przykładu podana została akcja pod tytułem „Zostań z nami święty Mikołaju”.

Mówiono o stanie bezpieczeństwa na naszych drogach gdzie nadmierna prędkość i alkohol były najczęstszą przyczyną wypadków

Burmistrzowie i Wójtowie Gmin naszego powiatu zgodnie przyznali, że jednym z głównych problemów jest wandalizm. Zwrócili między innymi również uwagę na zbyt widoczny problem nadużywania alkoholu w miejscach publicznych, coraz łatwiejszy dostęp do narkotyków czy brak bezpieczeństwa na drogach.

Starosta myśliborski Andrzej Potyra podsumowując wypowiedzi Burmistrzów i Wójtów, opowiedział się za większym bezpieczeństwie na drogach naszego powiatu, za zwiększeniem liczby policjantów na ulicach miast, oraz za monitoringiem, który ułatwiłby łapanie wandali, dewastujących mienie publiczne. Złożył przy tym wszystkim policjantom gratulację za służbę dla społeczeństwa, za to, że każdego dnia narażają życie, aby każdy obywatel mógł czuć się bezpiecznie

Na sam koniec Komendant Wojewódzkiej Policji poruszył problem korupcji wśród policjantów. Życzył, aby współpraca policji ze strażą miejską układała się coraz lepiej, aby policjantów w naszym regionie przybywało, oraz aby jeśli to możliwe z większym zaangażowaniem podchodzić do służby obywatelom.

galeria >>>