2018-09-19 08:53:19

WAKACYJNE STAŻE U PRACODAWCÓW

W ramach projektu „Ze szkoły do pracy!” 20 uczniów i 7 uczennic technikum i zasadniczej szkoły zawodowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Barlinku, w miesiącach wakacyjnych miała możliwość skorzystania z płatnych staży u pracodawców. Terminy stażu zostały uzgodnione między uczniem, pracodawcą a Szkołą, a warunkiem uczestnictwa była podpisana umowa. Wymiar stażu to 150 godzin, za które uczeń otrzymuje stypendium stażowe w wysokości 1700 zł. Do projektu zaproszono barlineckich pracodawców:

• ESTO Sp. z o.o.
  • LFE POLAND Sp. z o.o.
  • Int. Production JCS Sp. z o.o.
  • HaCon Sp. z o.o. Odlewnia żeliwa
  • HOLDING-ZREMB-Gorzów S.A. Oddział METPOL-BARLINEK
  • ZPHU „BAR-FOL” S.C.
  • Hotel Barlinek

Celem staży jest podniesienie umiejętności, kompetencji i kwalifikacji młodych osób, które po zakończeniu kolejnego etapu edukacji wejdą na rynek pracy. To okazja do zdobycia doświadczenia, poznania rzeczywistych warunków pracy i oczekiwań pracodawców, a także możliwość weryfikacji zdobytej w szkole wiedzy i podjęcia decyzji dotyczącej dalszej ścieżki kariery.

Nadzór nad stażystami w przedsiębiorstwach sprawowali opiekunowie-pracownicy wskazani przez pracodawców, którzy mieli za zadanie nadzorowanie pracy stażystów, dbanie o bezpieczeństwo oraz poprawne wykonywanie powierzonych im zadań. Monitorowali również nabywanie nowych umiejętności i kompetencji przez swoich podopiecznych - część z nich otrzymała propozycję zatrudnienia po zakończeniu stażu.

Do głównych korzyści dla ucznia z realizacji płatnych staży u pracodawców należą:

• możliwość pogłębienia i zdobycia nowej wiedzy, umiejętności i kompetencji wykraczających poza zakres kształcenia praktycznego w szkole
  • zdobycie doświadczenia, a tym samym lepsze dopasowanie do lokalnego rynku pracy,
  • sprawdzenie się w rzeczywistych warunkach pracy i możliwość współpracy w zespole pracowniczym,
  • nawiązanie kontaktu z potencjalnym pracodawcą i możliwość zainicjowania dalszej współpracy, mającej na celu zatrudnienie absolwenta,
  • wynagrodzenie w postaci stypendium stażowego,
  • udokumentowany przebieg realizacji stażu, możliwość wykazania doświadczenia w dokumentach rekrutacyjnych, np. CV,
  • ułatwiony start w dorosłe życie - rozpoczęcie kariery zawodowej.

Do głównych korzyści dla szkoły z realizacji przez jej uczniów staży należą:

• pogłębianie współpracy z pracodawcami, która dotychczas opierała się głównie na organizacji zgodnych z programem kształcenia praktyk i innych obowiązkowych działań realizowanych przez szkołę,
  • możliwość nawiązania współpracy z nowymi pracodawcami,
  • wsparcie w wypełnianiu zadań szkoły wynikających z przepisów prawa oświatowego,
  • zwiększenie szansy absolwentów szkoły na zatrudnienie przez pracodawców,
  • rozszerzenie oferty edukacyjnej szkoły
  • możliwość przedstawienia uczniom lepszej oferty kształcenia zawodowego z uwzględnieniem potrzeb pracodawców.

Do głównych korzyści pracodawcy przyjmujących uczniów na staż należą:

• kształcenie potencjalnych nowych pracowników w sposób zgodny z zapotrzebowaniem firmy,
  • poniesienie mniejszych kosztów związanych z rekrutacją i szkoleniem nowych pracowników,
  • refundacja dodatku do wynagrodzenia w związku z pełnieniem funkcji opiekuna stażysty,
  • podjęcie współpracy ze szkołami w zakresie opracowywania i wdrażania zmian w kształceniu zawodowym,
  • budowanie dobrego wizerunku firmy jako organizacji odpowiedzialnej społecznie (współpracującej
    z sektorem edukacji),
  • odciążenie innych pracowników w okresie letnim dzięki zaangażowaniu dopasowanego do oczekiwań pracodawcy stażysty.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 pn. „Ze szkoły do pracy!”. Działanie 8.6 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego.